دیدبان

رایزنی‌ اشمید و عراقچی در تهران

رایزنی‌ اشمید و عراقچی در تهران

دیدبان؛ «هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در سفری منطقه‌ای به تهران نیز آمده است، از ساعت 11 امروز (شنبه) با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در محل وزارت خارجه کشورمان به گفت‌وگو نشست.

 

 

طرفین در این دور از گفت‌وگوها در خصوص آخرین وضعیت برجام در پرتو تصمیم اخیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، اقدامات و برنامه‌های طرف اروپایی برای اجرای تعهدات برجامی و همچنین آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به رایزنی می‌پردازند.

 

 

 

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه 22 خرداد ماه با اشاره به سفرش به تهران، برجام را «کلید ثبات و امنیت در خاورمیانه» توصیف کرد و گفت با مقام‌های ایرانی درباره وضعیت اجرای برجام و عملیاتی شدن ساز و کار «اینستکس» گفت‌وگو می‌کند.

وی که با خبرگزاری کویت گفت‌وگو می‌کرد، در مورد اهداف سفرش به ایران گفت: «در ایران، که مقصد سفر من بعد از امارات عربی متحده، عمان و قطر خواهد بود، من قطعا درباره وضعیت اجرای برجام، از جمله عملیاتی‌سازی اینستکس با هدف ایجاد ساز و کاری برای تجارت مشروع با ایران، صحبت خواهم کرد».

اشمید در سفرش به منطقه پیش از این به امارات، عمان و قطر رفته بود.

سفر اشمید به تهران پس از بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی ایران در توقف برخی تعهدات برجامی صورت می‌گیرد. شورای عالی امنیت ملی ایران 18 اردیبهشت ماه همزمان با اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام در بیانیه‌ای با اعلام این تصمیم، به اعضای باقیمانده در برجام 60 روز فرصت داد تا تعهدات بانکی و مالی خود در قبال ایران در چارچوب برجام را عملی کنند و تأکید کرد «در هر زمان که خواسته‌های ما تامین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد».

در هفته‌ای که گذشت نیز «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان سفری یک روزه به تهران داشت و روز دوشنبه 20 خرداد ماه با محمدجواد ظریف و حسن روحانی رئیس جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد. از سوی دیگر روز چهارشنبه 22 خرداد ماه نیز تهران میزبان «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن بود.

پس از بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی ایران، مدیران کل وزارت خارجه‌های انگلیس و آلمان نیز به تهران سفر کرده بودند.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه روز سه شنبه ۲۱ خرداد ماه ۹۸ در دیدار با «زین العابدین رشید» نماینده ویژه وزیر امور خارجه سنگاپور در امور خاورمیانه ضمن تشریح آخرین وضعیت برجام و عملکرد کشورمان در راستای حفظ این توافق اظهار داشت: تنها مسئله منطقه خاورمیانه که از طریق مذاکره و دیپلماسی حل و منتج به توافق شد، مساله هسته ای ایران است که آمریکا به دلایل غیر منطقی و غیرقابل فهم از این توافق خارج شد.

عراقچی در ادامه بیان کرد: آمریکا اکنون وارد یک جنگ اقتصادی با جمهوری اسلامی شده است و این ریشه افزایش تنش ها در منطقه است. تحریم های اقتصادی آمریکا در حقیقت امنیت کل منطقه را هدف قرار داده است، لذا بدون آتش بس در جنگ اقتصادی نمی توان انتظار آرامش و امنیت در منطقه داشت.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان