دیدبان

تاکید اروپا بر لزوم حل مسالمت‌آمیز بحران ونزوئلا

تاکید اروپا بر لزوم حل مسالمت‌آمیز بحران ونزوئلا

دیدبان؛ موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز گذشته (دوشنبه) در مراسم افتتاحیه نشست دور روزه گروه تماس بین‌المللی (ICG) با موضوع ونزوئلا در سان خوزه، پایتخت کاستاریکا، بر لزوم حل مسالمت‌آمیز بحران ونزوئلا تاکید کرد.

او گفت: «حوادث اخیر نتیجه ناامیدی و فقدان یک افق سیاسی است که بتواند بحران کنونی را پایان دهد و نیاز فوری به روند سیاسی و مسالمت‌آمیز را که منجر به راه حلی دموکراتیک و ونزوئلایی شود،  تایید کند».

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد اولویت اصلی سازمان بین المللی تماس، جلوگیری از تشدید بحران، ممانعت از سرکوب و خشونت بیشتر و همچنین حفظ فضا برای ایجاد یک روند سیاسی است.

موگرینی در ادامه افزود: «راه حل باید ونزوئلایی باشد، اما جامعه بین المللی وظیفه و مسئولیت آن را دارد که این راه حل را بدون هیچ گونه دخالت و بدون هیچ گونه اعزام نظامی تسهیل سازد».

او همچنین تأکید کرد که ضروری است گروه همکاری تماس پل‌های موجود را با بازیگران کلیدی بین المللی مانند سازمان ملل متحد، واتیکان، گروه لیما و جامعه کارائیب تقویت کند تا یک درک مشترک به دست آید و راه برای یک راه حل سیاسی، صلح آمیز و دموکراتیک هموار شود.

این سخنان موگرینی در حالی بیان می‌شود که هفته گذشته کودتای نظامی در ونزوئلا به رهبری خوان گوایدو، سرکرده مخالفان دولت مادورو، و با حمایت آمریکا با شکست روبرو شد. و این در حالی است که تعدادی از مقامات ارشد واشنگتن بار‌ها اشاره کرده‌اند که همه گزینه‌های در خصوص بحران ونزوئلا روی میز است، از جمله عملیات نظامی.

بحران در ونزوئلا از ماه ژانویه سال جاری میلادی که گوایدو خود را رئیس‌جمهور این کشور خواند و آمریکا بلافاصله او را به رسمیت شناخت و از نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور قانونی این کشور، خواست از قدرت کنار برود آغاز شد. چند کشور دیگر  از جمله فرانسه، آلمان، انگلیس و چند کشور از آمریکا لاتین نیز به تبعیت از واشنگتن حمایت خود از گوایدو را اعلام کردند.

روسیه، چین و ایران در میان کشور‌هایی بودند که اعلام کردند از مادورو که رئیس‌جمهور قانونی این کشور و طبق قانون اساسی آن انتخاب شده است، حمایت می‌کنند.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان