دیدبان

وزارت نیرو: هیچ بن‌بستی در بخش آب و برق نداریم

وزارت نیرو: هیچ بن‌بستی در بخش آب و برق نداریم

دیدبان؛ رضا اردکانیان، وزیر نیرو در پاسخ به اینکه "آیا تحریم‌ها می‌تواند توقفی در صنعت آب و برق ایران به‌وجود آورد؟"، اظهار داشت: همان‌گونه که در زمان دفاع مقدس تمام هیئت دولت و مقامات گوش به فرمان فرماندهی کل قوا در تأمین و تجهیز جبهه‌ها بودند، در شرایط کنونی نیز که جبهه اصلی ما اقتصادی است باید همه مسئولان و همه بخش‌های کشور گوش به فرمان فرماندهان اقتصادی کشور باشند و از اقداماتی که موجب تضعیف سیاست‌های اقتصادی می‌شود، پرهیز کنند.

وی افزود: بهتر است به‌جای این‌که منتظر تأثیر عوامل خارجی باشیم و رفتار منفعلانه انجام دهیم، به‌سمت راهکارهایی برویم که صرف‌نظر از وجود یا عدم وجود شرایط تحریم بتوانیم به وضعیت بهتری دست یابیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه "ضرورت دارد بیشتر تلاش کنیم، بیشتر کار کنیم و فعالیت دوچندان کنیم"، گفت: شاید بهتر باشد، بیشتر از خلاقیت‌مان استفاده کنیم؛ باید بهره‌وری در محیط کار را افزون کنیم تا از فواید آن، خود و جامعه را منتفع سازیم.

 تحریم‌ها به‌رغم ایجاد مشکلات، موجب رشد شد

وی ادامه داد: کشور ما از ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی با تحریم‌های ظالمانه‌ای روبه‌رو بوده است و این تحریم‌ها به‌رغم ایجاد برخی مشکلات موجبات رشد صنعت آب و برق را فراهم نمود.

اردکانیان در تشریح دستاوردهای صنعت آب و برق کشور گفت: پس از خروج مشاوران خارجی بعد از پیروزی انقلاب، اداره نیروگاه‌ها و شبکه برق کشور در مدت کوتاهی توسط نیروهای متخصص داخلی تحقق پیدا کرد.

وی افزود: نیروگاه‌های در حال ساخت که سازندگان آنها کشور را ترک کرده بودند، توسط نیروهای داخلی اتمام و راه‌اندازی شد.

این عضو کابینه دولت تصریح کرد: با اتمام دوران دفاع مقدس و آغاز دوران سازندگی، تحول شگرف در حوزه ساخت داخل در صنعت برق به‌وقوع پیوست و برای اولین بار تمام مراحل ساخت یک نیروگاه به صورت EPC به پیمانکاران ایرانی واگذار شد.

وی ادامه داد: با سرمایه‌گذاری و هدایت وزارت نیرو در صنعت برق، ساخت پره‌های توربین و قطعات اصلی که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار بودند آغاز و سپس کارخانه ساخت توربین گازی در کشور راه‌اندازی شد.

 به‌رغم کارشکنی‌ها به جمع کشورهای اول جهان در ساخت توربین گازی پیوستیم

اردکانیان اذعان داشت: به رغم کارشکنی‌ها یکی از توربین‌های با توان بالا متناسب با اقلیم و شبکه برق کشور به‌طور کامل توسط متخصصان داخلی ساخته شده تا ایران در زمره محدود سازندگان توربین گازی و اجرای کامل نیروگاه در سطحی بسیار بالاتر از کشورهای منطقه و در سطح کشورهای تراز اول جهان قرار گیرد.

وی افزود: ساخت توربین بخار سیکل ترکیبی، بویلر و سایر اجزای اصلی آن نیز در دستور کار قرار گرفت و با موفقیت یک نیروگاه سیکل ترکیبی با راندمان بالا و تکنولوژی صددرصد داخلی روانه بازار شد.

وزیر نیرو با بیان اینکه "امروز قطعات نیروگاهی ساخت ایران به سایر کشورهای دنیا صادر می‌شود"، گفت: با تلاش‌های شبانه‌روزی صورت گرفته امروز نه‌تنها نیروگاه بخاری، گازی و سیکل ترکیبی در حال نصب در کشور به دست توانمند متخصصان داخلی ساخته می‌شود، بلکه شرکت‌های ایرانی در سایر کشورها نیز مبادرت به ساخت نیروگاه‌ها می کنند و همین مسئله موجب شده که 70 درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور مربوط به بخش برق باشد.

 نصب یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های کنترل ایرانی در نیروگاه نجف

وی ادامه داد: ساخت سیستم کنترل و ابزار دقیق نیروگاه‌ها به‌عنوان یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های نیروگاه که به جهت مصرف دوگانه در صدر لیست‌های تحریمی قرار داشت در دستور کار قرار گرفت و در انواع نیروگاه‌های داخلی نصب شده است؛ یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های کنترل ایرانی برای اولین بار در نیروگاه حیدریه نحف مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

اردکانیان با اشاره به برنامه انتقال دانش توربین‌های کلاس F  نیروگاهی گفت: در راستای حمایت از ساخت داخل، صنعت برق با تکیه بر پژوهش‌های صورت گرفته در مرزهای دانش در سال‌های گذشته ساخت توربین‌های پیشرفته کلاس F با راندمان بالا را در کشور آغاز کرده است.

 تبدیل تهدیدها به فرصت با تأمین مالی از بخش‌های غیردولتی

وی افزود: به‌دلیل عدم تخصیص منابع مالی پروژه‌های عمرانی شرکت‌های آب و فاضلاب، با تدبیر مدیران وزارت نیرو و صنعت آب و فاضلاب، برخی تهدیدهای موصوف به فرصت تبدیل شده، به عنوان نمونه، مقوله فرصت‌های تجهیز منابع مالی پروژه‌ها از طریق مشارکت بخش‌های غیردولتی افزایش یافته و هم‌اکنون پروژه‌های متعددی به روش تأمین منابع مالی از این طریق و بر اساس مدل‌های مالی متنوع در حال اجرا یا بهره‌برداری است؛ بدیهی است به‌دلیل روش‌های مورد عمل در این پروژه‌ها و تضمین منافع سرمایه‌گذاران، عملاً منابع پایدار تأمین مالی برای اجرای پروژه‌ها به‌وجود آمده است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: ایران بر اثر اعمال تحریم‌ها در تولید برخی تجهیزات مورد نیاز صنعت آب و فاضلاب و بسیاری از تجهیزات مورد نیاز صنعت برق به‌خودکفایی رسیده است و اکنون با تکیه بر توان داخلی، هیچ بن‌بستی در تأمین تجهیزات و یا اجرای پروژه‌های آب و برق در هر شرایطی، چه تحریمی و چه غیرتحریمی، نداریم.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان