دیدبان

تا زمانی که دولت «تاجر» است کاری نمی‌توان کرد

 تا زمانی که دولت «تاجر» است کاری نمی‌توان کرد

دیدبان؛ قاسم نوده فراهانی تهران در نشست کارگروه ساماندهی و نظارت بر بازار ماه مبارک رمضان در اتاق اصناف تهران با تاکید بر اینکه اصناف خود در تامین کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم، روزمره با مشکلات فراوانی مواجه هستند گفت: دغدغه اصناف متدین همیشه توزیع عادلانه کالا و تامین اجناس و اقلام مورد نیاز مردم بوده است و در همین راستا نیز از هیچ کوشش و تلاشی مضایقه نخواهیم کرد.

رئیس اتاق اصناف تهران با انتقاد از اینکه اصناف را گرانفروش معرفی می کنند گفت: اصناف نه در قیمت‎گذاری، نه در تهیه و نه در واردات دخالتی ندارند، صنوف مختلف بر اساس ضرایب سودی که برای آنها وضع می شود کالاهای خود را به فروش می رسانند؛ یعنی سود درصد خود را دریافت می کنند؛ اما برخی از مراکز و افراد سودجو و فرصت‎طلب به دلایلی و بی‎جهت توپ گرانی را به زمین اصناف می اندازند تا با مغشوش کردن جو را و مقصر جلوه دادن آنها به سود و منفعت خود برسند.

او با بیان اینکه در وضعیت کنونی اقتصاد و با وجود نوسانات لحظه‌ای قیمت‎ها، اصناف خود با چالش های متعدد و بی‎شماری در ارتباط با تامین کالاهای مورد نیاز و توزیع آن میان مصرف‎کنندگان دست به گریبان است تاکید کرد: علی‎رغم تمام مسائل و مشکلات موجود که صنوف مختلف و واحدهای صنفی را تحت فشار قرار داده؛ اما اصناف از آنجا که خود جزوی از مردم و به نوعی مصرف‎کننده  و دردآشنا می باشد هر آنچه که در توان دارد برای مدیریت و بهینه کردن بازار بویژه تامین کالاهای مورد نیاز مردم در ایام مبارک ماه رمضان به کار می گیرد.

رئیس اتاق اصناف تهران با انتقاد از عملکرد برخی مراکز نسبت به مشارکت اصناف در مدیریت و تصمیم‎گیریهای مهم تصریح کرد: دولت باید تکلیف اصناف را مشخص کند در برخی مواقع خود دولتی ها باید از سود خود بگذرند نه اینکه یک کاسب خرده فروش را مقصر جلوه دهند.

او تاکید کرد: در برخی شرایط خاص، ورود دولت به اقتصاد توجیه دارد؛ اما تا زمانی که دولت به عنوان تاجر اقتصادی ایفای نقش کند کاری نمی توان از پیش برد. تصمیم‎گیران کلان مملکتی نباید از اصناف فاصله بگیرند و از نکته نظرات کارشناسانه، دلسوزانه و متخصصانه آنها بهره متناسب ببرد.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان