دیدبان

ریابکوف: تهدید آمریکا تاثیری بر همکاری‌ روسیه و ایران نمی‌گذارد

ریابکوف: تهدید آمریکا تاثیری بر همکاری‌ روسیه و ایران نمی‌گذارد

"سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی» تأکید کرد که هیچ تهدیدی درباره تحریم‌های جدید از طرف آمریکا نمی‌تواند باعث توقف همکاری‌های متقابلاً سودمند مسکو و تهران، از جمله در عرصه هسته‌ای شود.  

وی گفت: «ما مدت‌هاست که در شرایط اعمال تحریم‌های آمریکا علیه روسیه زندگی می‌کنیم. این اعمال فشار از سال 2012 وجود داشته است. واضح است که در طول این مدت بطور جدی به این اعمال محدودیت‌های غیرقانونی عادت کرده‌ایم. شرکای ایرانی ما نیز تجربه‌ای به مراتب طولانی‌تر از این دارند.»

ریابکوف افزود: «به همین دلیل ما با چنین تهدیداتی با آرامش برخورد می‌کنیم و این اعمال فشارها ما را تسلیم نکرده و به توسعه مشارکت خود با جمهوری اسلامی ایران، از جمله در زمینه هسته‌ای، بر اساس تطابق کامل با حقوق بین‌الملل و قوانین ملی دو کشور ادامه خواهیم داد و تصمیمات همتایان آمریکایی که به عقیده خودشان حق خود می‌دانند تا اقدامات محدودکننده‌ای را بر اساس قوانین داخی آمریکا بر سایر کشورها تحمیل کنند، نمی‌تواند تاثیری بر روابط مسکو و تهران داشته باشد.»

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که این کشور ممکن است تحریم‌های مضاعفی را علیه ساخت فاز جدید نیروگاه اتمی بوشهر و برنامه خارج سازی اورانیوم غنی‌شده از ایران به‌ازای سنگ معدن اورانیوم تحریم‌هایی در نظر بگیرد. واشنگتن علاوه بر این، از ایران خواسته تا ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای گذشته خود (که تهران وجود آن را تکذیب می‌کند) را برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باز کند.

این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون برای چهارمین سال متوالی از زمان امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است که بطور مرتب مورد تایید قرار داده که مقامات تهران بطور دقیق و کامل برنامه‌ توسعه توان هسته‌ای خود را متوقف کرده‌اند، خود مبتکر انجام بازرسی‌های دائم بوده و امکان دسترسی به تمامی تاسیسات هسته‌ای در ایران را برای بازرسان آژانس فراهم کرده‌اند.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان