دیدبان

ترکیه: تحریم‌ ایران، بر همه اثر منفی دارد

ترکیه: تحریم‌ ایران، بر همه اثر منفی دارد

دیدبان؛ وزیر خارجه ترکیه که کشورش بارها بر مخالفت با تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا تاکید کرده، امروز پنجشنبه از واشنگتن خواست که در مواضع خود در این خصوص تجدیدنظر کند. مولود چاووش اوغلو تاکید کرد تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران بر همه کشورها اثر منفی خواهد داشت. این دیپلمات ارشد ترکیه‌ای همچنین از آمریکا خواست که در تحریم‌های خود علیه نفت ایران تجدیدنظر کند.

اوغلو همچنین به تماس تلفنی اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه اشاره کرد و گفت که آنها «در یک جو مثبت» درباره همه موضوعات بین دو کشور صحبت کردند.

وزیر خارجه ترکیه همچنین خبر داد که رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد، بعد از سفر ماه ژوئن [خرداد] خود به اروپا، در فصل تابستان به ترکیه سفر کند. روز دوشنبه در خبرها آمده بود که روسای جمهور آمریکا و ترکیه در یک تماس تلفنی درباره سوریه، ایران و تشکیل یک کارگروه درباره موضوع سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ صحبت کردند (جزئیات بیشتر).

چاووش اوغلو همچنین خبر داد که آنکارا به توافق با آمریکا درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه نزدیک می‌شود.

طبق گزارش رویترز، وزیر خارجه ترکیه این خبر را در کنفرانس خبری درباره گفت‌وگوهای هفته جاری ترکیه با نماینده آمریکا در امور سوریه به رسانه‌ها داد. ترکیه ما‌ه‌هاست که تلاش می‌کند درباره ایجاد منطقه امن در شرق رود فرات در شمال سوریه با آمریکا به توافق برسد.

مرتبط‌ها

بریز و بپاش خاندان حاکم امارات برای یک شب خوشگذرانی در کرواسی

واکنش قاطع رهبر انقلاب به تهدید‌های آمریکا

تاجیکستان: روابط با «تهران» در چارچوب «سیکا» توسعه می‌یابد

یمن: بُرد موشکهای یمن تا اراضی اشغالی می‌رسد

شورای نگهبان: قانون انتخابات یکی از درد‌های قدیمی ماست

لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است