دیدبان

سلاح‌ هسته‌ای رژیم صهیونیستی تهدیدی برای جهان است

سلاح‌ هسته‌ای رژیم صهیونیستی تهدیدی برای جهان است

دیدبان؛ «غلامحسین دهقانی» معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان در سخنرانی خود در سومین اجلاس کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای 2020، سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی را تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه و فراتر از آن خواند. معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه کشورمان در این سخنرانی اظهار داشت:

«جناب آقای رئیس،

انتخاب شما را به‌عنوان رئیس این جلسه مهم تبریک می‌گویم و اطمینان می‌دهم با شما همکاری کاملی خواهیم داشت. همچنین حمایت هیئت ایران را از بیانیه جنبش عدم‌تعهد که توسط ونزوئلا ایراد شد، ابراز می‌دارم.

جمهوری اسلامی ایران قاطعانه از اهداف پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و اجرای کامل آن دفاع کرده است.

جناب آقای رئیس،

استمرار و اعتبار این پیمان به‌عنوان یک کمک مهم به صلح و امنیت بین‌المللی به حفظ توازن الزامات آن بستگی دارد، همان‌طور که ساختار اصلی ان‌پی‌تی بر اساس آن بنا شده است؛ یعنی تعهد کشورهای غیرهسته‌ای که به‌دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نباشند و در مقابل تعهد کشورهای هسته‌ای برای پیگیری خلع سلاح هسته‌ای.

به‌جز تعداد اندکی از کشورهای زیر چتر هسته‌ای در اروپا که سلاح‌های هسته‌ای آمریکا را در خاک خود جای داده‌اند، بقیه کشورهای غیرهسته‌ای به تعهدات عدم‌اشاعه‌ای خود همچنان متعهد بوده‌اند. با وجود این، کشورهای هسته‌ای به تعهد خود برای پیگیری مذکرات در مورد اقدامات مؤثر برای خلع سلاح هسته‌ای پایبند نبوده‌اند. آنها زرادخانه‌های هسته‌ای خود را امحاء نکرده‌اند. عدم‌پایبندی به ماده شش NPT در مورد خلع سلاح هسته‌ای یک تهدید جدی برای این معاهده با پیامدهای وسیع می‌باشد. کشورهای هسته‌ای باید بدانند هیچ زمینه‌ای برای پایبندی انتخابی و یا مشروط نسبت به تعهدات معاهده وجود ندارد.

کاهش سلاح‌های هسته‌ای نباید با اقدامات خلع سلاح هسته‌ای مؤثر اشتباه گرفته شود. کاهش در بیشتر موارد منجر به حذف واقعی سلاح‌های هسته‌ای نمی‌شود. چنین کاهشی که عمدتاً بر اساس مفاهیم جنگ سرد برای توازن قدرت استراتژیک شکل گرفته است هم‌اکنون از طریق توسعه سلاح‌های هسته‌ای پیشرفته‌تر با قدرت تخریبی بیشتر دنبال می‌شود. با این اقدامات دنیا به‌سمت یک عصر جدید از مسابقه تسلیحات هسته‌ای بازگشته است.

برنامه‌های بسیار وسیع و جاه‌طلبانه آمریکا برای نوسازی سلاح‌های هسته‌ای در نقض آشکار روح و متن ان‌پی‌تی یک مثال روشن است. معاهده نیروهای موشکی میان‌برد که سمبل پایان جنگ سرد تلقی می‌شد به‌خاطر عدم‌پایبندی آمریکا به تعهدات خود تحت این معاهده در آستانه فروپاشی قرار دارد، بدتر اینکه آنها قصد تولید بمب هسته‌ای به‌اصطلاح قابل به‌کارگیری را دارند و گستاخانه تهدید می‌کنند که از آنها حتی علیه کشورهای غیرهسته‌ای استفاده می‌کنند. نگران‌کننده‌تر اینکه سیاستهای بی‌رحمانه دولت آمریکا هیچ محدودیتی را نمی‌شناسد و برای قوانین اخلاقی و بین‌المللی هیچ احترامی قائل نیست.

خروج آمریکا از تعداد زیادی معاهدات و نهادهای بین‌المللی، خروج از برجام، نقض قطعنامه 2231 و تحمیل مجدد تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه علیه کشور من است نمونه‌هایی از عدم‌احترام این کشور به مقررات و تعهدات بین‌المللی خود می‌باشد. آمریکا این سیاست علیه جمهوری اسلامی ایران را در شرایطی دنبال می‌کند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌طور مکرر پایبندی کامل ایران به تعهداتش در برجام و ان‌پی‌تی را تأیید کرده است. آمریکا اعضای شورای امنیت و ملل متحد را به‌خاطر پایبندی به قطعنامه 2231 شورای امنیت که با اجماع از جمله رأی مثبت خود آمریکا تصویب شده، به‌طور آشکار تهدید می‌کند. آمریکا در حال اعمال حداکثر فشار برای نابودی برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت است. بدون شک پیامد چنین فشاری، اگر ادامه یابد، موجب آسیب نه‌تنها به ثبات و امنیت خاورمیانه بلکه به ان‌پی‌تی نیز خواهد شد. اقدامات ضدبرجامی و دیگر اقدامات غیرقانونی آمریکا علیه ایران نشانگر آن است که این دولت فقط به قانون جنگل در روابط بین‌المللی خود اعتقاد دارد. این سیاست ظالمانه آمریکا علیه ایران قطعاً بدون پاسخ نخواهد ماند و ایران اقدامات مناسب برای حفظ منافع ملی عالیه خود را اتخاذ خواهد کرد.

جناب آقای رئیس،

در کنفرانس بازنگری 2020، اولویت نخست ما اتخاذ تصمیمات مشخص در مورد خلع سلاح هسته‌ای می‌باشد، از جمله توافق برای آغاز مذاکرات و انعقاد هرچه سریعتر کنوانسیون جامع سلاح‌های هسته‌ای. هرگونه مفاهیمی همچون «ایجاد شرایط لازم برای خلع سلاح هسته‌ای» (پیشنهاد آمریکا) که هدف آن ایجاد شرط برای خلع سلاح هسته‌ای می‌باشد، به‌طور کامل مردود است و باید در این کنفرانس رد شود.

اولویت دیگر ما اجرای قطعنامه 1995 در مورد خاورمیانه است. سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی همچنان صلح و امنیت منطقه و فراتر از آن را تهدید می‌کند.

این رژیم اشغالگر و متجاوز که گستاخانه دیگران را به نابودی اتمی تهدید می‌کند بایستی هرچه سریعتر و بدون قید و شرط به‌عنوان یک عضو غیرهسته‌ای ملزم به الحاق به ان‌پی‌تی شود و همچنین تمام فعالیتها و تأسیسات خود را به‌طور کامل تحت پادمانهای آژانس قرار دهد. این تنها راه اجرای قطعنامه 1995 خاورمیانه می‌باشد.

متشکرم، آقای رئیس».

مرتبط‌ها

بریز و بپاش خاندان حاکم امارات برای یک شب خوشگذرانی در کرواسی

واکنش قاطع رهبر انقلاب به تهدید‌های آمریکا

تاجیکستان: روابط با «تهران» در چارچوب «سیکا» توسعه می‌یابد

یمن: بُرد موشکهای یمن تا اراضی اشغالی می‌رسد

شورای نگهبان: قانون انتخابات یکی از درد‌های قدیمی ماست

لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است