دیدبان

۷۶ نفر در «سیل فروردین» جان باختند

۷۶ نفر در «سیل فروردین» جان باختند

دیدبان؛ اسماعیل نجار رییس ستاد مدیریت بحران در مراسم گزارش بازدید دفاتر سازمان ملل در مناطق سیل‌زده اظهار کرد: در جریان سیل اخیر ۷۶ نفر جانباختند که البته این تعداد به صورت مستقیم به دلیل سیل نبود بلکه در جریان امدادرسانی، صاعقه، ریزش کوه بود.

وی افزود: انتظارمان از کشورهای مختلف بیش از این بود و ما لیست را تقدیم وزارت خارجه و مجامع بین المللی کردیم.

نجار با اشاره به تشریح وضعیت شهرها و روستاهای درگیر سیل اظهار کرد: در ابتدا از تمامی نهادهایی که به صحبت‌های آمریکا گوش ندادند و کمک‌های مالی و کالایی خود را به ایران ارسال کردند، تشکر می‌کنم.
وی افزود: در ابتدا آب در گلستان جاری شد و چند روستا را دربر گرفت و سپس به آق‌قلا و گمیشان رسید. تمام همّ و غمّ ما در این شهر بر این بود که مردم آسیبی نبینند و جانشان نجات پیدا کند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اقدامات انجام شده در استان گلستان تصریح کرد: پس از وقوع سیل، تخلیه روستاها و شهرها انجام شد و این شهرها برای ساکنین‌شان امن شدند.
نجار ادامه داد: در چهار استان شمالی، ما تنها پنج جان‌باخته داشتیم که هیچ‌کدام از این پنج نفر هم بر اثر وقوع سیلاب، فوت نکرده‌اند یعنی مرگ آنها در ارتباط مستقیم با سیلاب نبوده است.
وی اظهار داشت: در استان‌های شمالی به سرعت محل استقرار مردم آماده شد و قرار شد کاری کنیم که آب به شهرها و روستاهای دیگر نرود. بنده از نزدیک شاهد بودیم که نیروهای مسلح تلاش کردند تا مردم کمتر آسیب ببینند البته باید بگویم برخلاف اقدامات و تمهیداتی که در آق‌قلا انجام شد، مجدداً پس از بارش باران‌های جدید، شاهد آب‌گرفتگی در این شهر هستیم.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به وضعیت استان‌های درگیر سیلاب گفت: در ششم فروردین امسال یک سامانه بارشی بسیار شدید را در کشور شاهد بودیم. بر اثر این سامانه بارشی، ۲۴ استان درگیر سیلاب بودند، در تمامی استان‌ها، سیلاب کنترل شد ولی در لرستان خسارات زیادی را داشتیم.
نجار گفت: بازگشت سیل را برخی از صاحبنظران بیش از ۲۰۰ سال عنوان می‌کنند و به همین دلیل ما در تلاش بودیم که در کنار کمک و امدادرسانی به مردم، از آب‌های جمع‌آوری شده که در پشت سدها دپو شده بود، نهایت استفاده را ببریم.
وی با اشاره به آزادسازی آب پشت سدها گفت: رهاسازی آب پشت سدها، تصمیمی بود که همه مسئولان با هم به یک جمع‌بندی رسیدیم و با یک مدیریت دقیق و حساب شده، از پشت سدها آب را رها کردیم و البته این رهاسازی تحت نظر بود و هیچ خسارتی را به بار نیاورد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور خاطرنشان کرد: ۶ نفر در گمیشان بر اثر واژگونی قایق امدادرسانان و ۱۰ تا ۱۵ نفر بر اثر صاعقه و کمتر از ابن تعداد بر اثر سیل مسقیم سیل جان خود را از دست دادند.
نجار در پایان یادآور شد: علت فوت ۲۱ نفری که در شیراز جان خود را از دست دادند، در حال بررسی و آسیب‌شناسی است و نتیجه آن به زودی اعلام خواهد شد.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان