دیدبان

نماز جمعه این هفته سریلانکا لغو شد

نماز جمعه این هفته سریلانکا لغو شد

دیدبان؛ دولت سریلانکا گفت پلیس به‌دنبال دستگیری عوامل مرتبط با بمب‌گذاری‌های روز یک‌شنبه است. از مسلمانان این کشور خواسته‌شد به‌دلیل احتمال وقوع حملات بیش‌تر، از برگزاری نماز جمعه خودداری کنند.

«مایتریپالا سیریسنا» رئیس‌جمهور سریلانکا روز جمعه اعلام کرد پلیس در حال تجسس برای دستگیری ۱۴۰ فرد است که با گروه داعش در ارتباط هستند. این گروه مسئولیت بمب‌گذاری‌های روز یک‌شنبه در کلیساها و هتل‌های این کشور را برعهده گرفت.

او در جمع خبرنگاران گفت برخی جوانان سریلانکایی از سال ۲۰۱۳ در داعش عضو شده بودند. همچنین اعلام کرد پلیس و مقامات ارشد امنیتی تا کنون اطلاعاتی در مورد حمله‌ای جدید ارائه نکرده‌اند.

او «رانیل ویکرم‌سینگ» نخست‌وزیر سریلانکا را به‌خاطر تضعیف سیستم اطلاعاتی و محاکمه مقامات ارتشی درگیر در جنگ داخلی یک دهه پیش این کشور، مورد سرزنش قرار داد. وی «ویکرم‌سینگ» را اکتبر سال گذشته به‌دلیل اختلافات سیاسی اخراج کرد.

پس از آن‌که سرویس‌های اطلاعاتی سریلانکا هشدار دادند احتمال وقوع حملات احتمالی خودروهای بمب‌گذاری‌شده وجود دارد، «جمعیت العلمای سیلان» اصلی‌ترین نهاد اسلامی سریلانکا از مسلمانان این خواسته شده که روز جمعه را در خانه‌های خود نماز بخوانند و از «خانواده‌ها و اموالشان مراقبت کنند». 

کلیساها نیز هم‌چنان تعطیل هستند.کاردینال «مالکوم رانجیت» از کشیشان خواست تا اطلاع ثانوی تجمعی در کلیساها شکل نگیرد. او گفت: «امنیت مهم است».

ارتش سریلانکا نیز روز جمعه اعلام کرد نزدیک به ۱۰ هزار سرباز در این کشور برای جستجوی عاملان و تأمین امنیت مراکز مذهبی به‌کار گرفته‌شده‌اند.

ساعاتی پس از آن‌که سیریسنا در جمع خبرنگاران گفت، «رئیس پلیس گفته می‌خواهد استعفا دهد»، «پوتیج جایاسوندارا» رئیس پلیس سریلانکا استعفای خود را اعلام کرد.

روز گذشته نیز «هماسیری فرناندو» وزیر دفاع سریلانکا استعفا کرده بود.

بمب‌گذاری در سه کلیساها و چهار هتل‌ سریلانکا به جان باختن بیش از 350 نفر و زخمی شدن حدود ۵۰۰ تن دیگر منجر شد. ۳۸ نفر از کشته‌شدگان دارای ملیّت‌ خارجی بودند.

تا کنون هزاران مسلمان به‌دلیل هراس از انتقام‌جویی از حملات داعش، بازداشت‌شدن و  پاک‌سازی‌های امنیتی، سریلانکا را ترک کرده‌اند.

پلیس در رابطه با این حملات ۷۶ نفر را دستگیر کرد که شامل ملیّت‌های خارجی مانند مصری و سوری نیز هستند.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان