دیدبان
آیت الله جوادی آملی در دیدار با آیت الله رئیسی:

دستگاه قضا جلوی سوءاستفاده از خلأهای قانونی را بگیرد

دستگاه قضا جلوی سوءاستفاده از خلأهای قانونی را بگیرد

دیدبان؛ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه در ادامه برنامه‌های خود در سفر به شهر مقدس قم با حضور در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسرا با آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.

جوادی آملی در دیدار رئیس قوه قضائیه، در توصیه‌هایی مهم و راهبردی اظهار کرد: دو کار اصلی باید در رابطه با دستگاه قضا صورت بگیرد؛ اول اینکه هم صدا و سیما، هم خود دستگاه قضا و هم حوزه و دانشگاه، باید مردم را با قانون آشنا کنند و فرهنگ عمومی مردم را در حوزه قضا افزایش دهند. همچنین وظیفه قوه قضا این است که جلوی سو استفاده‌ها ازخلاء های قانونی را بگیرد، باید مراقب بود کسانی با مغالطات و مسائلی همچون ظاهرسازی، دستگاه قضائی را آلوده نکنند. گرچه حوادث و مشکلات زیاد است اما یک بیان نورانی در قرآن کریم وجود دارد که تاکید می‌کند هرگز مشکلات به اندازه آسانی‌ها نیست؛ می‌فرماید «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا *إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا»، این «یسر» که بی الف و لام تکرار شده یعنی هرجا سختی باشد در مقابل آن دو برابر آسانی خواهد بود، این را ما در جنگ و تحریم و سایر حوادث دیدیم، خدای ما چنین خدایی است! منتها شما باید بگردید و راه آن را پیدا کنید. در شب جنگ بدر اصحاب دیدند که پیامبر (ص) کنار درختی تا صبح با آرامش به زمزمه و مناجات مشغول است گویا اصلاً فردا جنگی در کار نیست، چرا که پیامبر (ص) یقین داشت که خداوند هرگز دین خود را رها نمی‌کند، امروز نیز این دین همان دین است، منتها ما وظیفه داریم مراقب باشیم که بیراهه نرویم، ما از بابت انقلاب و نظام هیچ نگرانی نداریم، همه مشکلات از خود ماست؛ مادامی که دست خود را نبندیم و بیراهه نرویم، خداوند نظام و کشور را حفظ خواهد کرد. در صلوات شعبانیه یک بیان نورانی وجود دارد که حضرت سجاد (ع) به ما یاد می‌دهد از ذات اقدس اله بخواهید که «اللَّهُمَّ وَ اجْعَلْهُ لِی شَفِیعا مُشَفَّعا وَ طَرِیقا إِلَیْکَ مَهْیَعا» طریق شریعت، طریق مَهیَع است، طریقمَهیَع آن راه باز و وسیع را می‌گویند که در آن هیچ مانعی برای هیچ کسی در هیچ زمانی وجود ندارد. از این رو احدی نمی‌تواند بگوید من نمی‌توانستم این راه را بروم، فرمود پیغمبر چنین راهی را در اختیار شما قرار داده است، هیچ کس نمی‌تواند بگوید برای من مانعی وجود داشت؛ پس ما می‌توانیم و هرگز نباید وجود دشمن یا تحریم و دیگر مسائل را بهانه کنیم، اگر پیمون این مسیر مقدور نبود که از ما نمی‌خواستند این دعا را بخوانیم، پس راه وجود دارد.

آیت الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل قوه قضائیه پرداخت و بیان کرد: از ابتدای انقلاب و تشکیل دستگاه قضائی، گفته شد که دستگاه قضای اسلامی را دو اصل حفظ می‌کند؛ «قانون آزاد» و «قاضی آزاده». به پیامبر (ص) گزارش رسید که یکی از کارگزاران شما رشوه دریافت کرده است، پیامبر دستور تحقیق داد، وقتی اثبات شد، از آن شخص سوال کرد و آن شخص گفت من هدیه دریافت کرده ام! پیامبر فرمود آن روز که دیگر در این منصب نباشی باز هم از این هدایا دریافت خواهی کرد؟ شخص گفت نه! پیامبر فرمود پس بفهم که این رشوه ای است که به نام هدیه به تو داده شده است! اساساً کار نفس مسوله همین است که تمام گناهان را در زرورقی زیبا پنهان می‌کند و آنها را برای انسان زیبا نشان می‌دهد.

جوادی آملی بازنگری در برخی قوانین را لازم دانست و تصریح کرد: در کتاب دَین در مباحث فقه ما آمده است که بایددیون شخص ورشکسته بی تقصیر را حاکم اسلامی بپردازد، حالا اگر منابعی برای این منظور وجود ندارد لااقل سازوکاری فراهم شود که چنین شخصی به زندان نیفتد.

آیت الله جوادی آملی در توصیه‌هایی مهم و راهبردی به قوه قضائیه اظهار کرد: دو کار اصلی باید در رابطه با دستگاه قضا صورت بگیرد؛ اول اینکه هم صدا و سیما، هم خود دستگاه قضا و هم حوزه و دانشگاه، باید مردم را با قانون آشنا کنند و فرهنگ عمومی مردم را در حوزه قضا افزایش دهند. بسیاری از پرونده‌های قضائی در اثر ناآگاهی مردم از مباحث قانونی است، لذا بایستی تربیت عمومی و بالا بردن سطح فرهنگ مردم در این زمینه در دستور کار جدی قرار بگیرد.

وی در ادامه، جلوگیری از سو استفاده برخی از خلاء های قانونی را مورد تاکید قرار داد و گفت: دومین مطلب مهم این است که برخی علم را می‌آموزند برای گناه کردن! هیچ پرونده‌ای از پرونده‌های سنگین اختلاس و یا دیگر جرایم نیست که بدون کمک گرفتن از برخی وکلا که خلاء های قانون را می‌شناسند، رخ داده باشد. وظیفه قوه قضا این است که این افراد را سر جایشان بنشاند و از طرف دیگر جلوی این سو استفاده‌ها از خلاء های قانونی را بگیرد. در دستگاه قضا، قاضی و وکیل خوب کم نیست اما یک غده بدخیم در یک گوشه از بدن برای کل بدن مشکل ایجاد می‌کند، لذا باید مراقب بود کسانی با مغالطات و مسائلی همچون ظاهرسازی، دستگاه قضائی را آلوده نکنند. اگر این اقدامات صورت بگیرد هرگز کسی نخواهد توانست اختلاس‌ها و خیانت‌های سنگین دیگر را در کشور انجام دهد. لازم است که این کارها صورت بگیرد تا حق مسلم اکثری اعضای دستگاه قضائی که پاک هستند، هدر نرود و این نظام که شرف همه ماست، آسیب نبیند.

مرتبط‌ها

بریز و بپاش خاندان حاکم امارات برای یک شب خوشگذرانی در کرواسی

واکنش قاطع رهبر انقلاب به تهدید‌های آمریکا

تاجیکستان: روابط با «تهران» در چارچوب «سیکا» توسعه می‌یابد

یمن: بُرد موشکهای یمن تا اراضی اشغالی می‌رسد

شورای نگهبان: قانون انتخابات یکی از درد‌های قدیمی ماست

لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است