دیدبان

استقبال کنگره آمریکا از عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران

استقبال کنگره آمریکا از عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران

دیدبان؛ برخی از نماینده‌های کنگره آمریکا از اقدام دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در عدم تمدید معافیت‌های نفتی برای ایران استقبال کردند.

«مایکل مک‌کاول»، نماینده ارشد جمهوری‌خواه در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد از تصمیم ترامپ کاملاً حمایت می‌‌کند. 

او با بیان این ادعا که ایران بیش از ۶۰۰۰ نفر از نظامیان آمریکا را در منطقه به قتل رسانده، گفت: «این سیاست، با کاستن از منابع مالی ایران، رژیم را از منابع مالی مورد نیازش برای انجام فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده محروم خواهد کرد.»

«لیندسی گراهام»، نماینده ایالت کارولینای جنوبی در مجلس نمایندگان هم در بیانیه‌ای مشابه، ایران را «بزرگترین عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه و سراسر دنیا» توصیف کرده و تصمیم ترامپ را مورد تمجید قرار داده است. 

او در صفحه توئیترش نوشت: «مقابله دولت ترامپ با رژیم ایران موثر بوده و  مزایایش را با گذشت زمان آشکار خواهد کرد. این، روشن‌ترین پیام است مبنی بر اینکه اگر کسی با رژیم ایران تجارت کند، با ایالات متحده تجارت نخواهد کرد.»

«تد کروز»، نماینده ایالت تکزاس مجلس سنا که در روزهای گذشته با امضای نامه‌ای از دولت ترامپ خواسته معافیت‌ها برای همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران را تمدید نکند، عدم تمدید معافیت‌های نفتی را گامی اولیه در مسیری دانسته که به توقف کامل اجرای برجام از سوی آمریکا منتهی می‌شود.

 کروز در نامه‌ای که چند هفته پیش همراه با ۵ قانونگذار دیگر به «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا نوشته خواستار آن شده که واشنگتن، معافیت‌های قبلاً صادرشده برای همکاری‌های هسته‌ای با ایران را تمدید نکند.   

اشاره این ۶ سناتور به معافیت‌هایی است که دولت ترامپ بعد از خروج از برجام در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ برای همکاری‌‌های هسته‌ای با ایران جهت حفظ نظارت بر مراکز هسته‌ای اراک، بوشهر و فردو صادر کرد.  

تد کروز در بیانیه خود روز دوشنبه، درباره تصمیم کاخ سفید برای عدم تمدید معافیت‌ها برای خریداران نفت ایران نوشته است: «پایان دادن به این معافیت‌ها، گام مهم دیگری برای پایان دادن به اجرای توافق هسته‌ای ایران از سوی آمریکا است که من از مدت‌ها پیش خواستار آن شده‌ام.»

او همچنین تصریح کرده است: «دولت ترامپ بایستی گام معطل‌مانده پایان دادن به معافیت‌های مربوط به همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را نیز بردارد.»

«مارکو روبیو»، یکی دیگر از نمایندگان مجلس سنا نیز ضمن استقبال از عدم تمدید معافیت‌های نفتی، همانند تد کروز خواستار آن شده که صدور معافیت‌ برای همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران نیز متوقف شود.

«تام کاتن»، نماینده ایالت آرکانزاس در مجلس سنا که از مشاوران غیررسمی دونالد ترامپ در مسائل ایران محسوب می‌شود در توئیترش از پامپئو بابت تصمیم جدید ضد ایران تقدیر کرده است. 

او با خطاب دادن پیامی از پامپئو در توئیتر که در آن تصمیم دولت آمریکا اعلام شده نوشته است: «سپاسگزار از رهبری شما آقای وزیر پامپئو. دنیا بهای گزافی برای نفت ایران پرداخته که منبع تأمین مالی ستیزه‌جویی‌های نظامی ایران و نائبان تروریستی آنها به شمار می‌رود.» 

«چاک گراسلی» از دیگر نماینده‌های مجلس سنا از سایر کشورهای صادرکننده نفت به ویژه عربستان سعودی خواسته است عرضه نفت را در بازارهای جهانی، عادی نگاه دارند.

 کاخ سفید روز دوشنبه دوم اردیبهشت‌ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفته است معافیتهای نفتی ایران را دیگر تمدید نکند. 

«دونالد ترامپ» ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های هسته‌ای که ذیل این توافق رفع شده بودند در دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهند شد. 

ترامپ شامگاه دوشنبه ۱۵ مردادماه سال گذشته با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از ۱۴ آبان‌ماه همان سال از سر گرفته شده‌اند. دولت ترامپ، چند ماه بعد برای ۸ کشور معافیت از تحریم‌های نفتی صادر کرد. 

تصمیم ترامپ با مخالفت‌های زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، جامعه جهانی با آن مخالفت کرده‌اند.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان