دیدبان

اروپا: درگیری‌ها در لیبی راه‌حل نظامی ندارد

اروپا: درگیری‌ها در لیبی راه‌حل نظامی ندارد

دیدبان؛ «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنرانی در پارلمان اروپا درباره اوضاع لیبی گفت که درگیری‌ها در لیبی هیچگونه راه‌حل نظامی ندارد و در صورتی که جنگ ادامه یابد تنها منجر به درد و رنج بیشتر خواهد شد.

وی در ادامه گفت: من از تمامی بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی  می‌خواهم که در حمایت از اقدامات سازمان ملل برای چشم انداز سیاسی و گفت‌گوها در لیبی پشتیبانی کنند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به اقدام اخیر آمریکا در به‌رسمیت شناختن اشغالگری اسرائیل بر جولان اشغالی اشاره کرد و گفت: اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل بر هیچ یک از مناطقی که از ژوئن 1967 اشغال کرده بر اساس قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های 242 و 497 شورای امنیت سازمان ملل، به‌رسمیت نخواهد شناخت که این موضوع درباره بلندی‌های جولان نیز تطبیق می‌یابد.

ترامپ پنجم فرودین ۱۳۹۸ در اقدامی مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل با امضای اعلانیه‌ای حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان اشغالی سوریه را به رسمیت شناخت.

جولان اشغالی، بخشی از استان قنیطره است که رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ اشغال کرد و در سال ۱۹۸۲ آن را به عنوان بخشی از خاک خود اعلام کرد اما از آن زمان تاکنون قطعنامه‌های سازمان ملل و همچنین شورای امنیت سازمان ملل جولان را بخشی از خاک سوریه و منطقه اشغال شده خوانده‌اند.

موگرینی در ادامه سخنانش گفت: مهمترین وظیفه ما این است که چشم انداز دو دولت را زنده نگه داشته و امکان انجام مذاکرات جدید در راستای صلح (میان اسرائیل و فلسطینیان) را حفظ کنیم.

قرار است که کاخ سفید بسته صلح پیشنهادی خود موسوم به معامله قرن را اواخر بهار یا اوایل تابستان ارائه دهد.

طرح ضد فلسطینی معامله قرن شامل انضمام کامل قدس به رژیم صهیونیستی، انضمام شهرک های موجود در کرانه باختری به این رژیم، نابودی کامل حق بازگشت آوارگان فلسطینی و تعیین منطقه ابودیس به عنوان پایتخت کشور فلسطین است.

مرتبط‌ها

بریز و بپاش خاندان حاکم امارات برای یک شب خوشگذرانی در کرواسی

واکنش قاطع رهبر انقلاب به تهدید‌های آمریکا

تاجیکستان: روابط با «تهران» در چارچوب «سیکا» توسعه می‌یابد

یمن: بُرد موشکهای یمن تا اراضی اشغالی می‌رسد

شورای نگهبان: قانون انتخابات یکی از درد‌های قدیمی ماست

لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است