دیدبان

اردوغان: موضوع جولان سوریه را به سازمان ملل می‌بریم

اردوغان: موضوع جولان سوریه را به سازمان ملل می‌بریم

دیدبان؛ «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، روز گذشته در گفت‌وگ با شبکه تلویزیونی «TGRT» ترکیه، از برنامه کشورش برای ارجاع موضوع جولان اشغالی سوریه به سازمان ملل خبر داد و گفت: «سازمان ملل تصمیمی نهایی در خصوص این قضیه اتخاذ کرده است. مصمم هستم با ترامپ (رئیس‌جمهوری آمریکا) دیداری صورت دهم تا به او تأکید کنم که از طریق دادن جولان به نتانیاهو( نخست‌وزیر اسرائیل) به عنوان هدیه‌ای در طبقی از طلا در آستانه انتخابات در اسرائیل مرتکب خطای فاحشی نشود.»

رئیس‌جمهوری ترکیه تأکید کرد که به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان سوریه «صلح جهانی را تهدید می‌کند».

اردوغان گفت: «ترکیه موضوع به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان از سوی آمریکا را به سازمان ملل خواهد برد. غیرممکن است که مجمع عمومی با این تصمیم موافقت کند.

وی افزود، موضوع به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان سوریه، به دلیل مواضع روسیه و اتحادیه اروپا، رای نمی‌آورد.

اردوغان خاطرنشان کرد که دوستی میان امپریالیسم و صهیونیسم خطری برای سرتاسر جهان نه فقط منطقه محسوب می‌شود. نتانیاهو از اظهارات ترامپ درباره جولان، به نفع خودش در کارزار انتخاباتی بهره‌برداری می‌کند. هدف از این اقدام سرپوش گذاشتن به فساد نخست‌وزیر اسرائیل است.

رئیس‌جمهوری ترکیه اضافه کرد: «متاسفانه ایالات متحده است که کمپین نتانیاهو در انتخابات اسرائیل را رهبری می‌کند.»

طبق این گزارش، دونالد ترامپ پنجشنبه گذشته گفت: «وقت آن رسیده است که واشنگتن حاکمیت کامل اسرائیل را بر بلندی‌های جولان اشغالی به رسمیت بشناسد.»

بلندی‌های جولان اشغالی، بخشی از استان القنیطره سوریه است. رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه سال 1967 این منطقه را اشغال و در سال 1982 آن را ضمیمه خود کرد؛ جامعه جهانی هرگز این اقدام را به ‌رسمیت نشناخته است.

مرتبط‌ها

بریز و بپاش خاندان حاکم امارات برای یک شب خوشگذرانی در کرواسی

واکنش قاطع رهبر انقلاب به تهدید‌های آمریکا

تاجیکستان: روابط با «تهران» در چارچوب «سیکا» توسعه می‌یابد

یمن: بُرد موشکهای یمن تا اراضی اشغالی می‌رسد

شورای نگهبان: قانون انتخابات یکی از درد‌های قدیمی ماست

لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است