دیدبان

ممانعت آمریکا از استقرار «الحشد الشعبی» در مرز عراق با سوریه

ممانعت آمریکا از استقرار «الحشد الشعبی» در مرز عراق با سوریه

دیدبان؛ کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق از اقدامات نیروهای آمریکایی علیه نیروهای سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) عراق انتقاد کرد.

«علی جبار» عضو این کمیسیون به پایگاه خبری «المعلومه» گفت که «نیروهای آمریکایی به دولت فشار وارد می‌کنند تا مانع از رسیدن الحشد الشعبی به نوار مرزی با سوریه و هدف قرار گرفتن مراکز تجمع [گروه] تروریستی داعش در مناطق "الباغوز" (شرق سوریه) شوند».

جبار تصریح کرد که «نیروهای آمریکایی حاضر در نوار مرزی بین عراق و سوریه از طریق جنگنده‌ها و نیروهای جنگی خود مانع از رسیدن الحشد الشعبی به آن مناطق می‌شوند».

وی با بیان این مطلب افزود: «آمریکا می‌کوشد مانع رسیدن الحشد به مرزهای سوریه شود؛ زیرا که آن (الحشد) خطر بزرگی برای طرحها و برنامه‌هایش (آمریکا) در کشور (عراق) است».

یک منبع امنیتی حاضر در استان «الانبار» (غرب عراق) هم اعلام کرد که نیروهای آمریکایی با حمایت بالگردهای جنگی، منطقه «الرمانه» در مرزهای عراق و سوریه را شناسایی کردند.

در حال حاضر، آمریکا به همراه شبه‌نظامیان کُرد وسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» با عناصر داعش در شرق سوریه توافق کردند و چند تُن طلا و میلیون‌ها دلار را که در اختیار داعش بود، از این گروه گرفتند.

در همین راستا، «حسن الساری» دبیر کل جنبش «الجهاد والبناء» (جهاد و سازندگی) وابسته به سازمان «الحشد الشعبی» عراق اول اسفند ماه جاری از اقدامات آمریکا علیه این سازمان انتقاد کرد و گفت که آمریکا نخواهد توانست نیروهای الحشد الشعبی را از مرز عراق با سوریه دور کند.

وی تأکید کرد که «تحریک نیروهای الحشد الشعبی به سود نیروهای آمریکایی نیست... و واشنگتن نمی‌تواند گروهی مانند داعش به جود آورد؛ زیرا عراق نهادهای امنیتی قوی‌تری در مقایسه با گذشته دارد».

در خصوص تلاش آمریکا برای احیای داعش، «محمد البلداوی» نماینده ائتلاف «البناء» در پارلمان عراق درباره اقدامات مشکوک آمریکا علیه این کشور هشدار داد و گفت که واشنگتن در تلاش است زندانیان تکفیری را فراری دهد.

البلداوی با بیان اینکه «ما از تکرار سناریویی که در زندان‌های "التسفیرات" در تکریت و "ابوغریب" در بغداد رخ داد، می‌ترسیم»، گفت که در این زندان‌ها، زندانیان گروه‌های تروریستی «القاعده و داعش» طی سال‌های گذشته فراری داده شدند تا شکاف امنیتی در عراق به وجود آید و گروه تروریستی داعش نیز بازگردانده شود.

این نماینده پارلمان عراق خواستار انجام تلاش‌های امنیتی و اطلاعاتی شد تا از رخ دادن چنین اتفاقی ممانعت شود.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان