دیدبان

مأموری که روحیه انتقام‌گیری دارد جایش در پلیس نیست

مأموری که روحیه انتقام‌گیری دارد جایش در پلیس نیست

دیدبان؛ سردار ایوب سلیمانی پیش از ظهر امروز در همایش ملی "پلیس، عدالت ترمیمی و پیشگیری از جرم" با بیان اینکه باید ریشه‌های عدالت ترمیمی را در احکام اسلام جست‌وجو کنیم، اظهار کرد: نیروی انتظامی مولود انقلاب اسلامی و فلسفه وجودی آن ایجاد نظم و امنیت برای جامعه و پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی است.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: پلیس تراز انقلاب اسلامی از تنبیه و مجازات کسی خوشحال نمی‌شود البته اجازه نمی‌دهد از حق کسی نیز تعدی شود و حافظ عدالت است، در عین حال که بیشترین ارتباط را با قوه‌قضاییه داریم اما قبول ندارم که پلیس را جزو قوه‌قضاییه بدانیم، خود پلیس به عنوان پاسدار ارزشهای انقلاب اسلامی در حوزه عدالت ترمیمی مسئولیت مستقیم و بدون واسطه دارد.

وی تصریح کرد: فردی که روحیه انتقام‌گیری دارد جایی در پلیس ندارد، نخستین هدف پلیس با حفظ اقتدار و پاسداری از حقوق اشخاص و جلوگیری از بی‌عدالتی، کمک به طرفین برای حل مشکلات است.

سلیمانی ادامه داد: بیش از 75 درصد پرونده‌هایی که به مراکز مشاوره نیروی انتظامی ارجاع داده می‌شود منجر به صلح و سازش می‌شود، در کلانتری‌ها به دنبال ایجاد و گسترش مراکز مشاوره هستیم و رساندن فرد به سزای عمل، آخرین راهکار است.

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه نیاز نداریم خوب بودن عدالت ترمیمی را اثبات کنیم، گفت: نیاز به آموزه‌هایی داریم که نیروها را مسلح به دانش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اکنون در کلانتری‌ها به ده‌ها شیوه عمل می‌شود که برای وحدت‌رویه نیاز به قواعدی داریم که هم آنها را در مسیر سازمان تعریف و مطالبه کرده و آموزش دهیم، متولی عدالت ترمیمی صرفاً پلیس پیشگیری نیست و به امید روزی هستیم که تمام اعمال ما بر مبنای احکام مترقی اسلام باشد.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان