دیدبان

سردار جلالی: فناوری‌های نوین موجب اختلاط تهدید‌ها و فرصت‌ها شده است

سردار جلالی: فناوری‌های نوین موجب اختلاط تهدید‌ها و فرصت‌ها شده است

دیدبان؛ سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل، صبح امروز (یکشنبه 5 اسفند) در جشنواره سلمان فارسی طی سخنانی اظهار داشت: انتظار رهبر انقلاب فراتر از اقداماتی است که ما انجام داده‌ایم و لازم است که در  سال‌های آتی شاهد تحولی محسوس در جشنواره سلمان فارسی باشیم. 

وی افزود: بر اساس بیانات رهبر انقلاب، ایشان به پیچیده شدن تهدیدات در حوزه پدافند غیرعامل، تاکید دارند و همین امر ما را ملزم می‌کند تا ببینیم درخواست رهبر انقلاب از پدافند غیرعامل چیست و  براساس آن عمل کنیم. 

سردار جلالی ادامه داد: ما شاهد آن هستیم که یک پیچیدگی بین فناوری ‌و تهدیدات بوجود آمده، به طوری که بسیاری از مسئولان را دچار ابهام کرده است.  امروز باید اندازه تلاش‌های علمی‌مان را با اندازه رشد علم و فناوری دنیا مقایسه کنیم. اگر سرعت ما از دنیا عقب باشد، همواره باید دنباله رو سایرین باشیم و این موضوع بر پیچیدگی تهدیدات می‌افزاید. 

رئیس‌ سازمان پدافند غیرعامل تصریح کرد: امروز فناوری‌ها ترکیبی شدند و این امر موجب پیدایش موضوعی به نام "استتار تهدید" شده است. بنابراین به صورت طبیعی تمام تهدیدات نوین یک اشراف اطلاعاتی و‌کنترل و مدیریت را درون خود دارند. 

وی گفت: فناوری‌های نوین همچنین موجب اختلاط تهدید و فرصت می‌شوند. بنابراین شناخت تهدید و فرصت، خود یک کار علمی است؛ لذا ما نیازمند یک‌ رویکرد رصد فناوری هستیم که باید در پدافند غیرعامل به آن بپردازیم.

سردار جلالی تصریح کرد: هوشمندسازی اشیاء به تولیدکنند‌گان این فناوری، تجهیزات قابلیت نفوذ، کنترل تجهیزات و استفاده از آن در جهت اهداف خود را می‌دهد.

وی افزود: هر فناوری در کنار کارکردهایی که در آن وجود دارد، تهدیداتی را نیز به همراه خود دارد، پس پدافند غیرعامل وظیفه دارد تهدیدات موجود در آن فناوری‌ها را شناسایی و با آن مقابله کند. شناسایی و مقابله با تهدیدات، عرصه‌ای مختلف وظیفه پدافند غیر‌عامل کشور است.

رئیس‌ سازمان پدافند غیرعامل تصریح کرد: آمریکایی‌ها معتقدند در حال از دست دادن تسلط خود به اصول فناوران و در نهایت از دست دادن تسلط خود بر جهان هستند. به همین دلیل به دنبال برسی جایگاه خود در فناوری جهان و تسلط بر آن هستند.

سردار جلالی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در اهمیت توجه ویژه به پدافند غیرعامل تصریح کرد: در بررسی عملکرد و موفقیت خود در این حوزه باید ببینیم، آیا توانسته‌ایم باید‌ها و نباید‌های مد نظر فرمانده معظم کل قوا را را رعایت کنیم یا خیر؟

وی با بیان اینکه قبل از گسترش فناوری‌ها و فراگیر شدن آن در جامعه باید آثار و تهدیدات آن را بررسی کنیم تا دچار آسیب نشویم گفت: اگر به این مهم توجه نشود کشور دچار آسیب فراوان شده و دیگر نمی‌توانیم تهدیدات موجود در آن فناوری را کنترل کنیم. به عنوان مثال شبکه‌های اجتماعی به سرعت در جامعه ما گسترش یافت و بر همه مسائل ما تاثیرگذار بود اما ما به موقع نتوانستیم آسیب‌های موجود در آن را شناسایی و با آن مقابله کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور تاکید کرد: با تکنولوژی و علم باید اثر تهدیدات را بر دارایی‌های خود کاهش و یا کنترل کنیم. خوشبختانه در سال‌های گذشته در دانشگاه‌ها به مهندسی پدافند غیرعامل پرداخته شده و به صورت علمی و فنی به دنبال آموزش اصول مهم پدافند غیرعامل در مهندسی سازه‌ها، حفظ و ادامه‌ کارکرد زیر ساخت‌های آموزش هستند.

وی کتب و درس موجود در دانشگاه‌ها را متناسب با پیشرفت‌های علمی و تکنولوژی جدید ندانست و گفت: متاسفانه کتبی که در دانشگاه‌های ما تدریس می‌شود برای 15 تا 20 سال پیش است و نمی‌تواند نیاز امروز کشور را پاسخگو باشد.

سردار جلالی در پایان تصریح کرد: پدافند غیرعامل یکی از ضروریات اصلی کشور است و باید به عنوان پیشران در علوم و فناوری باشد و به خوبی دانست با اتکا به علوم و دانش گذشته نمی‌توان نیازهای کشور را پاسخ داد.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان