دیدبان

اتحادیه اروپا: مکانیسم تجاری با ایران به زودی اعلام می شود

اتحادیه اروپا: مکانیسم تجاری با ایران به زودی اعلام می شود

دیدبان؛ سخنگوی رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، گفت: کار بر روی آماده سازی مکانیسم (SPV) تجارت خارجی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ایران به مرحله بسیار پیشرفته خود رسیده است. 

سخنگوی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوال مرحله آمادگی مکانیسم اروپا و ایران در روز پنج شنبه در بروکسل در جلسه مطبوعاتی گفت:"امیدوارم که خیلی زود اعلامیه ای در خصوص تجارت میان اتحادیه اروپا و ایران اعلام شود. ما در حال همکاری با این کشورها هستیم. ما امروز به این سطح (از همکاری) رسیده ایم". 

او افزود که در ارتباط با این موضوع "مخاطبین زیادی و جلسات بسیاری در سطوح مختلف برگزار شد". 

پیش از این رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس افزود:کانال مالی سوئیس آماده راه‌اندازی شده و ویژگی‌های عملیاتی آن اعلام شده است اما فعلاً منتظر ورود پول ایران است.

شریف نظام مافی با اشاره به ضرورت تزریق پول به کانال مالی سوئیس گفت: در حال حاضر پولی متعلق به ایران در اروپا وجود ندارد و بیشتر پول‌های ایران در کشورهای واردکننده نفت یعنی هند، عراق، چین و کره جنوبی است.

به گفته نظام مافی در صورت ورود پول نفت ایران از آسیا به اروپا، کانال مالی سوئیس بلافاصله آغاز به کار خواهد کرد.

وی بیان داشت: در دوره قبلی تحریم‌ها زمانی که سوئیس قصد داشت، کانال مالی مشابهی راه‌اندازی کند، به بانک‌هایی که مجوز انتقال پول ایران را دریافت کرده بودند، 24 ساعت فرصت داده شد تا پول‌های ایران را از ژاپن به سوئیس منتقل کنند.

نظام مافی یادآور شد که در دوره قبل وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز لازم را صادر کرده بود و اکنون نیز انتقال پول نیازمند مجوز آمریکاست؛ موضوعی که طی ماه‌های گذشته محور مذاکرات دولت سوئیس با دولت آمریکا بوده است.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»