دیدبان

واکنش به واردات سنگ قبر و دسته بیل

واکنش به واردات سنگ قبر و دسته بیل

دیدبان؛ اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز پس از سفر با کاشان و افتتاح چند پروژه اظهار داشت: یکی از بهترین دوران زندگی‌ام دوران کاری بنده در اصفهان بود و از اصفهانی‌ها بسیار یاد گرفتم.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه فکر می‌کنم مسیر توسعه کشور با سرعت خوبی جلو می‌رود، گفت: روند کارهایی که در حال اجراست و اقداماتی که در توسعه کشور شکل می‌گیرد مثبت و امیدوارکننده است.
وی اضافه کرد: برای این که از مدیرانی که کارهای بزرگ را به نتیجه می‌رسانند قدردانی کنیم و در جریان مسائل استان‌ها قرار بگیریم، هفته گذشته در سیستان و دو هفته قبل در خوزستان بودم؛ البته این حرف‌ها به معنی نبود مشکل در کشور نیست.
جهانگیری با اشاره به اینکه نسبت به مشکلات واقف هستیم عنوان کرد:اما این که فقط سیاهی نشان دهیم درست نیست، آمریکایی‌ها حتما یکی از اصلی ترین کارهایشان این است که مردم ایران نسبت به آینده کشور مأیوس کنند.
گاهی ناخواسته در زمین ترسیمی آمریکایی‌ها بازی می‌کنیم
معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: گاهی ناخواسته در زمینی بازی می‌کنیم که آمریکایی‌ها ترسیم کردند، برخی با خود فکر می‌کنند چرا حالا که مردم مشکل دارند و در شرایط سختی هستند، روی نقاط منفی دست نگذاریم.
وی با بیان اینکه اگر حرف‌های منفی درست باشد می‌گوییم اما می‌شود از انصاف خارج نشده و در کنار نکات منفی‌، نکات مثبت را نیز گفت اظهار کرد: خیلی ناراحت کننده است که حرف‌های غیرواقعی از مقامی از رسانه‌ها گفته می‌شود.
جهانگیری ادامه داد: مردم وقتی بشنوند که سطوح مختلف را فساد گرفته، کارهای کشور که پیش نمی‌رود و آمریکایی‌ها هم که دست از دشمنی‌شان بر نمی‌دارند، با خود چه فکری می‌کنند؟ در چنین شرایطی نباید با دشمن همکاری کرد.
وی با یادآوری اینکه در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب هستیم تصریح کرد: نظام اسلامی با وجود دشمنی‌ها و مشکلاتی که برای ما ایجاد کردند نمرات قابل قبولی را به دست آورد.
معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: هیچ زمینه کاری وجود ندارد که بتوان گفت در فلان رشته صنعتی در قبل پیروزی انقلاب اسلامی از یک مدیریت توانمند برخوردار بودیم؛ اما امروز شرایط به گونه‌ای دیگر است.
وی افزود با بیان اینکه البته باید با کشورهای اطراف و هم‌سطح خودمان مقایسه شویم، گفت: بعضاً ما را با کشورهای پیشرفته دنیا مقایسه می‌کنند که آن‌ها کجا هستند و ما کجا هستیم؛ ما یک کشور نفتی مانند کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بوده‌ایم اما امروز توانمندی صنعتی ما فاصله معناداری با این کشورها گرفته است.
برخی در اسناد مربوط به صادرات و واردات ذره‌بین می‌گذارند
جهانگیری با انتقاد از انتقادهای سطحی از دولت گفت: برخی در اسناد مربوط به صادرات و واردات ذره‌بین می‌گذارند که مثلاً سنگ‌قبر وارد شده! حالا یک شرکت خصوصی رفته محصولی را وارد کرده است، این  مسأله‌ای می‌شود که سر و صدا ایجاد کنند و طوری نشان دهند که این کشور هنوز سنگ‌قبر یا دسته بیل و کلنگ وارد می‌کند.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ایران در حال صنعتی شدن است افزود: در حال حاضر هیچ طرح بزرگ صنعتی نمی‌توان نام برد که از زمان طراحی تا ساخت و بهره‌برداری در داخل کشور انجام نشود، روزگاری در این کشور نیروگاه را می‌آوردند، نصب می‌کردند و می‌رفتند.
100 درصد تجهیزات بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی کاشان ایرانی است
وی اضافه کرد: اما امروز به معنی واقعی کشور «نیروگاه‌ساز» شده‌ایم، در مناقصه‌های بین‌المللی ساخت نیروگاه شرکت می‌کنیم؛ تقریباً 100 درصد تجهیزات بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی که امروز افتتاح شده ایرانی است و امور طراحی نیز همه با تکیه بر توان داخل بوده است.
جهانگیری با بیان اینکه امروز در کشورهای دیگر کارخانه‌های فولاد و سیمان احداث می‌کنیم تصریح کرد: روزگاری برای ساخت سکوهای نفتی بالای 2 هزار تن محدودیت داشتیم اما امروز مسؤولان توتال در بازدید برای احداث سکوی 20 هزار تنی اعلام کردند اگر بدون مناقصه هم قصد واگذاری داشته باشیم باید بدهیم به ایران، مناقصه برگزار کردند و شرکت‌های ایرانی برنده شدند.
وی با اشاره به دشمنی‌های آمریکا علیه ایران اظهار کرد: آمریکایی‌ها فکر می‌کنند اگر عرصه را برای ما تنگ کنند اقتصاد ما از هم می‌پاشد، می‌خواستند فروش نفت ما را صفر کنند، نتوانستند؛ می‌خواستند جلوی واردات به کشور را بگیرند نتوانستند؛ آمریکایی‌ها گرفتار شدند که با ایران باید چه کنند!
معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری جنگ اقتصادی تمام عیار  8 ماه اخیر اذعان کرد: تمام تحریم‌هایی که می‌توانستند را آغاز کرده و بعد از آن شرکت‌ها را تهدید به عدم همکاری با ایران کردند؛ اما امروز به این نتیجه رسیدند در کشوری اروپایی همایش ضد ایرانی برگزار کنند.
وی بابیان اینکه باید روشی پیش گرفت که اقتصاد و زندگی مردم را مدیریت کرد گفت: بایست آمریکایی‌ها سر جایشان بنشانیم، بخشی از این کار همین پروژه‌هایی است که امروز افتتاح کردیم. آمریکایی‌ها باید یک بار دیگر مدیریت کشور ما را ببیند، ما نیز با همدلی این دوره سخت را پشت سر بگذاریم.
مدیران دیروز دولت، مدیران امروز پرو‌ژه‌های صنعتی
معاون اول رئیس‌جمهور تأکید کرد: مدیران پروژه‌ها امروز غالباً مدیران صنعتی هستند که در گذشته در دولت بوده‌اند و امروز جدا شده‌اند.
جهانگیری با اشاره  این که کاشان در منطقه کویری است و مسأله اصلی آن‌ها آب است، افزود: برای ایران آب یک محدودیت است، تصفیه آب و بازچرخانی آب از اصلی‌ترین پروژه‌های وزارت نیرو است، امروز این مدل تصفیه‌خانه کاشان که با ظرفیت و فناوری قابل توجهی می‌تواند کمک کند تا صنعت کار خود را به پیش ببرد.
وی در پایان تأکید کرد: هیچ آبی برای صنعت مطمئن‌تر از بازچرخانی آب تصفیه شده فاضلاب نیست و هر بخش صنعت می‌تواند با همکاری وزارت نیرو از این منبع مطمئن بهره‌مند شود.

مرتبط‌ها

رونق تولید و تعلل یک لایحه

سیاست «حفظ نفت»: شروع یک چالش آشنای ایرانی

پتروشیمی ایران و تحریم‌ احتمالی آمریکا

طبقه متوسط و بحران اقتصادی پس از انقلاب

فاتف و تکرار یک بازی قدیمی

تورم 20 تا 40 درصدی در انتظار سال 98