دیدبان

بعضی کشور ها میخواهند فروش نفت ایران را به صفر برسانند

بعضی کشور ها میخواهند فروش نفت ایران را به صفر برسانند

دیدبان؛ بسیاری بر این باورند که اعداد در نظر گرفته‌شده به ‌هیچ ‌عنوان واقعی نیست و دولت نمی‌تواند این میزان نفت را بفروشد که البته دلایل مختلفی نیز برای این ادعای خود مطرح کرده‌اند. حتی برخی بر این اعتقادند که ارز در نظر گرفته ‌شده برای فروش نفت نیز غیرواقعی است.برخی از این افراد می گویند، کشورهای آمریکا و هم‌پیمانان آن‌ها تمام تلاش خود را در سال آینده به کار خواهند گرفت تا میزان فروش ما را به صفر برسانند. آن‌ها حتی کشورهای جایگزین برای نفت ایران را نیز انتخاب کرده و می خواهند هر طور شده مانع از فروش نفت ایران شوند.

هدایت الله خادمی در خصوص این موضوع اظهار داشت: میزان صادرات نفت ما به کشورهای خارجی، بستگی به میزان فشاری دارد که از سوی آمریکا و متحدانش به خریداران سنتی ما می‌شود و البته بازی که عربستان این وسط خواهد کرد.
هر چقدر این فشارها بر کشورهای خریدار ما مانند چین، هندوستان، ژاپن و کره جنوبی بیشتر و سخت‌تر باشد، صادرات نفت ما هم به همان نسبت کاهش پیدا خواهد کرد. تلاش آن‌ها این خواهد بود که صادرات نفت ما را به صفر برسانند.
عضو کمیسیون انرژی گفت: البته اینکه صادرات نفت ما به صفر برسد، بستگی به نظر شرکت‌های خریدار و عملکرد ما در دور زدن تحریم‌ها خواهد داشت؛ اما به‌هرحال دشمنان ما کار خودشان را می‌کنند و تمام تلاش خود را خواهند کرد تا ایران را زمین‌گیر کنند.
وی ادامه داد: به نظر کار سختی نخواهد بود اگر دشمنان ما بخواهند از نظر تولید و میزان عرضه نفت جایگزین ما شوند؛ عربستان و برخی کشورها می‌توانند به ‌راحتی با افزایش تولید نفت جایگزین ما شوند. امسال عربستان حدود دو میلیون بشکه نفت بیشتر در بودجه خود قرار داده است.
خادمی در ادامه یادآور شد: البته حوادثی که در حال رخ دادن است، خیلی قابل پیش‌بینی نیستند؛ اما از این موضوع باید مطمئن بود که در سال آینده صادرات ما به ‌شدت کاهش پیدا خواهد کرد.
وی در خصوص دور زدن تحریم‌ها توسط دولت‌های مختلف نیز گفت: دور زدن تحریم‌ها یکی از روش‌هایی است که ما در گذشته توانسته‌ایم از طریق آن، بخشی از منابع مورد نیاز را تأمین کنیم که راهکارهای خاص خود را دارد و نمی‌توان همه آن‌ها را اعلام کرد؛ اما اگر بخواهیم نمونه آن را بگوییم، ما در گذشته می‌خواستیم یک دستگاه حفاری از چین وارد کنیم. در آن زمان در پاناما یک شرکت ثبت و به نام آن شرکت و با پرچم پاناما این دستگاه را وارد ایران کردیم. در مورد نفت نیز کارهای مشابه این انجام می‌دهیم.
گاهی مجبور می‌شدیم نفت را در یک کشور ثالث ذخیره کنیم و گاهی آن را در دریای آزاد می‌فروختیم و برخی مواقع هم تخفیف‌هایی به خریداران می‌دادیم تا بتوانیم این نفت را بفروشیم؛ البته کارهای دیگری هم می‌توان انجام داد تا از بحران خارج شد. ما در گذشته این کار را خوب انجام دادیم و توانستیم بخش زیادی از نفت خود را بفروش برسانیم تا مواد مورد نیاز را تهیه کنیم؛ البته اشکالاتی هم در این راه صورت گرفته که با توجه به سودی که به کشور رسانده است، ناچیز بوده‌اند.

مرتبط‌ها

رونق تولید و تعلل یک لایحه

سیاست «حفظ نفت»: شروع یک چالش آشنای ایرانی

پتروشیمی ایران و تحریم‌ احتمالی آمریکا

طبقه متوسط و بحران اقتصادی پس از انقلاب

فاتف و تکرار یک بازی قدیمی

تورم 20 تا 40 درصدی در انتظار سال 98