دیدبان

ظریف: منتظر اروپا نمی مانیم

ظریف: منتظر اروپا نمی مانیم

دیدبان؛ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز (سه‌شنبه) در حاشیه دیدار با «نیتین گادکاری» وزیر حمل و نقل هند در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره سازوکار ویژه مالی اروپا SPV با ایران اظهار داشت: اروپایی‌ها تلاش کرده‌اند، اما در حد انتظار ما نتوانستند پیشرفت کنند.
وی افزود: ما همکاری خود را از طریق کانال‌های مختلف همچون هند گسترش می‌دهیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ما به همکاری با اروپا به همکاری درباره SPV ادامه می‌دهیم، اما منتظر آنها نمی‌مانیم و با شرکای سنتی خود مثل هند چین و روسیه در راستای منافع مردم ایران همکاری می‌کنیم.
ظریف همچنین گفت: در همکاری با هند طیفی از موضوعات مطرح هستند. در حوزه بانکی یوکو بانک هند و پاسارگاد همکاری خود را در زمینه تجارت آغاز کردند.
وی گفت: امیدواریم ایران و هند به رغم تحریم‌های آمریکا بتوانند در راستای منافع مردم دو کشور همکاری‌های بیشتری داشته باشند.
وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سؤالی درباره درخواست هند برای خرید گاز ارزان‌تر جهت راه اندازی صنایع در چابهار تاکید کرد: ما برای گفت‌و‌گو با هند آمادگی داریم تا آنها بتوانند سرمایه‌گذاری در این منطقه را از جمله در حوزه پتروشیمی آغاز کنند.
ظریف خاطرنشان کرد: ما همیشه آماده گفت‌و‌گو با هند در این حوزه هستیم و از پیشنهادهای این کشور استقبال می‌کنیم.
وی در پاسخ به پرسش دیگری درمورد مذاکرات با هند یادآور شد: من نمی‌توانم جلو رسانه‌ها مذاکره کنم، ولی ما آمادگی مذاکره را داریم.

همچنین نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل هند در حاشیه این دیدار گفت: در مقطعی قرار داریم که چابهار کارکرد کامل خود را آغاز کند.
وی به مذاکرات امروز خود با وزیر امور خارجه ایران اشاره کرد و گفت در خصوص بندر چابهار، تسهیلات مالی آماده است، مشکلات دیگری وجود دارد اما ما مشکلات را حل می‌کنیم.
وزیر حمل و نقل هند ادامه داد: دولت هند به یک بانک ایرانی مجوز داده تا شعبه‌ای طی سه ماه در بمبئی تاسیس کند تا تبادل مالی راحت‌تری صورت گیرد.
گادکاری اضافه کرد: وزیر امور خارجه ایران پیشنهادات زیادی برای آینده همکاری‌ها ارائه کرد، ایران فولاد، موتورهای لوکوموتیو نیاز دارد من هم پیشنهادات خود را با دکتر ظریف مطرح کردم.
وی دیدار با ظریف را بسیار مفید توصیف کرد و گفت : این دیدار خیلی از موضوعات را حل خواهد کرد.
وزیر حمل و نقل هند ادامه داد: مطمئن هستم در گذر زمان ما دستاوردهایی خواهیم داشت و بندر چابهار که برای ما خیلی مهم است، در این موضوع به طور جدی کار می‌کنیم.
گادکاری خاطرنشان کرد: طرف ایرانی برخی از مشکلاتی که وجود دارد را حل خواهد کرد و از طرف ما هم فرآیند در حال اجرا است، من مطمئن هستم که ما در جایگاهی هستیم که چابهار کارکرد کامل خود را هر چه زودتر آغاز کند.

مرتبط‌ها

رونق تولید و تعلل یک لایحه

سیاست «حفظ نفت»: شروع یک چالش آشنای ایرانی

پتروشیمی ایران و تحریم‌ احتمالی آمریکا

طبقه متوسط و بحران اقتصادی پس از انقلاب

فاتف و تکرار یک بازی قدیمی

تورم 20 تا 40 درصدی در انتظار سال 98