دیدبان

ترامپ نمی‌داند در سوریه چه خبر است

ترامپ نمی‌داند در سوریه چه خبر است
دیدبان؛ در حالی که مقامات رژیم صهیونیستی پیشتر ضمن تقدیر از کمک‌های بی‌دریغ دولت جدید آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، درباره تداوم مقابله با ایران در سایه حمایت واشنگتن سخن می‌گفتند، این بار اما اظهارات ترامپ آنها را هراسان کرده است.
یک مقام ارشد کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی امروز (پنجشنبه) از بخشی از اظهارات شامگاه گذشته ترامپ مبنی بر اینکه «ایران هر کاری که می‌خواهد می‌تواند در سوریه انجام دهد» شدیدا انتقاد و ابراز نگرانی کرد.
به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» این مقام که نامش فاش نشد، با انتقاد از اینکه ترامپ تقریبا به ایرانی‌ها آزادی عمل کامل در سوریه ارائه کرده، گفت: «این (طرز صحبت) نشان می‌دهد که او (ترامپ) درباره موارد اطلاعاتی، بی‌توجهی می‌کند».
ترامپ شامگاه گذشته با ادعای اینکه به‌ سبب تحریم‌های آمریکا، ایران مجبور به خارج کردن نیروهایش از سوریه شده، گفته بود: «آنها می‌توانند هر کاری که می‌خواهند بکنند، ولی دارند نیروهایشان را از سوریه خارج می‌کنند، نیروهایشان را از یمن خارج می‌کنند».
در حالی که به‌نظر می‌رسد مقام صهیونیست برداشت اشتباهی از صحبت‌های ترامپ داشته، وی اما تاکید کرد: «من (از اظهارات ترامپ) بسیار شوکه شدم. ترامپ واقعا نمی‌داند چه چیزی در سوریه در جریان است و از تثبیت نظامی ایران هم در آنجا (چیزی نمی‌داند)».
این در حالی است که پیش از این، اعلامیه کاخ سفید مبنی بر تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه هم یک‌بار دیگر صهیونیست‌ها را هراسانده بود. پس از آن بود که مقامات تل‌آویو به واشنگتن هشدار داده و ادعا کردند که خلأ قدرت ایجاد شده در شمال سوریه می‌تواند «فضا را در اختیار ایرانی‌ها قرار دهد تا گذرگاه زمینی خود را از طریق عراق و سوریه به لبنان و مدیترانه متصل کنند».
رئیس‌جمهور آمریکا هفته پیش اعلام کرد که نظامیان این کشور بزودی سوریه را ترک می‌کنند. به نوشته رسانه‌های صهیونیستی، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم از تصمیم ترامپ شدیدا ناراضی است، اما تصمیم گرفته این موضوع را به صورت علنی اعلام نکند. با این وجود، اندیشکده‌های نزدیک به نتانیاهو از جمله «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در روزهای گذشته به شدت از این تصمیم ترامپ انتقاد کرده و آن را هدیه‌ای به ایران خوانده‌اند.

مرتبط‌ها

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»

هزینه‌تراشی برای دشمن؛ مانعی برای تحریم بیشتر

استراتژی آمریکا و اعراب برای مقابله با جنگ نامنظم در خاورمیانه

ایران نباید منتظر اروپا بماند

چالشها و تجارب همکاری آمریکا با شُرکای عرب

معرفی و ذکر چالشهای مُدل «به وسیله، با و از طریق» (By, With, and Through)