دیدبان

عملیات لو رفته‌ی کربلای4 را به شناسایی و فریب تبدیل کردیم

عملیات لو رفته‌ی کربلای4 را به شناسایی و فریب تبدیل کردیم
دیدبان؛ سردار احمد غلامپور فرمانده قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس درخصوص توئیت اخیر محسن رضایی پیرامون عملیات کربلای4 اظهارداشت: این عملیات از نیمه شب شروع  و قبل از طلوع آفتاب دستور عقب نشینی داده شد. لذا  چند ساعت بیشتر عمل نشد.
سردار غلامپور درباره علت عقب نشینی سریع در عملیات کربلای ۴ افزود: احتمال لو رفتن و بسته شدن برخی از راه ها را داده‌ بودیم ولی نمی دانستیم کدام‌ها بسته شده اند. منتظر بودیم که اگر موفق نشدیم،  نقاط قوت و ضعف دشمن را شناسایی کنیم تا فرصتی برای ادامه عملیات داشته باشیم.
فرمانده قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس در پاسخ به این سؤال که آیا  عملیات کربلای4 عملیات فریب بوده یا خیر، تصریح کرد: عملیات کربلای چهار و پنج در مجموع یک عملیات اصلی بوده است. پس از مرحله اول عملیات، معلوم شد تمام راهها بجز شلمچه بسته است و در نتیجه  آن را  به یک عملیات مستقل تبدیل کردیم و کربلای4 نامیدیم و حتی روی آن تبلیغات وسیع شد که عملیات اصلی ما با موفقیت انجام شده است. عراق  هم تبلیغات ما را باور کرد، منتهی 10 روز بعد در همان مکان به ارتش بعثی هجوم آوردیم  و نام مراحل بعدی را کربلای پنج  گذاشتیم، در حالیکه کربلای چهار و پنج هردو در منطق نظامی یک عملیات محسوب می شوند.
سردار غلامپور در پاسخ به این که چرا در توییت محسن رضایی درباره کربلای4 از عملیات فریب نام برده شده، افزود: به هرحال ما پس از عملیات، وانمود کردیم که عملیات اصلی ما همین بوده است و این نوعی عملیات فریب به حساب می آید. ما درحقیقت دشمن را با تبلیغات و خارج کردن موقت نیروها از منطقه فریب دادیم. در نتیجه، یک عملیات لو رفته اولا  تبدیل به عملیات شناسایی با رزم  و ثانیا به فریبی برای دشمن تبدیل شد.
سردار غلامپور در پایان خاطرنشان کرد: اگر کربلای4 نبود، کربلای5 هم که در همان منطقه و چند روز بعد انجام شد، صورت نمی‌گرفت.  در این صورت دشمن قبل از صدور قطعنامه 598 به فاو حمله می کرد و ایران باید بدون هیچ حربه و ادعایی سالها  منتظر می‌ماند تا مرزها تعیین تکلیف شوند.

مرتبط‌ها

رونق تولید و تعلل یک لایحه

سیاست «حفظ نفت»: شروع یک چالش آشنای ایرانی

پتروشیمی ایران و تحریم‌ احتمالی آمریکا

طبقه متوسط و بحران اقتصادی پس از انقلاب

فاتف و تکرار یک بازی قدیمی

تورم 20 تا 40 درصدی در انتظار سال 98