دیدبان

اعتراضات جلیقه زردها به مونیخ آلمان رسید

اعتراضات جلیقه زردها به مونیخ آلمان رسید
دیدبان؛ مدتی است که اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه این کشور را به آشوب کشیده است. امروز رسانه های فرانسه گزارش دادند که شمار تلفات تظاهرات جلیقه زردها از 17 ماه نوامبر تا کنون به 8 نفر رسیده است.
تظاهرات جلیقه زردها در فرانسه وارد پنجمین هفته خود شده و معترضان در سراسر این کشور دور جدید اعتراضات با شعار محوری استعفای مکرون را آغاز کردند. پلیس می‌گوید که 115 نفر را تنها در شهر پاریس بازداشت کرده، اما درباره جزئیات بیشتر این بازداشت‌ها توضیحی ارائه نکرده است. پلیس علیه معترضان از اقدامات خشونت آمیز و گاز اشک آور و اسپری فلفل استفاده می کند.
به نوشته روزنامه "دی ولت" در آلمان نیز اعتراضات جلیقه زردها در همبستگی با معترضان فرانسوی برگزار شد. به این ترتیب بعد از اعتراضات شدید در فرانسه در آخر این هفته همچنین اعتراضات مشابهی در آلمان نیز برگزار شد. ائتلافی از طرف حزب چپ آلمان برای برگزاری چنین تظاهراتی فراخوان زده بودند.
حالا این پرسش مطرح است که آیا اعتراضات جلیقه زردها به آلمان رسیده است؟ با توجه به شمار کم شرکت کنندگان در اعتراضات، امروز نمی توان در این باره سخن گفت اما اعتراضات بیشتری در شهرهای بزرگ آلمان برنامه ریزی شده است.
به گفته پلیس آلمان امروز ( یکشنبه) در مونیخ حدود صد نفر در همبستگی با معترضان جلیقه زرد در فرانسه به خیابان ها آمدند. برگزار کنندگان این تظاهرات از حدود 200 شرکت کننده از سراسر بایرن و همچنین اولین تظاهرات همبستگی بزرگ با جلیقه زردهای فرانسوی سخن گفتند.
این اعتراضات در مونیخ در حالی اتفاق افتاده است که "آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان، دو روز پیش از حزب چپ خواست از اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه فاصله بگیرند. وی حمایت نامحدود از این جنبش از طرف حزب چپ را بی شرمانه خواند.  
در یک بیانیه از طرف جنبش اعتراضی در مونیخ آمده است که بسیاری انسان ها همچنین در مونیخ و بایرن سخت کار می کنند و با این حال در محدودیت زندگی می کنند. یک سخنگوی این جنبش اعتراضی که از طرف حزب چپ آلمان سازماندهی شده است در این باره گفت که اعتراضات دیگری در هفته های آینده در هامبورگ، لایپزیگ، اشتوتگارت و دوسلدورف برگزار می شود.
"سارا واگن کنشت"، رئیس فراکسیون چپ ها در پارلمان آلمان در این باره گفته است که حدود 100 روز بعد از تاسیس جنبش موسوم به " بپاخیزید" حدود 167 هزار نفر از آن حمایت کرده اند.
جلیقه زردها در فرانسه حدود 5 هفته پیاپی در این کشور اعتراضاتی را به راه انداخته اند. ابتدا آن ها خشم خود را علیه هزینه های بالای زندگی و سیاست اصلاحی دولت راست میانه رئیس جمهور فرانسه اعلام کردند. اخیرا نیز درخواست هایی روزافزون برای دموکراسی مستقیم بیشتر در فرم همه پرسی های شهروندی و کناره گیری ماکرون شکل گرفته است.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»