دیدبان

اعلان جنگ آشکار علیه ترکیه توسط عربستان و امارات

اعلان جنگ آشکار علیه ترکیه توسط عربستان و امارات
دیدبان؛ روزنامه «ینی شفق» روز پنجشنبه (22 آذر) در یادداشت سردبیری، به قلم «ابراهیم کاراگول» به بررسی نزاع بین آنکارا با ریاض و ابوظبی پرداخت و نوشت جنگی که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و «محمد بن زائد» ولیعهد امارات عربی متحده علیه ترکیه به راه‌انداخته‌اند، محدود به قتل جمال خاشقچی نیست.
در ابتدای این یادداشت با بیان اینکه جنگ امارات و سعودی علیه ترکیه از مدت‌ها قبل آغاز شده، آمده است: «این مسئله با جنگ سوریه آغاز شد. این (جنگ) با شرق فرات آغاز شد. این (جنگ) با محور عبری-عربی علیه ترکیه متشکل از امارات، سعودی-اسرائیل-مصر آغاز شد».
ینی‌شفق قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد ریاض در کنسولگری سعودی در استانبول را نه تمام جنگ دو ولیعهد عربی علیه ترکیه بلکه نقطه‌ای دانست که آنها مرتکب اشتباه شده و دستشان رو شد.
این روزنامه ضمن اشاره به اینکه طوفانی در راه منطقه است، توضیح داد: «عده‌ای آن را به سمت ترکیه هدایت می‌کنند. کسانی که در سناریو جدید (قتل خاشقچی) نقش بازی می‌کنند، خواستار آغاز جنگ ترک-عرب هستند».
کاراگول با بیان اینکه بن‌سلمان و بن‌زائد، عربستان سعودی و امارات، و همچنین حامیان غربی آنها در حال گسترش دادن جنگ خود علیه ترکیه و تبدیل کردن آن به جنگی فراگیر در منطقه هستند، نوشت: «آنها در حال آغاز کمپین جهانی هستند که مستقیما ترکیه را هدف می‌گیرد... این کمپین قرار است با اقدامات سیاسی و امنیتی نیز همراه شود. قرار است بی‌ثباتی‌هایی در داخل کشور (ترکیه) اجرا شود».
وی ضمن اشاره به اینکه تمام کشورهایی که در پس کودتای نافرجام 15 جولای بودند، اکنون در پس این کمپین علیه ترکیه هستند، تصریح کرد: «گروه‌هایی مانند بنیاد سوروس و بنیاد کنراد آدرنو نیز بخشی از این کمپین هستند. حلقه‌های سرمایه‌داری وجود دارند که برای سال‌هاست تلاش می‌کنند این کشور را با تروریسم خفه کرده و نهایتا از نظر اقتصادی آن را نابود کنند».
ینی‌شفق با بیان اینکه دو ولیعهد عربی آشکارا علیه ترکیه اعلان جنگ کرده‌اند، ادامه داد که «ترکیه تروریست‌های گولنیست را از سراسر جهان با استفاده از جت‌های خصوصی ربوده و به زندان‌های مخفی می‌آورد» و از آنها اعترافاتی درباره حمایت سعودی و اماراتی گرفته است.
در پایان این یادداشت آمده است که برخی گروه‌ها با حمایت محور عربی-عبری در تلاش هستند تا با به‌پا کردن آشوب‌ها و ناآرامی‌ها در ترکیه، حوادث «گزی پارک» در سال 2013 را مجددا تکرار کنند.

مرتبط‌ها

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»

هزینه‌تراشی برای دشمن؛ مانعی برای تحریم بیشتر

استراتژی آمریکا و اعراب برای مقابله با جنگ نامنظم در خاورمیانه

ایران نباید منتظر اروپا بماند

چالشها و تجارب همکاری آمریکا با شُرکای عرب

معرفی و ذکر چالشهای مُدل «به وسیله، با و از طریق» (By, With, and Through)