دیدبان

جلیقه زردها: سخنرانی ماکرون «بلوف» است

جلیقه زردها: سخنرانی ماکرون «بلوف» است
دیدبان؛ گروهی از منتقدان به سیاست‌های «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه موسوم به «جلیقه زردها» سخنرانی دیشب وی را بلوف و مزخرف خطاب کردند.
بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، این افراد معتقدند که رئیس‌جمهور می‌خواهد اعتراضات آنان را خاموش کند. عباراتی مانند «مزخرف»، «مسخره‌بازی» و «بلوف» واکنش آن‌ها به صحبت‌های ماکرون بود.
در منطقه «لبولو» واقع در جنوب فرانسه حدود ۱۵۰ نفر از جلیقه زردها، از یک بلندگو سخنرانی ماکرون را می‌شندیدند یکی از آن‌ها گفت که ماکرون در صحبت‌هایش صداقت ندارد. فرد دیگری گفت که این‌ها فقط اقدامات نمایشی برای رسانه‌ها و اقدامات بی‌اهمیت و نوعی فتنه‌انگیزی محسوب می‌شوند.
ماکرون شب گذشته در سخنانی با درست دانستن خشم مردم فرانسه از بسیاری جهات، گفت: «ما همه با هم می‌توانیم راه برون‌رفت از این شرایط را بیابیم». وی به وجود بسیاری از مشکلات در فرانسه اعتراف کرده و توضیح داد که در یک سال و نیم گذشته به خوبی به این مشکلات پرداخته نشده و شخص او نیز در این مساله مسئولیت دارد.
رئیس جمهور فرانسه با اعلام وضعیت اضطراری اقتصادی در فرانسه، تاکید کرد: «از دولت و پارلمان می‌خواهم هر چه می‌توانند برای بهبود وضعیت زندگی مردم به عمل آورند.» ماکرون ضمن اشاره به اینکه در شرایط اقتصادی دشواری قرار دارند، گفت: با اقدامات قاطع شامل کاهش مالیات به مبارزه با آن می‌روند.
اعتراضات مردمی در فرانسه تحت عنوان «جلیقه زردها» که از چهار هفته پیش شروع شده، با وجود عقب نشینی رئیس‌جمهور این کشور از گران کردن بنزین و تعلیق طرح گرانی بنزین، کمابیش ادامه دارد. تظاهراتی که بیش از هزار و ۷۰۰ بازداشتی داشته است.
دولت فرانسه اگرچه این طرح را به حالت تعلیق درآورد، اما جلیقه‌زرد‌های فرانسوی خواستار لغو آن هستند و از همین روی، همچنان آتش تظاهرات در کل فرانسه شعله‌ور است.
دولت فرانسه قصد دارد در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودرو‌های هیبریدی و کاهش خودرو‌های متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد؛ سیاستی که جرقه اعتراضات سراسری را زده است.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»