دیدبان

اردوغان: اروپا در امتحان دموکراسی، حقوق‌بشر و آزادی‌ها رفوزه شده است.

اردوغان: اروپا در امتحان دموکراسی، حقوق‌بشر و آزادی‌ها رفوزه شده است.
دیدبان؛ رئیس جمهوری ترکیه شنبه (۱۷ آذر) از دموکراسی و رفتارهای دوگانه کشورهای اروپایی انتقاد کرد.
رجب طیب اردوغان امروز طی سخنرانی خود در مراسم افتتاح چندین طرح عمرانی در منطقه «اسکودار» شهر استانبول گفت که اروپا در امتحان دموکراسی، حقوق‌بشر و آزادی‌ها رفوزه شده است.
او با بیان اینکه «ترکیه با نگرانی آنچه را که خیابان‌های اروپا شاهد آن است، دنبال می‌کند»، گفت: «آیا حوادثی که در اروپا رخ می‌دهد را می‌بینید؟ این‌ها همان کسانی هستند که در برابر آنچه در کودتای ۱۵ ژوئن بر سر ما آمد، سکوت اختیار کردند».
به گزارش روزنامه «یِنی شفق»، رئیس جمهوری ترکیه با انتقاداز سرکوب معترضان در خیابان‌های فرانسه از جمله پاریس گفت: «دموکراسی اروپایی فقط در کتاب‌ها دیده‌ایم نه در خیابان‌ها».
اردوغان افزود: «آن‌هایی که پلیس ما را مسخره می‌کردند و با ما می‌گفتند پلیس شما سرکوب می‌کند، الآن چه می‌کنند؟ پلیس ما منصف و عادل است».
او با این حال از توسل برخی معترضان به خشونت انتقاد کرد و گفت که «ما مخالف آشوبی و خشونتی هستیم که تظاهرات کنندگان مسبب آن بوده‌اند».
تظاهرات‌های اعتراضی در فرانسه از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) در اعتراض به افزایش قیمت حامل‌های انرژی آغاز شد و به هلند و بلژیک نیز کشیده شد.
معترضان نام خود را به دلیل جلیقه زردی که برای جلوگیری از جلب توجه و جلوگیری از تصادف استفاده می‌شود، «جلیقه زرد» گذاشتند.
در سه هفته گذشته، گروه معترض موسوم به «جلیقه زردها» خیابان‌ها را در شهرهای مختلف فرانسه مسدود کردند و با این اقدام بدترین ناآرامی‌ها را در طول ۱۸ ماه ریاست‌جمهوری ماکرون رقم زدند.
این اعتراض‌ها امروز به دلیل فراخوان‌ها تشدید شد و پلیس فرانسه بیش از  ۷۰۰ نفر را بازداشت کرده است. دولت فرانسه ۶۵ هزار نیروی ارتش را برای مقابله با تظاهرات امروز شنبه به پاریسس و سایر شهرها فراخوانده است.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»