دیدبان

لاوروف: خروج آمریکا از INF خطرات جدیدی برای اروپا به دنبال دارد

لاوروف: خروج آمریکا از INF خطرات جدیدی برای اروپا به دنبال دارد
دیدبان؛ «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) تأکید کرد، خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های میان برد هسته‌ای (INF) خطرات جدیدی برای اروپا به دنبال دارد.
بنا بر گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه نیز روز گذشته تصریح کرد که چنانچه آمریکا از این پیمان خارج شود و INF به طور کامل نابود شود، روسیه نیز مجبور خواهد شد تا به طور مقتضی پاسخ این اقدام را بدهد.
رئیس‌جمهور روسیه همچنین گفت که شواهد مشخصی وجود دارد که نشان می‌دهد تصمیم آمریکا برای خروج از این پیمان مدتها قبل از این اتخاذ شده بود و این کشور مدت‌هاست که توسعه چنین تسلیحاتی را در دستور کار خود قرار داده است.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در ماه اکتبر گذشته، روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای متهم کرد و گفت که واشنگتن را از این پیمان به دلیل رفتارهای روسیه خارج می‌کند.
با این وجود مسکو این اتهامات را بی‌اساس خوانده و خواستار ارائه شواهد موثق در خصوص این ادعا شده است. اما واشنگتن تا کنون شواهدی مبنی بر نقض مفاد پیمان INF از جانب روسیه ارائه نداده است.
«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در بروکسل گفته بود که واشنگتن ظرف مدت 60 روز آینده از این پیمان خارج خواهد شد مگر اینکه روسیه پایبندی کامل خود به این پیمان را به اثبات برساند.
بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، لاوروف امروز در حاشیه نشست شورای وزرای کشورهای عضو  سازمان همکاری و امنیت اروپا با «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.
وزیر خارجه روسیه در این دیدار درباره تنش‌های اخیر میان روسیه و اوکراین در تنگه کرچ و همچنین حل بحران در شورای اروپا با موگرینی به بحث و گفت‌وگو پرداخت.
نشست شورای وزیران سازمان همکاری و امنیت اروپا امروز و فردا 6 و 7 دسامبر (15 و 16 آذرماه) در شهر میلان ایتالیا برگزار می‌شود.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»