دیدبان

مرکل در مقابل تصمیم ترامپ

مرکل در مقابل تصمیم ترامپ
دیدبان؛ «توماس ساندل» مدیر موسس کمیته برای اسرائیل در بروکسل در جریان پیامی ویدئویی اعلام کرد که مرکل اقداماتی را پیگیری کرده است تا کشورهای اروپای مرکزی و شرقی را از تصمیم برای انتقال سفارت‌های آنان در سرزمین اشغالی از تل‌آویو به بیت‌المقدس منصرف کند.
ساندل که مدعی شده مرکل این اقدام را به منظور حفظ توافق هسته‌ای با ایران صورت داده است، در این مورد به جروزالم‌پست گفت که مرکل از «کلاوس یوهانیس» رئیس‌جمهور رومانی خواسته است تا سفارت کشورش را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل نکند.
وی در این پیام ویدوئی گفت: «ما متوجه شده ایم و من اخیرا هم از کشورهای اروپای شرقی و مرکزی شنیده‌ام که آنها تمایل دارند که سفارت‌های خود را به بیت‌المقدس منتقل کنند  این کار طبیعی است اما ( در این مورد) از برلین و شخص «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان با آنها تماس گرفته شده است.»
ساندل همچنین گفت: «من در این چند روز گذشته با بسیاری از آلمانی‌ها در بروکسل صحبت کردم. آنها از اینکه همه کشورهای اتحادیه اروپا  امروزه می‌خواهند روند انتقال سفارت را متوقف کنند،  شوکه خواهند شد...این اقدام سابقه نداشته است. این همان آلمانی نیست که ما زمانی آن را می‌شناختیم و حتی آنگلا مرکلی نیست که  انتخاب شد و ما او را می شناختیم.»
وی در ادامه گفت که بسیاری از تماس‌های تلفنی مرکل به سران اروپایی در ماه آوریل صورت گرفته است یعنی دقیقا همان زمانی که موضوع انتقال سفارت به بیت المقدس به صورت جدی مطرح شده بود.
ساندل همچنین با تعبیر کردن این اقدام صدراعظم آلمان به اقدامی «ضد اسرائیلی»، گفت که مرکل باید این رویکرد را در برابر توافق هسته‌ای با ایران (برجام) داشته باشد. یعنی همان توافقی که دولت آلمان از آن حمایت می‌کند.
او همچنین سیاست‌های مرکل را مایه نگرانی شدید کسانی عنوان کرد که از مردم یهود و موجودیت (اسرائیل) حمایت می‌کنند و بار دیگر بر اهمیت به رسمیت شناخته شدن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت این رژیم تاکید کرد.
پانزدهم آذرماه سال گذشته بود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت.
 ترامپ همچنین اعلام کرده بود که سفارت آمریکا در رژیم صهیونیستی را به بیت‌المقدس منتقل خواهد کرد.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»