دیدبان

تلاش های نتانیاهو برای حفظ بن سلمان

تلاش های نتانیاهو برای حفظ بن سلمان
دیدبان؛ روزنامه «هاآرتص» در یادداشتی به بررسی دفاع تمام دولت آمریکا از عربستان سعودی در ماجرای قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی پرداخته و نوشت با تلاش‌های تل‌آویو بود که واشنگتن همچنان از ریاض حمایت می‌کند.
در بخشی از این یادداشت با اشاره به اظهارات چند هفته قبل «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حمایت از عربستان سعودی مبنی بر لزوم با ثبات ماندن این کشور آمده است: «این استدلال‌های (ترامپ در حمایت از ریاض) با شفافیت بیشتری از سوی نتانیاهو بیان شد».
هاآرتص با اشاره به ملاقات عده‌ای از مسیحیان انجیلی با خاندان سلطنتی آل‌سعود تاکید کرد: «نتانیاهو (قویاً) تلاش کرد تا مطمئن شود واشنگتن در چنین زمان خطیری، دست از حمایت ریاض برنمی‌دارد».
این روزنامه در ادامه با بیان اینکه چشم‌انداز منطقه‌ای نتانیاهو اساسا روی ایران متمرکز است، نوشت: «از نظر نتانیاهو، سعودی‌ها پاشنه مهمی برای اجرای طرح 12 بندی مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا جهت انزوای رژیم تهران و نهایتا سرنگونی آن است».
هاآرتص ضمن اشاره به نیاز نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به سعودی‌ها برای بهبود روابط با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، اضافه کرد: «سفر به عمان اولین مقصد بود و او امیدوار است این روند را با ارتباط با بحرین، ادامه دهد».
در پایان این یادداشت آمده است: «اسرائیل، مانند آمریکایی‌ها، نگران است که تلاش برای کنار زدن (محمد بن سلمان) ولیعهد سعودی می‌تواند باعث سرنگونی دولت (ریاض) شود... اگر لیبی یک بوتیک (از سلاح) بود، عربستان سعودی یک سوپرمارکت (بزرگ) از تسلیحات پیچیده است».
روزنامه «واشنگتن پست» نیز چندی پیش گزارش داده بود که نتانیاهو چند تماس تلفنی با «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر برقرار کرده تا در اقدامی هماهنگ، مقامات آمریکایی را مجاب کنند که فشارها را علیه محمد بن سلمان - که گفته می‌شود آمر قتل خاشقچی بوده - کاهش دهند.

مرتبط‌ها

پیامدهای انفجار در بندر فُجَیره امارات

معامله‌ای پس از یک قرن مبارزه

ترکیه، اخوان المسلمین و دولت ترامپ

معرفی احزاب اصلی هند

عربستان و تحریم‌ نفت ایران

اژدهای قرمز در خاورمیانه