دیدبان

لیلاز: مشکلات ما داخلی است، و تحریم‌ها تنها تشدید کننده آن است/بی‌عملی دولت روحانی عجیب است

لیلاز: مشکلات ما داخلی است، و تحریم‌ها تنها تشدید کننده آن است/بی‌عملی دولت روحانی عجیب است
دیدبان؛ سعید لیلاز اقتصاددان و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در کنگره این حزب که صبح امروز (پنجشنبه 8 آبان) برگزار شد، در بخش‌هایی از صحبت‌هایش اظهار داشت: ظرف سال‌های 92 تا 96 متوسط رشد اقتصادی ایران دو برابر عربستان و سه برابر روسیه و بالاتر از متوسط کل جهان بود که درآمد ارزی آقای روحانی در بهترین سال آن به درآمد ارزی احمدی‌نژاد در بدترین سال‌هایش نرسید.
* بی‌عملی دولت روحانی عجیب است
وی افزود: رذیلانه‌ترین دروغ این است که بگوییم تورم 40درصدی امروز حاصل تحریم است، در حالی که چنین نیست. شبکه بانکی کشور به‌عنوان مرکز فساد در کشور مقصر است. نرخ تورم در شش ماه گذشته بیش از مجموع نرخ تورم در سال‌های گذشته دولت روحانی بوده است و بی‌عملی دولت روحانی در این مورد عجیب است.
لیلاز با بیان اینکه بعد از تحریم‌ها، مجموعه عملکرد نظام اقتصادی کشور به‌گونه‌ای ناشیانه عمل کرد، گفت: انگار ما یک مشت بچه دبیرستانی را از پشت میز بیرون کشیده و خواستیم مسئولیت داشته باشند، انگار نه انگار که ما مجرب‌ترین ملت جهان در برخورد با تحریم‌ها هستیم.
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران تصریح کرد: من معتقد به ایستادگی هستم و فکر می‌کنم دولت اگر بخواهد می‌تواند در برابر زیاده‌خواهی واشنگتن بایستد.
وی افزود: همین الآن اوضاع اقتصادی ما نسبت به دو ماه پیش خیلی بهتر شده است. اقتصاد ایران را اگر به‌صورت طبیعی رها کنیم عملکردی بسیار بهتر از آن‌چه امروز دارد، خواهد داشت. اقتصاد ایران دچار بحران دخالت‌های بیجاست. همین بارش‌های اخیر به‌نظر من تا نیم درصد سرانه تولید داخلی را افزایش می‌دهد که بخشی از کمبود فروش نفت ایران را جبران خواهد کرد.
لیلاز در پایان گفت: در تحلیل نهایی من معتقد هستم ما از پس این بحران هم برمی‌آییم، نظام ما هم فرو نخواهد پاشید، مشکلات ما داخلی است، و تحریم‌ها تنها تشدید کننده آن است.

مرتبط‌ها

رونق تولید و تعلل یک لایحه

سیاست «حفظ نفت»: شروع یک چالش آشنای ایرانی

پتروشیمی ایران و تحریم‌ احتمالی آمریکا

طبقه متوسط و بحران اقتصادی پس از انقلاب

فاتف و تکرار یک بازی قدیمی

تورم 20 تا 40 درصدی در انتظار سال 98