دیدبان

تلاش ماکرون برای کمرنگ شدن دلار

تلاش ماکرون برای کمرنگ شدن دلار
دیدبان؛ رئیس‌جمهور فرانسه در گفت‌وگو با «فرید زکریا» در شبکه «سی ان ان» گفت که در حال حاضر اروپا جایگزین مشخصی برای دلار ندارد چرا که «در شرایط فعلی دلار آمریکا به دلیل قدرتش نوعی چیرگی در جامعه بین‌المللی دارد».
ماکرون در ادامه تأکید کرد: «تا کنون، ما نتوانسته‌ای یورو را به اندازه دلار تقویت کنیم. ما سال‌های گذشته اقدامات خوبی صورت داده‌ایم اما هنوز کافی نیست.»
رئیس‌جمهور فرانسه ادامه داد: «این مسئله برای من موضوع حفظ حاکمیت است. بنا بر این می‌خواهم در همکاری بسیار نزدیک با نهادهای مالی‌مان، در سطح اروپا و با تمام شرکا تا این قابلیت را ایجاد کنیم که وابستگی کمتری به دلار آمریکا داشته باشیم».
وی در ادامه تصریح کرد که البته چنین جایگزینی به هیچ عنوان به دنبال به چالش کشیدن و رقابت با دلار نیست اما «برای ثبات نظم جهانی» وجود آن ضروری است.
ماکرون تأکید کرد: «این بدان معنی نیست که به رقیب تبدیل شویم. اما من تصور می‌کنم برای ثبات نظم جهانی، نیازمند یک واحد پولی قوی نظیر دلار هستیم اما باید جایگزین‌هایی نیز داشته باشیم. یورو باید یکی از این جایگزین‌ها باشد و این بدان معنی است که ما باید ساختارهای مالی خود و همچنین تأمین مالی بازیگران اقتصادی‌مان در سطح منطقه یورو را ارتقاء بخشیم.»

مرتبط‌ها

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»

هزینه‌تراشی برای دشمن؛ مانعی برای تحریم بیشتر

استراتژی آمریکا و اعراب برای مقابله با جنگ نامنظم در خاورمیانه

ایران نباید منتظر اروپا بماند

چالشها و تجارب همکاری آمریکا با شُرکای عرب

معرفی و ذکر چالشهای مُدل «به وسیله، با و از طریق» (By, With, and Through)