دیدبان

تحلیلگر عرب: ایران و مسکو، امریکا را کنار زدند

تحلیلگر عرب: ایران و مسکو، امریکا را کنار زدند
دیدبان؛ «وفیق ابراهیم»، تحلیلگر لبنانی امور منطقه می‌گویند ایران و روسیه موفق شدند یکجانبه‌‌گرایی آمریکا را در جهان را کنار بزنند.
وی با حضور در برنامه‌ «حوار الساعه» شبکه «المیادین» گفت ایران موفق به تشکیلات ائتلاف‌هایی در منطقه شده که یک نیروی کلیدی در قلب نفوذ آمریکایی بوده است؛ نقش تهران در منطقه به نقش آمریکا و اسرائیل ضربه زد و ایران علی‌رغم تمام تحریم‌ها کشوری قوی است.
ابراهیم ادامه داد: غرب در راستای تغییر نظام ایران کار می‌کند تا آن را به نظامی شبیه به دوران شاه برگرداند اما وحدت اجتماعی در ایران هنگام بحران‌ها آشکار می‌شود. ایران با ائتلاف‌های منطقه‌ای و وحدت ملی، آمریکا را می‌ترساند و نبرد فقط با ایران نیست بلکه با کل منطقه است.
وی سپس تصریح کرد روسیه و چین با ایران ماندند زیرا از این به بعد، نقش این دو کشور مهم خواهد بود.
ابراهیم به کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول (در دوم اکتبر) نیز پرداخت و گفت آمریکا تلاش می‌کند برای حفظ بقای آل‌سعود این بحران را جمع کند.
این تحلیلگر لبنانی افزود آمریکا می‌خواهد از مسأله خاشقچی سوءاستفاده کند و از آن برای گرفتن بیشترین مقدار پول از سعودی‌ها بهره ببرد.
ابراهیم درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران هم گفت سیستم ائتلاف‌های مقاومت تحت تأثیر این تحریم‌ها قرار نخواهد گرفت.
وی در پرداخت به موضوع تشکیل دولت لبنان که پنج ماه به تعویق افتاده و گره اصلی کنونی آن «مخالفت سعد الحریری با مشارکت سنی‌های مستقل در دولت» است، اعلام کرد اگر دولت  بدون حضور سنی‌های مستقل از جریان المستقبل تشکیل شود دیگر دولت لبنان نیست بلکه دولت محمد بن سلمان (ولیعهد عربستان سعودی) است.
ابراهیم در پایان صحبت‌های خود به طرح آمریکا برای تسویه مسأله فلسطین موسوم به «معامله قرن» اشاره کرد و گفت این طرح نیاز به اجرای فلسطینی ها دارد و در حال حاضر هیچ گروه فلسطینی حاضر به امضای آن نیست.

مرتبط‌ها

آمریکا نباید به برجام بازگردد بلکه باید آن را اصلاح کند

پناهجویان و هدیه جدید ترامپ به دموکرات‌ها

اخلاق و هوش مصنوعی

تجسم ایدئولوژی پسافمینیسم در تبلیغات تصویری هند

معرفی احزاب اصلی آمریکا با نگاهی به انتخابات 2020

ایران و آمریکا در 98؛ استراتژی آتش و خشم