دیدبان

مشکل حل نشدنی چاه های نفتی مشترک کویت و عربستان

مشکل حل نشدنی چاه های نفتی مشترک کویت و عربستان
دیدبان؛ «نزار العدسانی» مدیر اجرایی شرکت نفت کویت (KPC)طی همایشی در کویت تأکید کرد سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی به این کشور خوب نبوده است.
بر اساس گزارش شبکه «الجزیره»، العدسانی در هفتمین همایش سالانه بخش نفت گفت: شرایط سیاسی کمکی به حل مشکل چاه‌های نفتی «الخفجی و الوفره» نمی‌کند و من راه‌حلی برای آن نمی‌بینم.
وی افزود: توافق‌های ویژه این دو چاه نفتی آماده امضاست اما موضوع از مسأله‌ای فنی به مسأله ای سیاسی تبدیل شده و دیگر مربوط به وزیر نفت یا مسئول دیگری نمی‌شود.
ولیعهد سعودی در ماه سپتامبر وارد کویت شد، ابتدا قرار بود سفر او دو روزه باشده اما بن‌سلمان پس از چند ساعت کویت را ترک کرد.
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت در نتیجه فشارهای ریاض برای تقویت تسلط بر دو چاه نفتی ذکرشده، مذاکرات شکست خورد.
تولید نفت در منطقه‌ای بی‌طرف میان عربستان و کویت به دهه 20 در قرن گذشته برمی‌گردد زمانی که مرزهای منطقه‌ای ترسیم و به نسبت مساوی میان ریاض و کویت تقسیم شد.
اختلافات از زمانی شروع شد که در سال 2009 ریاض بدون مشورت با کویت امتیاز شرکت «شِورون» (شرکتی که به نمایندگی از عربستان بر روی چاه نفتی الوفره کار می‌کند) را تا 2039 تمدید کرد؛ کویت که از این اقدام خشمگین شده بود ویزاهای کارمندان شرکت شورون را صادر یا تمدید نکرد. سرانجام عربستان سعودی در سال 2014 این چاه نفتی را تعطیل کرد.

مرتبط‌ها

معرفی احزاب اصلی آمریکا با نگاهی به انتخابات 2020

ایران و آمریکا در 98؛ استراتژی آتش و خشم

معرفی احزاب اصلی چین

پدیده کاهش ظرفیت نیروی باد در هند

معرفی احزاب اصلی کانادا

یِکّه‌تازی «بی بی» به سر رسیده است؟