دیدبان

واکنش سوریه به سخنان رئیس‌جمهور مصر

واکنش سوریه به سخنان رئیس‌جمهور مصر
دیدبان؛ «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر در اظهارنظری درباره سوریه گفت که «(مردم سوریه) خودشان مسئول نابودی و تخریب این کشور هستند».
السیسی یکشنبه هفته جاری و در جریان همایش جوانان مصری اعلام کرد که مصر سوریه را تخریب نکرده و کشورش پولی بابت بازسازی سوریه هزینه نخواهد کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه سوریه را بازسازی نخواهد کرد، اظهار داشت: «من کشورم را آباد می‌کنم... شما (ملت سوریه) کسانی هستید که این کار را با کشورتان کردید... شما کسانی هستید که کشورتان را تخریب کردید»
این اظهارات رئیس جمهور مصر مسئولان سوریه را به واکنش واداشت؛ به گونه‌ای که «حموده الصباغ» رئیس پارلمان سوریه السیسی را در زمره «شخصیتهای جعلی» عنوان کرد.
الصباغ تأکید کرد که مردم عرب چنین شخصیتهای جعلی را بخوبی می‌شناسند.
«طریف قوطرش» عضو پارلمان سوریه در جلسه روز گذشته این پارلمان از وزارت خارجه سوریه خواست که کاردار مصر در دمشق را احضار کند تا درباره اظهارات السیسی و «تمسخر حکومت سوریه» توضیحاتی ارائه کند.
قوطرش در خصوص اظهارات «رئیس جمهور کشوری که مانند سوریه از تروریسم ضربه خورده است» ابراز تأسف کرد.
روزنامه الوطن سوریه هم گزارش داد که السیسی «فراموش کرده است که صدها نفر از شهروندانش به گروههای تروریستی داعش و جبهه النصره در سوریه پیوسته‌اند».
الوطن در ادامه اعلام کرد، السیسی از خاطر برده است که «یوسف القرضاوی مُبلغ مصری نخستین کسی بود که فتوای جهاد در سوریه علیه ارتش و ملت سوریه داد.
به گزارش این روزنامه، رئیس جمهور مصر از یاد برده است که «محمد مرسی رئیس جمهور پیشین مصر که از رهبران حزب اخوان المسلیمن بود کسی بود که دروازه‌های مصر را به روی آنچه معارضان سوری نامیده می‌شد، باز کرد و برای آنان مقرهایی در مصر ایجاد کرد».
عبدالفتاح السیسی در این همایش همچنین درباره عراق نیز اظهارنظر جنجالی مطرح کرد. او در جلسه پرسش و پاسخ این همایش با جمعی از جوانان، یک فرد عراقی را مخاطب قرار داد و مدعی شد که عراق دیگر آباد نخواهد شد. شبکه السومریه عراق گزارش کرد که السیسی گفت: داعش چند کیلومتر از خاک عراق را اشغال و ویران کرد؟... تو عراق سابق را ندیده‌ای، من دیده‌ام؛ کشوری قوی بود که زبانزد عام و خاص بود و قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی داشت.. مردم به امید ساخت کشور، شروع به نابود کردن آن می‌کنند اما کشوری که نابود شده دیگر مثل سابق نخواهد شد.
از سوی دیگر، «استفان دی میستورا» فرستاده پیشین سازمان ملل در سوریه گفت که «پایان یافتن فرآیند قانون اساسی سوریه باعث تسریع روند بازسازی خواهد شد... فرآیند قانون اساسی وجود دارد که باید کامل شود تا سازندگی آغاز شود».
دی میستورا همچنین اعلام کرد که «شمار زیادی از کشورهای اروپایی به جای اینکه سوریها به عنوان آواره در اراضی آنان (اروپاییان) حضور داشته باشند قصد دارند با قدرت وارد [عرصه] بازسازی سوریه شوند».
 

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»