دیدبان

خداحافظی سیدجلال حسینی با مدال قهرمانی آسیا

خداحافظی سیدجلال حسینی با مدال قهرمانی آسیا
دیدبان؛ سیدجلال حسینی، مدافع باتجربه و رهبر سرخپوشان اکنون با حضور در فینال آسیا در سودای دستیابی به عنوان قهرمانی با سرخپوشان است. عنوانی که پیش از این نیز با پیراهن سپاهان در آستانه کسب آن ناکام مانده بود و فصل گذشته نیز در نیمه نهایی مقابل الهلال از رسیدن به فینال بازماند. سایت کنفدراسیون آسیا در آستانه فینال دو تیم پرسپولیس و کاشیما آنتلرز به بررسی شرایط سیدجلال حسینی پرداخته است.
حسینی، مدافع پرسپولیس بعد از گل دوم تیمش به الجزیره امارات و رساندن این تیم به مرحله یک چهارم لیگ قهرمانان آسیا این وعده را داده بود که تیمش برای رسیدن به فینال خواهد جنگید: هدف ما رسیدن به فینال است و به هوادارانمان قول می دهیم تا به این مرحله برسیم.
اکنون بعد از 6 ماه از ادعای کاپیتان سرخ‌ها، آنها در توکیو هستند تا فینال خود را برابر کاشیما برگزار کنند و تنها 180 دقیقه با کسب اولین قهرمانی خود در آسیا فاصله دارند. این انرژی و انگیزه کاپیتان 36 ساله در روحیه دادن به همبازی هایش و در خط دفاعی می تواند پرسپولیس را در فینال کمک کند.
سیدجلال حسینی یکی از بازیکنان باتجربه در لیگ قهرمانان آسیا است. او با 4 تیم مختلف در این تورنمنت حضور یافته است. در سال 2008 به همراه سایپا به مرحله یک چهارم نهایی رسید. بعد از یک سال به سپاهان رفت. او به همراه سپاهان در سال 2010 در مرحله گروهی حذف شد. اما در سال 2011 به تیمش کمک کرد تا به مرحله یک چهارم نهایی برسد اما در این مرحله مقابل السد(قهرمان آن دوره) شکست خورد. سال بعد 2012 نیز در مرحله گروهی موفق شد استقلال رقیب داخلی خودشان را شکست بدهند اما در مرحله بعد از الاهلی باختند و حذف شدند.
او در سال 2015 برای سومین بار به این رقابت‌ها به همراه نفت تهران آمد و قبل از حذف شدن توسط الاهلی امارات این باشگاه را ترک کرد و به پرسپولیس پیوست. حسینی یکی از باتجربه‌ترین بازیکنان ایرانی است و به همین خاطر او بلافاصله در بازگشت به جمع سرخ‌ها کاپیتان پرسپولیس شد. امضای قرارداد با او از سوی برانکو امری زیرکانه بود که از آن زمان پرسپولیس به دوران اوجش برگشته است.
قرارداد حسینی با پرسپولیس یکی از بهترین انتقال‌ها در لیگ ایران شد چون به این تیم کمک کرد تا دو قهرمانی متوالی کسب کند. مدافع باتجربه 6 بار قهرمانی لیگ ایران را در کارنامه خود دارد. او در سال 2007 به همراه سایپا و 3 بار متوالی در سال‌های 2009، 2010 و 2011 به همراه سپاهان قهرمان لیگ ایران شد.
در سال گذشته حسینی از 1080 دقیقه 701 دقیقه برای تیمش بازی کرد و پرسپولیس برای اولین بار در تاریخش به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کرد. پرسپولیس در مرحله حذفی لخویا را شکست داد و در مرحله بعد در 180 دقیقه الاهلی عربستان را شکست داد. اما در نیمه نهایی به تیم قدرتمند عربستان الهلال خورد و شکست سختی داشت.
بازیکنان برانکو این فصل قوی تر ظاهر شدند. حسینی نقش کلیدی داشت و تیم تهرانی در مرحله گروهی صدرنشین شد. پرسپولیس در مرحله گروهی قوی‌ترین خط دفاع را در اختیار خود گرفت چون از 6 بازی تنها 3 گل دریافت کرده بود. در مرحله یک هشتم نهایی پرسپولیس مقابل الجزیره امارات قرار گرفت و در مجموع با نتیجه 4 بر 3 راهی مرحله بعد شد. حسینی در دقایق پایانی بازی موفق شد در محوطه جریمه مثل یک مهاجم عمل کند و گل صعود تیمش را به ثمر رساند.
در مرحله یک چهارم نهایی پرسپولیس در بازی برگشت در تهران بازی بدون گل در جریان بود. نیم ساعت به اتمام بازی باقی مانده بود که پرسپولیس برگشتی عالی داشت و در نهایت موفق شد با نتیجه 3 بر 2 الدحیل را شکست دهد و به نیمه نهایی برسد.
مدافع باتجربه بعد از آنکه کارلوس کی روش از او چشم‌پوشی کرد و او را در جام جهانی 2018 روسیه دعوت نکرد، تمرکز و قدرت و انگیزه خود را برای قهرمانی در آسیا متمرکز کرده است. مجید حسینی و مدافعان جوان دیگر جای حسینی را در تیم ملی گرفتند. حسینی بعد از آنکه بیش از 100 بازی ملی برای ایران انجام داد و در 3 دوره جام ملت های آسیا 2007، 2011 و 2015 حضور پیدا کرد به تدریج از تیم ملی ایران کنار گذاشته شد. آخرین بازی او برای تیم ملی به بازی با ازبکستان در مرحله راه یابی به جام جهانی 2018 بود.
دعوت شدن مجدد حسینی در جام ملت های آسیا 2019 امری غافلگیر کننده خواهد بود. اما اکنون تمام تمرکز او روی لیگ قهرمانان آسیا است. آنها در بازی برگشت فینال در تهران میزبان کاشیما آنتلرز هستند. مردان برانکو در ابتدا در بازی رفت در ژاپن نیاز به نتیجه خوبی دارند.
مدافع 36 ساله پس از امضای قرارداد جدیدش با پرسپولیس گفته بود: تا توان دارم برای پرسپولیس بازی خواهم کرد. قرارداد حسینی دستمزد ثابتی ندارد و زمان مشخصی ندارد. این نشانه این است که بازیکن آماده است تا فوتبالش را در این باشگاه تمام کند. وی درباره این موضوع گفت: به باشگاه خدمت خواهم کرد و فوتبال حرفه ام را با پیراهن سرخ به پایان می برم.
خداحافظی حسینی از سرخ ها با مدال طلای قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا بسیار عالی و باشکوه خواهد بود.
با این حال برخلاف گزارشی که سایت AFC منتشر کرده، کاپیتان پرسپولیس با قراردادی دو ساله در اواخر فصل گذشته، در لیگ نوزدهم ایران نیز با سرخپوشان خواهد بود و خداحافظی او بعد از قهرمانی با پرسپولیس در آسیا بعید است.

مرتبط‌ها

درمانی برای «سرطان سلبریتی»

پایتخت اسید، تنهایی و خودکشی

بر دامان جهنم

طرح تکریم حجاب؛ آغازی از نو

تأملی پیرامون ایده جوان‌گرایی

اشاعه فحشا در آپارات؟