دیدبان
احمد صدیقی

خروج آمریکا از برجام را چگونه تحلیل کنیم؟

خروج آمریکا از برجام را چگونه تحلیل کنیم؟

به گزارش دیدبان،آمریکایی ها از برجام خارج شدند و بعد از این خروج ، فضای احساسی هم در بین متحدان ایران و هم در دشمنان کشور به وجود آمده است. نگاهی به وضعیت ها و استراتژی هایی که آمریکایی ها برای مواجهه با ایران طراحی و برنامه نویسی کرده اند، نشان می دهد که عوامل متعددی برای تحلیل چرایی خروج آمریکا از برجام دخیل بوده است. فهم این موضوع کمک فراوانی می کند تا به سیاست های بعدی آمریکا در برابر ایران پی ببریم. یکی از مهمترین مباحثی که بلافاصله بعد از خروج از برجام در دستور کار ترامپ و مشاور امنیت ملی وی یعنی جان بولتون قرار گرفته است، عملی کردن ایده تغییر رژیم در ایران است. نگاهی به گزارش هایی که اکنون در وب سایت های محافظه کاران آمریکایی در حال پخش شدن است نشان دهنده تقویت همین ایده است. تغییر رژیم، موضوعی است که ترامپ هم در سطح فردی، هم حزبی و هم ملی به آن نیاز دارد تا برگ برنده ای را در سیاست خارجی از آن خود کند. ترامپ این تصور غلط را دارد که اگر همان قاطعیت به خرج داده شده در موضوع توافق هسته ای را در موضوع تغییر رژیم ایران دنبال کند، عملی کردن این ایده نیز چندان برای او دشوار نخواهد بود.

محرک های تاثیرگذار بر خروج ترامپ از برجام

برای خروج ترامپ از برجام چند مشوق و محرک وجود داشت که برخی از آن ها محرک های خارجی، برخی ملی، برخی محرک های حزبی و برخی نیز محرک های فردی بوده است. در بین این عناصر اگر چه برخی وزن بیشتری نسبت به دیگران دارند، اما نمی توان تاثیر سایر عناصر را در رسیدن ترامپ به این جایگاه نادیده گرفت.

1. عوامل فردی:

دونالد ترامپ را می توان با این جملات توصیفی بهتر شناخت: او شخصی است که «به داشتن منافع مستقیم اقتصادی بیش از منافع بلند مدت سیاسی می اندیشد»، ترامپ «شدیدا به فکر رشد اقتصاد آمریکا است و این کار نیز با فروش سلاح، تنش زایی، بحران آفرینی، ایجاد مناطق آشوب و ... محقق می شود»، «پیرامون ترامپ را شخصیت های منجی گرا و آخرالزمانی در برگرفته است که از نظر همه آن ها نظام تئوکراتیک ایران بایستی نابود شود و این افراد نقش تعیین کننده ای در شکل گرفتن رفتار سیاسی ترامپ داشته اند، از جمله این افراد می توان به استیو بنن (تا دوره ای)  و حالا جان بولتون اشاره کرد»، «ترامپ حکومت ایران را مزاحم اصلی خود در رسیدن به سلطه و هژمونی بین المللی می داند»، «ترامپ با ایران هراسی، به دنبال دوشیدن گاوهای شیرده منطقه است.»

2. عوامل حزبی:

یکی دیگر از متغیرهای تاثیرگذار بر رفتار ترامپ، عوامل حزبی است. نارضایتی جمهوری خواهان و خصوصا شاخه های تندروتر جمهوری خواهی نسبت به توافق هسته ای که دولت وقت آمریکا (به همراهی سایر کشورهای اروپایی و غیراروپایی) با ایران منعقد کرد، همیشه در رسانه ها مخابره می شد. دست بر قضا تندروترین جناح محافظه کاری نیز در آمریکا در شبکه قدرت پیرامون دونالد ترامپ گرد هم آمدند. محافظه کاران آمریکایی خروج آمریکا از برجام را به صورت یک دستاورد بزرگ سیاست خارجی آمریکا و بازگشت به دوران یکه تازی آمریکا تعبیر می کنند و معتقدند هژمونی آمریکا با این خروج، تحکیم بخشیده می شود.

3. عوامل ملی:

 یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار برای تصمیم خروج ترامپ از برجام، عوامل سطح ملی هستند. عوامل موثر و تشکیل دهنده در سطح ملی آمریکا در این برهه زمانی عبارتند از، اقتصاد، سیاست خارجی و امنیت ملی.

الف. اقتصاد آمریکا:

ترامپ از همه ابزارهای در دست و ذهن خود برای بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا استفاده می کند. همین موضوع سبب شده است وضعیت اقتصادی آمریکا در دوره دونالد ترامپ با رشد چشم گیری مواجه شده است. گزارش ها و آمارهای منتشر شده نشان می دهد که اقتصاد آمریکا به سریع‌ترین نرخ رشد دو سال اخیر خود دست یافت. این گزارش ها نشان می دهد «اقتصاد آمریکا به رشد ۳ درصدی دست یافته است. این سریع‌ترین نرخ رشد از ربع اول سال ۲۰۱۵ تا به حال است. این رشد بیش از ۲ برابر سرعت رشد ۳ ماهه اول ۲۰۱۷ است و از تخمین‌های اولیه‌ای که برای ربع دوم سال زده شده بود هم بهتر است. دولت در ماه جولای نرخ رشد ربع دوم را ۲.۶ درصد محاسبه کرده بود. ترامپ در کمپین‌های اقتصادی خود وعده رشد اقتصادی ۴ درصدی را داده بود، ولی از آن به بعد دولت هدف رشد ۳ درصدی را برای خود تنظیم کرده است. »

وعده انتخاباتی ترامپ این بود که بتواند اقتصاد آمریکا را به شرایط بهبود و خروج از دوران وخامت باری که منجر به تعطیلی مکرر دولت می شد ،برساند. عنصر اقتصادی در ذهنیت ترامپ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سیاست ترامپ برای رشد اقتصادی آمریکا با مکانیسم هایی از جمله کاهش مالیات‌ها، اصلاحات قوانین، و هزینه کردن در زیرساخت‌ها، تسریع می شود. بسیاری از اقتصاد دانان آمریکایی معتقدند اقتصاد آمریکا در وضعیت خوبی قرار دارد و بیمی از نوسانات در اقتصاد این کشور نیز برآورد نمی شود.

در این وضعیت باید به چشم انداز ملی ترامپ برای مواجهه با برجام نگریست. از نظر ترامپ وقتی نبودن در برجام بیشتر می تواند عامل رونق اقتصادی آمریکا شود، بنابراین خروج از آن بر بودن در این سند که بارها آن را «فاجعه آمیز» خطاب کرده است، ارجحیت دارد. ترامپ برای نبودن در برجام هزینه های اقتصادی بسیاری از عربستان دریافت کرده است. همین موضوع نیز نقش تعیین کننده در عنصر ملی تصمیم گیری ترامپ داشته است.

ب. سیاست خارجی

 استراتژی کهنه تغییر رژیم ایران، یکی از مهمترین سیاست های چهار دهه گذشته آمریکایی ها علیه ایران بوده است. آمریکا نمی تواند ایران را به عنوان یک قدرت معنوی در منطقه غرب آسیا که پتانسیل این را دارد که سایر کشورها را علیه آمریکا بسیج کند، تحمل کند. در دوره هایی به صورت مستقیم روی به استراتژی تغییر رژیم آورده شبیه به دوره حکومت بوش و در دوره هایی نیز تلاش کرده به واسطه تاکتیک تغییر رفتار، استراتژی تغییر رژیم را عملیاتی کند، شبیه به دوران باراک اوباما. دوره دونالد ترامپ دقیقا مشابه با دوره جرج بوش است. خصوصا که شخصیت های تعیین کننده ای شبیه به جان بولتون در هر دو دو دولت حضور داشته اند.

ج. امنیت ملی

در رهیافت ملی آمریکا در شرایط فعلی، اولویت بر روی از بین بردن و محدود کردن کشورهایی است که از نگاه آنها مزاحمتی برای امنیت ملی آمریکا داشته یا دارند. استراتژی امنیت ملی آمریکا، ایران را عامل بی ثباتی در منطقه تعریف می کند. در منظر آمریکایی ها هر کشور و گروهی که در مباینت با رفتار آن ها در منطقه رفتار کند، عامل بی ثباتی تلقی می شود. یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده منافع و امنیت ملی آمریکایی ها خصوصا در دو دهه گذشته امنیتی سازی مسائل در مناطق جهان بوده است. امنیتی سازی به آمریکایی ها این توان را می دهد تا اجماع بین المللی پیرامون آن موضوع امنیتی به وجود آورده و هزینه های طرف مقابل را بالا ببرند و به واسطه آن از آن طرف امتیازات فراوانی کسب کنند. آمریکا در مسئله هسته ای ایران، امنیتی سازی را به صورت دقیق پیگیری کرد و تلاش کرد تا موجب انزوای ایران شده و نهادهای بین المللی و جامعه جهانی را علیه ایران به صف کند.

4. عوامل بین المللی

به طور کلی عناصر بین المللی را می توان به دو دسته تقسیم کرد، جامعه جهانی که مخالف تصمیم دونالد ترامپ بوده است و عربستان و اسرائیل که موافق تصمیم وی بودند. در خصوص اسرائیل که موضوع مشخص و واضح است، اما در خصوص عربستان می توان به دستکاری صهیونیست ها و آمریکایی ها در برداشت های ذهنی نخبگان این کشور نسبت به ایران به عنوان عامل اصلی تحریک کننده سعودی ها یاد کرد. موضوعی که نیاز به کار پژوهشی دقیق و مفصلی است. بنابراین در بین مشوق ها و محرک های بین المللی، این دو نقش تعیین کننده ای داشته اند. پول های عربستان و تحریک صهیونیست ها، عامل اصلی تعیین کننده رفتار ترامپ نیست، اما نقش کاتالیزور برای تصمیم گیری ترامپ داشته است.

علل خروج آمریکا از برجام

عوامل فردی
    

عوامل حزبی
    

عوامل ملی
    

عوامل بین المللی

روانشناسی­ شخصیت ترامپ
    

نارضایتی جمهوری خواهان
    

رونق اقتصادی
    

پول های عربستان

برداشت اقتصادی ترامپ
    

تحقیر دوران اوباما
    

سیاست خارجی هژمونیک
    

تحریک صهیونیست ها

نگاه منجی گرایانه تیم ترامپ
    

تلقی تهاجمی از هژمونی
    

ایران ،مشکل امنیت ملی آمریکا
    

اراده کم رمق اروپایی ها 

مرتبط‌ها

آیا انصارالله یمن در دام انگلیس می‌افتد؟

شَرمُ العرب در شرم الشیخ

استراتژی ضد ایرانی امارات متحده عربی چیست؟

ناسیونالیسم سفید و سکوت دستگاه‌های امنیتی آمریکا

سیاست خارجی ترامپ و غریزه بقای پیونگ یانگ

آمریکا علیه چین؛ استراتژی برتر چیست؟