دیدبان
طالب زاده:

افسوس که یک دقیقه مصاحبه با آوینی نداریم

 افسوس که یک دقیقه مصاحبه با آوینی نداریم

به گزارش دیدبان، نادر طالب‌زاده پژوهشگر و مستندساز درباره تولید آثار با نگاه شهید آوینی در سینمای مستند و ادامه روند تولید آثار با نگاه حقیقت‌جویانه آوینی در این سینما گفت: مسیر ساخت مستند، حیات جدیدی پیدا کرده است و با گروهی از مستندسازان جدید که اکثراً دانشجویان رشته‌های ‌مهندسی، مکانیک و فنی  از دانشگاه‌های  معتبر کشور هستند با گذراندن دوره مستندسازی توانستند آثار خوبی را خلق کنند. این گروه چند سال است که فیلم می‌سازند و در  مسایل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ورود کرده‌اند و موضوعاتی چون عدالت و مبارزه با فقر و امثالهم را مد نظر قرارداده و وارد شده‌اند. این فیلمسازان نسل جدیدی هستند که تحولی در مستندسازی ایجاد کردند و فراتر از بحثی که در  زمان حیات شهید آوینی مطرح بود، رفتند. اگر ایشان زنده بود از عملکرد این گروه‌های مستندسازی راضی بود.

   
کارگردان مستند «خنجر و شقایق» درباره فعالیت مستندسازان نسل جدید توضیح داد: روند جدیدی که در مستندسازی ایجاد شده است که گاهی فکر و کارشان تاثیر وضعی در تغییر قوانین دارد و موضوعات مختلفی را دنبال و مطالبه می‌کند که سوژه برنامه‌های تلویزیونی هم می‌شود. حیات و فعالیت نسل جدید اتفاق مبارکی است و به عقیده من، این نسل تحولی در مستندسازی ایجاد کردند.

طالب‌زاده در پاسخ به این سوال که چه چیزی باعث افسوس از نبود آوینی برای اوست، گفت: در زمان حیات آقای آوینی کسی متوجه نبود که با خود ایشان مصاحبه کند. به عنوان فردی که آثار «روایت فتح» را ساخته هیچ مصاحبه‌ای تلویزیونی ندارد و این مایه تأسف است. در واقع تلویزیون آن زمان پختگی لازم را نداشت که از نوابغ و بزرگان خودش تقدیر کند. این بلوغ را در حال حاضر بیشتر پیدا کرده و برنامه‌های تلویزیونی گفت‌وگومحور شکل گرفت که تاثیرگذار و موج‌ساز هستند. متاسفانه یک دقیقه هم از ایشان مصاحبه نداریم و یکی از خسران‌ها و افسوس‌های ماست. با خود ایشان هم که صحبت می‌کردیم، اصلاً به این فکر نمی‌کردیم به این زودی ایشان شهید شود. شهادت ایشان غیرقابل پیش‌بینی بود و همه را غافلگیر کرد.
منبع: فارس
 

مرتبط‌ها

بدترین انسان، چه کسی است؟

چرا توییت رهبری توسط توییتر حذف شد؟

دیدبانِ آزار زنان ایرانی

تعطیلی یک چهارم رستورانهای تهران

کادوی مورد علاقه دخترها در روز ولنتاین!

جشنواره ای به نام انقلاب، به کام ...