دیدبان

اهداف پشت پرده از وطن فروشی سیسی

اهداف پشت پرده از وطن فروشی سیسی

به گزارش دیدبان،مصر با واگذاری 1000 کیلومتر از شبه جزیره سینا به عربستان موافقت کرد. این توافق در سفر ولیعهد عربستان به مصر و دیدار با السیسی رئیس دولت مصر انجام گرفت. اقدامی که مخالفان زیادی در مصر دارد اما به دلیل شرایط مخوف امنیتی در این کشور السیسی آشکارا منافع مصریان را به ثمن بخس به عربستان می بخشد. بسیاری از تحلیلگران این موضوع را در ارتباط با طرح نهایی دولت امریکا درباره فلسطین ارزیابی می کنند که گام نخست فرایند آن با شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی ترامپ برداشته شده است. تحلیلگران معتقدند؛ اعلام پایتختی قدس برای اسرائیل یک حادثه و یا یک اتفاق نیست، بلکه این یک فرایند است. یعنی اعلام پایتخی بعد هم ضمیمه سازی شهرک ها و بعد نفی حق بازگشت و احتمالا ضمیمه سازی کل کرانه باختری و ترانسفر جدید فلسطینی ها به اردن و سینا از مراحل این فرایند محسوب می شوند. در سفر اخیر محمد بن سلمان به مصر قرار شد هزار کیلومتر مربع از شبه جزیره سینا در اختیارعربستان قرار گیرد تا پروژه نیوم یا شهر فوق مدرن تجاری در آن ساخته شود. قبلا هم دو جزیره تبران و صنافیر به مساحت 83 کیلومتر مربع، از طرف دولت مصر به عربستان واگذار شده بود. سوال این است؛ عربستان بیش از 2 میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد چه نیازی به این هزار کیلومتر مربع در شبه جزیره سینا و مجموعا 1183  کیلومترمربع با احتساب دوجزیره، دارد؟ چرا این پروژه را در مناطق سرزمینی خود اجرا نمی کند؟ این هزار کیلومتر در طول سواحل خلیج عقبه قرار دارد. پروژه نیوم قرار است در سواحل دو سوی خلیج عقبه ایجاد شود و صنافیر و تیران هم به عنوان پل ارتباطی دو سوی این پروژه مطرح هستند. این پروژه به بندر ایلات رژیم صهیونیستی متصل خواهد شد و از این طریق یک همکاری اقتصادی قوی با اسرائیل در سطح منطقه ایجاد خواهد شد.

البته پروژه نیوم که برخی به آن عنوان شهر نیوم را داده اند، قرار است فلسطینیان ترانسفر شده را در خود جای دهد و از این طریق امیدوارند بحران فلسطین بنفع رژیم صهیونیستی به پایان برسد و اسرائیل یک دولت یهودی شناخته شده و فلسطینیان هم در موطن های جدید در اردن و سینا سکنا گزینند، موطنی که در آن امکانات اقتصادی فراوانی مهیا بوده و فلسطینیان به عنوان نیروهای انسانی چنان مشغول فعالیت خواهند بود که اندیشه فلسطین در آنها گم خواهد شد. با توجه به اینکه این منطقه به لحاظ امنیتی در کنترل مصر و عربستان و اسرائیل خواهد بود عملا مطالبه فلسطین در نطفه خفه خواهد شد. عملیات نظامی مصر در شبه جزیره سینا به بهانه جنگ علیه تروریسم تکفیری در همین چارچوب ارزیابی می شود. در این عملیات نظامی جنگنده های مصری خانه های غیر نظامیان را هدف قرار می دهند و سعی بر آن دارند از طریق کشتار کور و ایجاد رعب و وحشت در میان ساکنان سینا عملا آنها را وادار به جابجایی و ترک منطقه سازند تا با تخلیه منطقه شرایط برای پروژه نیوم عربستان مهیا شود.  

رژیم سعودی با حمایت غرب در صدد اجرای این پروژه است.  با توجه به گستردگی دامنه توطئه علیه فلسطین، قدس و جهان اسلام، گستردگی دامنه دفاع و مبارزه هم لازم است. بر این اساس هماهنگی با سازمان های مردم نهاد، سندیکاهای کارگری، دانشجویی، ورزشی، مراکز علمی و غیره برای حضور فعال و موثر و مستمر در این مهم یک ضرورت است.

 خبرگزاری بین المللی قدس

مرتبط‌ها

آیا انصارالله یمن در دام انگلیس می‌افتد؟

شَرمُ العرب در شرم الشیخ

استراتژی ضد ایرانی امارات متحده عربی چیست؟

ناسیونالیسم سفید و سکوت دستگاه‌های امنیتی آمریکا

سیاست خارجی ترامپ و غریزه بقای پیونگ یانگ

آمریکا علیه چین؛ استراتژی برتر چیست؟