دیدبان

انتقاد اردوغان و می از موضع آمریکا درخصوص قدس

انتقاد اردوغان و می از موضع آمریکا درخصوص قدس

به گزارش دیدبان به نقل از آناتولی، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، عصر روز گذشته با «ترزا می» نخست‌وزیر بریتانیا درباره آخرین تحولات مربوط به قدس تلفنی گفت‌وگو کرد.

منابعی در کاخ سفید اعلام کردند، طرفین «نگرانی‌شان را از تنش موجود در منطقه در پی اعلام قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل از سوی واشنگتن، ابراز کردند.»

اردوغان و می تأکید کردند که «دولت اسرائیل باید بداند که راه‌‌حل تشکیل دو دولت راه‌حلی عقلانی‌تر برای عملیات صلح در منطقه است.»

سران ترکیه و بریتانیا همچنین خاطرنشان کردند که «باید از تنش‌هایی که می‌تواند عملیات صلح را در معرض خطر قرار دهد، دوری کرد و جامعه جهانی نیز برای ایجاد راه‌حل‌‌هایی برای بحران‌های منطقه تلاش‌های فشرده‌ای صورت دهند.»

پس از آن‌که ایالات متحده قطعنامه شورای امنیت در مخالفت با تصمیم واشنگتن درمورد قدس را وتو کرد، کشورها و مقام‌های مختلف به آن واکنش نشان داده‌اند. در جریان رای‌گیری، ۱۴ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت به قطعنامه رای مثبت دادند.

قطعنامه ارائه‌شده به شورای امنیت سازمان ملل متحد از طرف مصر، خود واکنشی به تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر پذیرش بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت‌خانه ایالات متحده از تل‌آویو به این شهر در سال‌های پیش‌رو بود.

مرتبط‌ها

آیا انصارالله یمن در دام انگلیس می‌افتد؟

شَرمُ العرب در شرم الشیخ

استراتژی ضد ایرانی امارات متحده عربی چیست؟

ناسیونالیسم سفید و سکوت دستگاه‌های امنیتی آمریکا

سیاست خارجی ترامپ و غریزه بقای پیونگ یانگ

آمریکا علیه چین؛ استراتژی برتر چیست؟