دیدبان

درباب دیدار ولایتی و سعد الحریری / یک بام و دو هوای الحریری در برابر تهران و ریاض

درباب دیدار ولایتی و سعد الحریری / یک بام و دو هوای الحریری در برابر تهران و ریاض
به گزارش دیدبان؛ ولایتی که در نشست خبری اجلاس جهانی محبان اهل بیت و مساله تکفیری‌ها سخن می‌گفت، در خصوص استعفای سعد حریری یادآور شد: حریری این طور گفته است که در ملاقاتش به من  گفته است که در امور داخلی لبنان دخالت نکنید، که اصلا چنین چیزی نبوده، اصلا مذاکرات ما به هیچ وجه تند، خشن و این‌طور نبود و مواردی که گفتند نبوده است و اینها القائات سعودی‌ها و دیگرانی است که مایل نیستند لبنان در آرامش باشد و دوستی استراتژیک دو کشور را ببینند.
 
 
آنچه در برخی از رسانه‌های نه چندان قابل اعتماد داخلی و به نقل از افراد ناشناس گفته شده بود، از نشستی پر از خشونت حکایت داشت، اما به گفته ولایتی، در این دیدار غیر از من سفیر ما در لبنان هم حضور داشت و ما هم در دیداری که داشتیم هیچگونه تهدیدی نکردیم، در ملاقات ما بحث روابط دو جانبه و منطقه‌ای بود و از طرفی وی خواست میان ایران و عربستان وساطت کند که من گفتم ما مشکلی با مذاکره نداریم ولی به سعودی‌ها بگویید شما سه سال است یمن را ویران کردید و اجازه ورود غذا و دارو را نمی‌دهید.
 
همانگونه که مشخص است، مشکل اصلی سعودی‌ها با ایران بر سر مساله یمن است، سعودی‌ها می‌خواهند با طرف ایرانی وارد مذاکره شوند و ایران می‌گوید مساله یمن به خود یمنی‌ها مربوط است و به ما ربطی ندارد. این نکته‌ای است که ولایتی هم در مذاکره خود با آقای حریری بر آن تاکید کرده است: به آقای حریری گفتم به سعودی‌ها بگوئید که از جنایات انسانی در یمن دست بردارید؛ چرا که اینها ربطی به سیاست ندارد و باید با یمنی‌ها مذاکره کنند چرا که مساله یمن راهکار صرفا سیاسی دارد و نه بمباران کور.
 
 
همچنین مساله دیگری که ولایتی از آن سخن می‌گوید، به مسائل داخلی لبنان باز می‌گردد، ایران بر اساس اصل عدم دخالت در امور دیگر کشورها، تصمیم گرفته که فقط در حل بحران‌ها وساطت کند، نه اینکه بخواهد جانب یک‌طرف را بگیرد. با همین استدلال عام است که ولایتی می‌گوید: به آقای حریری گفتم از اتحاد احزاب و گروه های سیاسی داخلی لبنان استقبال می‌کنیم و امروز لبنان یکی از امن ترین کشورهای اسلامی است و این از برکت مقاومت اسلامی و مردم فهیم و آگاه لبنان است.
 
ایران و لبنان برادر و متحد هستند و روابط راهبردی با یکدیگر دارند و مساله استعفای آقای حریری هم یک موضوع داخلی است و امیدواریم اگر قوانین داخلی آنها اجازه دهد بعد از این تحولات یکی دو هفته اخیر، آقای حریری به لبنان بازگردد و در این رابطه که وی سر کار بماند یا نه مردم لبنان باید تصمیم بگیرند. تحلیل شخصی بنده این است که عربستان در کشور های مختلف منطقه دخالت های بسیاری کرد که موفق هم نبود، آنها تجزیه سوریه و عراق را می خواستند که موفق نشدند و امروز بحث لبنان را  دنبال می کند که در این مساله هم موفق نخواهد شد چرا که آنها قصد برپا کردن آشوب در لبنان را داشتند که به نتیجه نرسیدند.
 
 
دفتر نخست وزیری لبنان نیز در واکنش به این اظهارات ولایتی با انتشار متنی در روزنامه المستقبل اعلام کرد : «اول، نخست‌وزیر الحریری هیچ پیشنهادی برای میانجیگری میان کشور‌ها ارائه نکرده، بلکه نظرش درباره ضرورت توقف مداخلات ایران در یمن به عنوان یک پیش‌شرط برای بهبود روابط میان ایران و عربستان را مطرح کرده است. دوم، الحریری دیدگاه شخصی‌اش را تکرار کرده است. سوم، آقای ولایتی اعلام کرد گفت‌وگو درباره یمن می‌تواند ورودی خوبی برای آغاز گفت‌وگو میان ایران و عربستان باشد، اما نخست‌وزیر الحریری پاسخ داد اول یمن بعد گفت‌وگو. نظر من این است که حل مشکل یمن می‌تواند تنها دروازه قبل از آغاز هر گفت‌وگو میان ایران و عربستان باشد».
 
 

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن