دیدبان
موگرینی:

ایران همکاری کاملی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد

ایران همکاری کاملی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد

به گزارش دیدبان به نقل از وال‌استریت ژورنال،‌ «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا امروز –دوشنبه- اعلام کرد که «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وی گفته‌ است که ایران تاکنون مانع از دسترسی این آژانس به هیچ یک از درخواست‌های خود برای بازرسی از تاسیسات اتمی ایران نشده است.

وی با بیان این اظهارات آمانو تصریح کرد: «ما هیچ جایگزین دیگری برای توافق هسته ای با ایران در نظر نداریم».

مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اظهارات ترامپ علیه برجام، عنوان کرده بود که برجام یک توافق چندجانبه است و ضامن این است که برنامه هسته‌ای ایران صرفا روی مسائل صلح‌آمیز متمرکز باشد.

وی افزود: « آژانس هشت بار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرد و هیچ نشانه‌ای از تخطی دیده نشد. برجام یکی از رکن‌های اصلی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است.»

مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا گفت که روندهای داخلی آمریکا بعد از سخنرانی ترامپ اکنون در دست کنگره است. برجام یک مساله داخلی آمریکا نیست و سازمان ملل آن را تایید کرده است. اتحادیه اروپا به طور کامل از اجرای کامل برجام توسط تمامی امضاکنندگان ان حمایت خواهد کرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره این‌که آیا ترامپ می‌تواند برجام را لغو کند یا خیر و این‌که اگر تیلرسون پیشنهاد کار کردن روی توافقی جدید را بدهد پاسخ شما چیست، گفت: «برجام یک توافق دوجانبه نیست بلکه یک متمم طولانی بر قطعنامه شورای امنیت است و هیچ کشوری نمی‌تواند چنین توافقی که اجرا هم شده است را زیر پا بگذارد.»

موگرینی تاکید کرد: « هیچ رئیس‌جمهوری نمی‌تواند برجام را لغو کند. رئیس‌جمهور آمریکا اختیارات زیادی دارد ولی این مساله، از جمله اختیارات او نیست. باید از مقام‌های تهران پرسید که آیا مایل به مذاکره مجدد هستند یا خیر. به عنوان کسی که وظیفه نظارت بر برجام را دارد، باید بگویم که انتظار دارم تمامی طرف‌ها مانند دو سال گذشته به برجام پایبند باشند.»

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»