دیدبان
واکنش اوپک به سقوط نفت؛

مذاکره ایران و عربستان بر روی نفت 100دلاری/ ایران: بازار نفت را مدیریت می کنیم

مذاکره ایران و عربستان بر روی نفت 100دلاری/ ایران: بازار نفت را مدیریت می کنیم

دیدبان: علی نیکزاد رهبر در گفتگو با مهر درباره ادامه روند کاهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی و برنامه احتمالی اعضای اوپک بریا توقف سقوط آزاد قیمت جهانی طلای سیاه، گفت: هم اکنون ایران رصد و بررسی قیمت نفت در بازارهای جهانی را در دستور کار قرار داده است.

سخنگوی وزارت نفت با اعلام اینکه با رصد بازار قطعا یک عکس العمل مناسب را از سوی اوپک شاهد خواهیم بود، تصریح کرد: بر این اساس مذاکره و رایزنی با سایر اعضای اوپک آغاز شده است و حتی این امکان وجود دارد بدون برگزاری نشست فوق العاده، یک توافق غیر حضوری بین اعضا شکل بگیرد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه پیش بینی می شود به زودی یک جمع بندی نهایی بین اعضای اوپک درباره قیمت نفت حاصل شود، تاکید کرد: با این وجود این عرضه و تقاضا بوده که در سطخ جهان تعیین کننده قیمت نفت خام است.

نیکزاد رهبر در پاسخ به این سوال مهر که چقدر احتمال کاهش بهای نفت به زیر 80 دلار به ازای هر بشکه وجود دارد، توضیح داد: قطعا یک خرد جمعی و تصمیمی گیری نهایی بین اعضای اوپک برای توقف کاهش قیمت نفت گرفته خواهد شد.

سخنگوی وزارت نفت همچنین با بیان اینکه ایران با تمامی اعضای اوپک و حتی عربستان سعودی درباره قیمت‌های فعلی نفت خام مذاکره و رایزنی خواهد کرد، اظهار داشت: قطعا قیمت پایین تر از 100 دلار برای هر بشکه نفت خام قیمتی غیر منطقی است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر یک اجماع کلی بین اعضای اوپک برای حفظ قیمت‌های جهانی نفت در محدوده 100 دلار و حتی بالاتر وجود دارد، یادآور شد: در شرایط فعلی 100 دلار یک قیمت منطقی برای نفت خام به شمار می رود.

این مقام مسئول هچنین درباره تولید نفت کشور، گفت: ظرفیت فعلی تولید نفت خام ایران چهار میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز است و هم اکنون به اندازه نیاز نفت به بازارهای جهانی عرضه می کنیم.

وی مطلوب ترین قیمت برای نفت خام را 100 تا 120 دلار به ازای هر بشکه عنوان کرد و افزود: ایران دارای ذخایر استراتژیک نفت است و علاوه بر کنترل بهای نفت توان مدیریت بازارهای جهانی طلای سیاه را دارد.

در همین حال رستم قاسمی وزیر نفت هم اخیرا در جمع خبرنگاران درباره سقوط قیمت جهانی نفت به زیر 100 دلار و واکنش احتمالی اعضای اوپک گفته است: ایران معتقد است کاهش قیمت نفت به زیر 100 دلار منصفانه نیست .

وی با بیان اینکه اگر تا پیش از اجلاس آتی اوپک در خردادماه سالجاری سقوط قیمت جهانی نفت شتاب بگیرد، مذاکره با اعضا برای برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک در دستور کار قرار می گیرد، اظهار داشت: چنانچه این سقوط قیمت انجام نشود درباره قیمت جهانی نفت در نشست آتی اوپک در خرداد ماه سالجاری تصمیم گیری خواهد شد.

غلامحسین نوذری نامزد پیشنهادی ایران برای دبیرکلی اوپک هم در گفتگو با مهر اعلام کرده است: هر چند نفت 100 دلاری قیمت واقعی این کالا نیست اما در شرایط فعلی اقتصاد جهانی قیمتی منصفانه برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به شمار می‌رود.

مرتبط‌ها

حضور 3 میلیون افغان در ایران

همسر دلخواه خود را دانلود کنید

دوئل مرگبار دو اراذل محله فلاح برای قدرت نمایی

تصاویر/ شاسی‌ بلند جدید آمریکایی

تصاویر/کاپیتان پرسپولیس باید اخراج می شد

آغاز برخورد با بدپوششی و کشف حجاب در تهران