دیدبان
دبیرکل «حزب‌الله» لبنان:

تصمیم سرنوشت‌ساز برای نبرد علیه داعش گرفته شده است

تصمیم سرنوشت‌ساز برای نبرد علیه داعش گرفته شده است

به گزارش دیدبان به نقل از العالم، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان، جمعه‌شب در سخنانی به مناسبت پایان عملیات پیروزمندان مقاومت علیه تروریست‌های جبهه النصره در عرسال، گفت: «وظیفه خود می‌دانیم که از ایران تشکر کنیم؛ زیرا ما در جرود عرسال و جرود فلیطه با امکانات، تسلیحات، توانایی‌ها و تجربیاتی جنگیدیم که به طور اساسی آنها را با حمایت جمهوری اسلامی ایران دریافت کرده بودیم.»

وی تاکید کرد: «ایران هیچگاه برای حمایت از ما کوتاهی نکرده است. تمامی جهانیان بدانند هنگامی که ما با گروه‌های تروریستی می جنگیدیم آنکه در پشت سر ما ایستاده بود و ما را یاری می‌کرد و آن که امکان مبارزه با گروه‌های وهابی و تکفیری را برای ما فراهم آورد ایران بود که با حمایت سخاوتمندانه و بزرگوارانه خود از ما پشتیبانی کرد. مسلماً ایران نقش‌های دیگری در این موضوع داشت اما ما الان بدان نمی‌پردازیم و آن را به زمانی دیگر موکول می‌کنیم.»

ارتش سوریه در دو جبهه جنگید

وی افزود: «ارتش سوریه شهدا و قربانیان زیادی را در نبرد عرسال تقدیم کرد و در 2 جبهه برای یکسره نمودن کار آن کوشید.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: «از اهالی القاع تشکر می‌کنیم که از صبح استقبال کردند و شرکای ما در این موفقیت بودند.»

وی خاطرنشان کرد: «وظیفه‌ام است که به بقیه خانواده‌ها تاکید کنم که اجساد شماری از شهدا همچنان نزد افراد مسلح است.»

وی گفت: «در نبرد البادیه اسیر یا مفقود نزد داعش داریم و گروهی از مفقودین هستند که هنوز نمی‌دانیم شهید شده‌اند.»

موضوع مفقودان و اسرا با جدیت پی‌گیری می‌شود

دبیرکل حزب‌الله لبنان خاطرنشان کرد: «ما این ماموریت را انجام دادیم و حالا در برابر شرایط و ماموریت‌های جدید قرار داریم، ما باید از این تجربه در سایر پرونده‌های آتی استفاده نماییم.»

وی تاکید کرد: «ما شهدا، اسیر یا اسرایی نزد تروریست‌ها داریم و مفقودانی که هنوز سرنوشتشان مشخص نشده است و  این پرونده را با اخلاص و دقت دنیال خواهیم نمود.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به اینکه طرف‌های ذی‌ربط این پرونده را با دقت، اخلاص و صداقت دنبال خواهند نمود، افزود: «من آن را شخصا پیگیری خواهم نمود، ما شبانه روز، برای  این موضوع تلاش می‌نماییم به این دلیل که تعهد دینی، اخلاقی و جهادی نسبت به شما داریم.»

وی گفت: «ما این ماموریت را انجام دادیم و حالا در برابر شرایط و ماموریت‌های جدید قرار داریم، ما باید از این تجربه در سایر پرونده‌های آتی استفاده نماییم.»

سید حسن نصرالله تاکید کرد: «تلاش دقیق و خستگی‌ناپذیر ژنرال ابراهیمی را می‌ستایم و از او بسیار سپاسگزارم.»

وی درباره نقش سوریه در عملیات عرسال گفت: «رهبری سوریه مذاکرات را تسهیل نمود و با روحیه بسیار مثبت به رغم خلاصی‌اش از النصره در جرود فلیطه با آن برخورد نمود.»

وی افزود : «رهبری سوریه هیچ شرطی برای اجرای مبادله میان مقاومت و النصره نگذاشت.»

وی گفت: «ما باید از روند مبادله عبرت بگیریم به این دلیل که بدون حضور سازمان ملل متحد یا هر طرف بین‌المللی دیگر انجام شده است.»

دبیرکل حزب‌الله افزود: «با پرونده آوارگان به عنوان پرونده‌ای سیاسی برخورد نشود بلکه با آن به عنوان پرونده‌ای انسانی برخورد شود و باید با حکومت سوریه مذاکره شود.»

سید حسن نصرالله تاکید کرد که نبرد ما در عرسال و تمام نبردهای ما با پشتیبانی سخاوتمندانه جمهوری اسلامی ایران بود.

قدردانی از دولتمردان لبنان

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه رئیس‌جمهوری، رئیس پارلمان و نخست وزیر و در واقع دولت لبنان در خصوص این موضوع مسئولانه عمل کردند و این مساله باعث شد تا پیروزی ما کامل شود، افزود: «سخنرانی رییس‌جمهوری در روز ارتش سخنرانی شجاعانه‌ای به عنوان پیروزی در عرسال پیروزی برای لبنان ضد تروریست‌ها بود.»

وی اظهارداشت: «جناب رئیس‌جمهوری با انجام مذاکرات موافقت کرد. مشخص است که سرلشکر عباس ابراهیم، مدیر کل اداره امنیت ملی لبنان بدون موافقت رئیس‌جمهوری نمی‌تواند در مذاکرات حضور یابد. رئیس‌جمهوری علاوه بر موافقت با انجام مذاکرات در این زمینه هر گونه تسهیلاتی که برای موفقیت این مذاکرات لازم بود ارائه کردند. آنها به شدت تمایل به موفقیت این مذاکرات داشتند و برای موفقیت آن کاملاً مسئولیت‌پذیر بودند.»

وی گفت: «نبیه بری، رئیس پارلمان با قدرت از نبرد عرسال دفاع کرد و در برابر زخم زبان‌ها ایستادگی نمود. او از همان وهله نخست به حمایت از این نبرد برخاست و با آن همراهی کرد. او هم آن زمانی که ما در عرصه میدانی به مبارزه می‌پرداختیم و هم در هنگام مذاکرات به ما همراهی می‌کرد و قدرتمندانه از این نبرد حمایت می‌کرد و قویاً آن را می‌ستود و با زبان‌هایی که به نکوهش از این نبرد می‌پرداختند به مقابله پرداخت. رئیس مجلس در همه زمینه‌ها چه به لحاظ عاطفی، چه سیاسی و چه انسانی ما را یاری کرد. او تاکید می کرد که کسانی‌که در جرود عرسال می جنگند فرزندان، برادران و اعضای خانواده او هستند. این موضع رئیس پارلمان قابل تقدیر و تشکر است.»

دبیر کل حزب‌الله لبنان خاطرنشان کرد: «نخست‌وزیر با انجام گفت‌و‌گوها از ابتدا موافقت کرد و برای موفقیت آن کوشید و تمام تسهیلات را برای آن ارائه داد. با وجود آنکه ممکن است ما اختلاف سیاسی عمده ای با او داشته باشیم انصاف حکم می کند که باید از موضع او و این اقدام مسئولانه‌اش تشکر و قدردانی صورت گیرد. البته علاوه بر این او چیزهای دیگری هم گفته است همچون اینکه وی گفت حزب‌الله در جرود عرسال موفق به انجام کاری شده است. انشاالله همین مختصر اظهارات نیز گامی به سوی جلو باشد.»

جبهه النصره تمام شد

سید حسن نصرالله افزود: «در وضعیت کنونی منطقه حضور جبهه النصره پایان یافته است. ما هم اکنون در جرود عرسال حضور داریم. هر زمانی که فرماندهی ارتش لبنان بگوید ما حاضریم این منطقه را تحویل ارتش دهیم. ما بدون هیچگونه ملاحظه‌ای حاضر به تحویل این منطقه به ارتش هستیم و قصد باقی ماندن در این منطقه را نداریم و به دنبال درگیری با کسی در این منطقه نیستیم.»

وی خاطرنشان کرد : «من بر این نکته تاکید می‌کنم که عملیات جرود عرسال به خاطر اهالی عرسال و اهالی منطقه سریع انجام شد. هم اکنون اهالی عرسال می‌توانند به زندگی خود بازگردند و به امور باغ ها و مزارع کشاورزی خود بپردازند.»

سید حسن نصرالله گفت: «داعش بر منطقه‌ای گسترده مشترکی بین اراضی سوریه و لبنان سیطره دارد که مجموع مساحت آن 296 کیلومتر مربع می‌باشد که 141 کیلومتر آن خاک لبنان است.»

وی با اشاره به اینکه  آزادسازی بقیه جرود عرسال از ترویست‌ها توسط ارتش لبنان انجام خواهد شد، افزود: «عملیات آزادسازی بقیه جرود لبنان از دست تروریست‌ها توسط ارتش البنان انجام خواهد شد و این پیشرفت تاریخی و استراتژیک است.»

وی تاکید کرد: «ارتش لبنان می تواند این عملیات را انجام دهد  و به کمک آمریکا یا دیگر اطراف احتیاجی ندارد.»

وی یادآور شد: ارتش نیاز به کمک هیچ‌کس ندارد هرچند که برخی از رسانه‌ها از دریافت کمک‌های نظامی آمریکایی و غیرآمریکایی سخن می‌گویند اما نظر من این است که این اظهارات توهین به ارتش لبنان است. اگر ارتش لبنان بخواهد صد و چهل و یک کیلومتر مربع از خاک لبنان را آزاد کند این ارتش بزرگ، شجاع و لایق تمامی لوازم دستیابی به پیروزی و موفقیت را در اختیار دارد. مطرح کردن دریافت کمک نظامی از آمریکا یک فاجعه است.»

مشکل ارتش لبنان در توانمندی نیست

سید حسن نصرالله گفت: «هیچگاه مشکل در نهاد نظامی یا نهاد امنیتی لبنان نبوده است بلکه نیروهای نهادهای نظامی و امنیتی لبنان برای ماموریت‌هایی که به آنها واگذار می‌شود افرادی شایسته و لایق هستند. مشکل لبنان در نهاد سیاسی است.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان خاطرنشان کرد: «برای کمک به ارتش آماده بودیم وقتی به آن حمله شد اما سیاستمداران مانع پاسخ به تروریست‌ها شدند.»

وی گفت: «ما به نبردی رفتیم که ارتش در آن در خاک لبنان می‌جنگد و حزب الله تحت اختیار ارتش لبنان است هر زمان که بخواهد.»

ارتش سوریه و حزب الله در جبهه مشترک می‌جنگند

سید حسن نصرالله افزود: «جبهه سوریه بر روی داعش گشوده خواهد شد و ارتش سوریه و حزب‌الله در آن شرکت می‌نماید.»

توطئه علیه ارتش لبنان و سوریه

دبیرکل حزب‌الله گفت: «اشخاصی که خواستار عدم هماهنگی میان ارتش های سوریه و لبنان در جبهه ضد داعش هستند علیه ارتش لبنان توطئه می‌نمایند.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به توطئه‌های تفرقه‌افکنانه میان نیروهای مقاومت، گفت: «اشخاصی که خواستار عدم هماهنگی میان ارتش‌های سوریه و لبنان در جبهه ضد داعش هستند علیه ارتش لبنان توطئه می‌نمایند.»

وی خاطرنشان کرد: «اگر جبهه از دو طرف ضد داعش گشوده شود این پیروزی را تسریع می‌نماید و هزینه را برای همه کاهش خواهد داد.»

وی گفت: «داعش باید بداند که تصمیم سرنوشت‌سازی برای نبرد ضد آن اتخاذ شده است.»

نصرالله با بیان اینکه نبرد ضد داعش با توافق تمام طرف‌های لبنان مواجه خواهد شد، یادآور شد: «به داعش می‌گویم لبنانی‌ها و سوری‌ها از همه طرف خواهند آمد و نمی‌توانید در این نبرد مذبوحانه پایداری کنید.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: «لبنان در برابر یک پیروزی جدید خواهدد بود و در طرف سوری نیز در برابر پیروزی جدیدی خواهیم بود.»

به دنبال بهترین روابط میان کویت و لبنان هستیم

دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: «حزب‌الله خواستار آن است که رابطه بین لبنان و کویت بهترین رابطه باشد و برای بررسی هر نقطه ابهام آماده‌ایم.»

سید حسن نصرالله با نادرست خواندن اخبار مربوط به ارسال سلاح توسط حزب‌الله به کویت، گفت: «حزب‌الله دارای هسته یا افراد در کویت نیست بلکه مانند دیگر مناطق جهان دوستدارانی در  آن دارد.»

وی افزود: «هیچ‌کسی را در کویت برای سرنگونی نظام تحریک نکردیم و هیجیگ از اشخاص متهم به فکر شورش ضد نظام نبوده است.»

وی تاکید کرد: «برای کویت، فقط امنیت، صلح و خیر را می‌خواهیم و این اتهامات ضد حزب‌الله، سیاسی است که باید جست‌و جو نمود اشخاصی که در ورای این مساله هستند را یافت.»

وی خاطرنشان کرد: «ما آماده رفع هر نوع ابهام هستیم و در هر طرف که خیر برای کویت باشد همکاری می‌نماییم.»

 

مرتبط‌ها

جدال مهناز افشار با تروریست‌ها+ تصاویر

به مقصد بیت المقدّس!

آیا حق تحفظ از حقوق ایران محافظت خواهد کرد؟

مرتضوی بهانه و کینه‌‌ورزی نشانه است !

آشنایی با مرکز هدف‌گیری تامین مالی تروریسم (TFTC)

حملات استراتژیک به مواضع سعودی و پایان توهم «اتمام ذخایر موشکی» یمن