دیدبان

آماده باش‌ اصولگرایان برای صف کشی تازه!

آماده باش‌ اصولگرایان برای صف کشی تازه!

به گزارش دیدبان، به نقل از یاشگاه خبرنگاران، یکی از وحدتش می‌گفت و دیگری به امیدش می بالید؛ حالا زبان به سکوت و انتقاد باز است. آرایش فراکسیون‌های سیاسی مجلس دهم در حالی در روزهای اخیر دستخوش تغییرات شد که برخی از ابتدای تشکیل مجلس معتقد بودند که بهارستان نشینان تنها از نردبان دو فراکسیون «ولایت» و« امید» منتسب به اصولگرایان و اصلاح طلبان بالا خواهند رفت.

از فاصله 7 اسفند تاکنون دو جریان سیاسی مجلس تلاش کرده‌اند با پیروز خواندن خود برای طرف مقابل خط و نشان بکشند. از یک سو اصولگرایان معتقدند گرچه در تهران با ناکامی روبرو شدند اما نتایج کلی انتخابات به نفع آنها رقم خورده است؛ برهمین اساس معتقدند که فراکسیون اکثریت مجلس همانند مجالس هفتم، هشتم و نهم رویکردی اصولگرایانه خواهد داشت.

 

در سویی دیگر اصلاح طلبان به میدان سیاست بازگشته اند که از قضا نتیجه انتخابات تهران به مذاق آنها خوش آمده و برخی از آنها بر این باورند که اکثریت کرسی‌های پارلمان دهم را دراختیار دارند.

 

تک و پاتک فراکسیونی در بهارستان/ آماده باش‌ اصولگرایان برای صف کشی تازه!

 

 

این در حالی بود که رفته رفته با شروع مجلس دهم و  پس از انتخابات هئیت رئیسه، زمزمه تشکیل فراکسیونی جدید، آرایش سیاسی بهارستان را تحت تاثیر خود قرار داد.

فصل نقل و انتقالات مجلس دهم در حالی کلید خورد که رهروانی‌های پارلمان سابق از فراکسیون مجزای خود در این مجلس رونمایی کردند، فراکسیونی که میهمانی ولایتی‌ها و امیدی‌ها را برای مستقلین به هم زد.

تثبیت مستقلین/ تک رهروان

 

«فراکسیون سوم به دنبال تثبیت تفکر مستقلین در مجلس است» این اظهارات مهرداد بائوج لاهوتی در رابطه با تشکیل فراکسیون سوم در مجلس دهم است.

لاهوتی همچنین می‌گوید مشی فراکسیون سوم کاملا اعتدالی است و هدف از تشکیل آن مقابله با سایر فراکسیون‌ها نیست بلکه کمک به دولت برای پیگیری برنامه‌هایش است. 

وی معتقد است، در هر دو فراکسیون فعلی مجلس شاهد افراط و تفریط‌هایی هستیم. تجربه‌ای را در مجلس نهم داشتیم که رهروان ولایت تشکیل شد و بسیاری از مناسبات را مدیریت می‌کرد. حالا ما هم می‌خواهیم این تجربه را عملی کنیم. ما می‌خواهیم دولت را همراهی کنیم اما در فراکسیون ولایت نمی‌توانیم به هدف خود برسیم؛ چرا که ترکیب اعضای آن به گونه‌ای است که به خصوص در برخی از موضوعات نمی‌توان اهداف مورد نظر را دنبال کرد.

همچنین جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت می گوید: اصولگرایانی که اشکالاتی در هدایت فراکسیون ولایت می‌بینند،‌ به دنبال تشکیل فراکسیون سوم هستند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات درباره اینکه آیا تشکیل فراکسیون سوم از قدرت دو فراکسیون اصلی مجلس می کاهد یا خیر؟ تأکید کرد: معتقدم فراکسیون سوم می‌تواند فراکسیون ولایت را به طور دقیق هدایت کند.

 

 

تک و پاتک فراکسیونی در بهارستان ؛ آماده باش‌ اصولگرایان برای صف کشی تازه! 

 

واکنش اول/ پاتک اصولگرایان

فراکسیون ولایتی‌هایی که حرکت فراکسیون سوم را آسیبی برای حرکت تشکیلاتی خود در مجلس می دیدند، به تشکیل این فراکسیون واکنش نشان دادند و در برخی از اظهار نظرات خود درباره اتاق فکر این تشکیلات سخن به میان آوردند.

نقوی حسینی در همین زمینه به باشگاه خبرنگاران می گوید: قطعا اعضای این فراکسیون با لاریجانی مشورت کرده و دلایل تشکیل این فراکسیون را برای وی تشریح کرده‌اند.

این در حالی است که علی لاریجانی تاکنون درباره تشکیل فراکسیون سوم در مجلس اظهارنظری نداشته و تنها برخی از جمله غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی می گوید: قصد نداریم لاریجانی را وارد این قبیل بازی‌ها کنیم.

نماینده مردم رشت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "آیا لاریجانی با تشکیل فراکسیون سوم مخالف است؟" تصریح کرد: ما چنین چیزی را قبول نداریم. آقای لاریجانی همواره با تکثر افکار در پارلمان موافق است و به نظر می‌رسد با کانالیزه کردن یک و یا دو جریان مجلس که آن هم از بیرون کوک می‌شوند، مخالفت دارد.

اما این پایان ماجرا نبود و ولایتی ها در واکنش های بعدی خود درباره تشکیل فراکسیون سوم به نقل از علی لاریجانی اظهاراتی را مطرح می کردند.

«طبق اطلاعاتمان لاریجانی با تشکیل فراکسیون سوم در مجلس مخالف است.» این اظهارات سید حسین نقوی حسینی، عضو فراکسیون ولایت کمی پیش از خبر تشکیل فراکسیون سوم در مجلس است.

وی همچنین می گوید: مطلع‌‌ ام لاریجانی با ایجاد "سو فراکسیون" در فراکسیون ولایت موافق اند و به این بدین معنی است که فراکسیون ولایت به فعالیت خود ادامه می‌دهد، اما سو فراکسیون‌هایی در دل فراکسیون ولایت فعال می‌شوند.

 

تک و پاتک فراکسیونی در بهارستان ؛ آماده باش‌ اصولگرایان برای صف کشی تازه!

 

با این حال فراکسیون سوم موسوم به (اعتدال) در تاریخ 30 تیرماه نخستین جلسه رسمی خود را با حضور 40 عضو تشکیل داد. تشکیلاتی که روزنامه «شرق» در تاریخ 31 تیر خود، طی گزارشی با تیتر «پایان ائتلاف» نوشت: « به نظر می‌رسد طیف نزدیک به لاریجانی با مسئولیت کاظم جلالی، برای انشعاب از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان، روی نمایندگان نزدیک به دولت حساب ویژه‌ای کرده‌اند و به همین دلیل است که نام «اعتدال» را هم برای فراکسیون خود برگزیده‌اند.

به این ترتیب همه انتقاد‌های اصلاح‌طلبان از منتسبان به حزب اعتدال و توسعه اکنون رنگ‌و‌بوی واقعیت می‌گیرد. چراکه در جریان ریزش آرای عارف در انتخابات رئیس مجلس، برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب اعلام کردند نمایندگان نزدیک به حزب اعتدال و توسعه، برخلاف قول‌و‌قرارهایی که با فراکسیون امید داشتند، به لاریجانی رأی داده‌اند.»

 

تک و پاتک فراکسیونی در بهارستان ؛ آماده باش‌ اصولگرایان برای صف کشی تازه!

 

واکنش دوم / کنایه اصلاح طلبان!

اما گذشت و گذشت تا اینکه مزه انتقادات درباره تشکیل فراکسیون سوم با وجود دو فراکسیون اکثریت پارلمان تندترشد و در واکنش به برخی از انتقادات، زمزمه تشکیل یک فراکسیون جدید به گوش رسید.

حسینعلی حاجی دلیگانی در همین زمینه گفت: اینکه چرا برخی از نمایندگان از فراکسیون ولایت جدا شدند را خود آنها باید پاسخگو باشند ولی به نظر می رسد بی برنامگی فراکسیون ولایت در این تصمیم موثر بود چون بعد از انتخاب رئیس مجلس در صحن علنی، دیگر هیچ فعالیت دیگری از این فراکسیون دیده نشد.

 

هشدار به علی لاریجانی !

 

این نماینده اصولگرا در ادامه درباره عدم تصویب اساسنامه فراکسیون ولایت در مجلس به باشگاه خبرنگاران جوان می گوید: برخی دلشان برای رسالت فراکسیون ولایت نمی‌سوزد.

وی تاکید کرد: تعدادی از نمایندگان تنها مشغول به فعالیت خود هستند، به طوری که ما شاهد نوعی بی خیالی از جانب افرادی هستیم که این فراکسیون را به عنوان نردبان خود می خواستند.

این نماینده مجلس در ادامه با انتقاد از روند حرکت فراکسیون مذکور در مجلس تصریح کرد: بنده هشدار می دهم اگر چنین رویکردی ادامه داشته باشد و اگر آقای لاریجانی این حرکت را اصلاح نکند و تصمیمی نگیرد که خرده سلایق فراکسیون ولایت ساماندهی شود، قطعا باید پاسخگوی صدمه به جریان فکری اصولگرایی باشد، چراکه ممکن است این روند باعث انشقاق دربین اعضای فراکسیون ولایت شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه  با اشاره به مذاکرات برخی از نمایندگان با لاریجانی درباره تشکیل جلسات فراکسیون ولایت در مجلس بیان داشت: بارها و بارها برای تشکیل جلسات و حرکت منسجم فراکسیون ولایت مطالبی به  لاریجانی گفته شده است اما وی به این موضوعات بی محلی می‌کند.

عضو فراکسیون ولایت مجلس تصریح کرد: در حال حاضر احساس ما این است که برخی از جمله رهروانی‌های مجلس نهم، فراکسیون ولایت را رها کرده‌اند، که اگر این روند ادامه پیدا کند ما دست به اقدامی جدیدی خواهیم زد.

وی در ادامه گفت: اگر برخی از اقدامات درباره فراکسیون ولایت عملیاتی نشود ما در مقام تصمیم گیری قرار می گیریم.

مرتبط‌ها

رونق تولید و تعلل یک لایحه

سیاست «حفظ نفت»: شروع یک چالش آشنای ایرانی

پتروشیمی ایران و تحریم‌ احتمالی آمریکا

طبقه متوسط و بحران اقتصادی پس از انقلاب

فاتف و تکرار یک بازی قدیمی

تورم 20 تا 40 درصدی در انتظار سال 98