دیدبان

۳۰۰ مزدور کلمبیایی جایگزین نیروهای اماراتی در یمن شدند

 ۳۰۰ مزدور کلمبیایی جایگزین نیروهای اماراتی در یمن شدند

به گزارش دیدبان به نقل از تسنیم، دو افسر سابق کلمبیایی و یک کارشناس امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفتند که امارات مخفیانه 300 مزدور کلمبیایی برای جنگ در یمن به نیابت از ارتش خود اعزام کرده است.

به گفته این منابع، امارات مبالغ هنگفتی برای تشکیل ارتشی ویژه از سربازان آمریکای جنوبی آموزش دیده و متبحر در جنگیدن پرداخت کرده است.

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود گفتند تجربه سربازان سابق کلمبیا در جنگ با شبه نظامیان چپ گرا و قاچاقچیان در کشورشان، امارات را واداشته است که از آنها کمک بگیرد، زیرا ارتش امارات نسبتا کم تجربه است.

یک افسر سابق در ارتش کلمبیا به خبرگزاری فرانسه در "بوگوتا" گفت که سربازان کلمبیایی به مهارتهای رزمی خاص خود مشهور هستند، زیرا آنها برای  جنگ با شبه نظامیان آموزش دیده اند و سالیان متمادی تجربه جنگیدن دارند.

این افسر کلمبیایی 48 ساله که در اواخر دهه نود ارتش را رها و بعد از آن در شرکت بلک واتر فعالیت کرده است افزود: امارات جذب کلمبیایی ها را برای تشکیل ارتشی ویژه از سال 2010 در پایگاهی در شهر نظامی زاید  آغاز کرده است.

وی گفت امارات بعد از کشته شدن نظامیان خود در حمله موشکی انصارالله به مأربف 300 نفر از نظامیان کلمبیای را به عنوان مزدور خود به یمن اعزام و آنها را در بندر عدن مستقر کرد.

این منبع اظهار داشت که امارات در ابتدا برای اعزام 800 کلمبیایی به یمن برنامه ریزی کرده بود اما بسیاری از سربازان کلمبیایی با این امر مخالفت کردند و گفتند که جنگ در یمن بر خلاف مفاد قراردادشان است

این منبع گفت قرار بود کلمبیایی ها در جنگ در یمن شرکت کنند بدون اینکه همچون نظامیان اماراتی با آنها برخورد شود و این امر موجب شد که آنها با این امر مخالفت کردند و گفتند که در قرارداد آنها کار در امارات تعریف شده و نه جنگیدن به نیابت از دیگران.

وی افزود امارات سعی کرد این نظامیان را از طریق کم کردن شیفتهایشان به سه ماه و پرداخت 120 دلار اضافی برای هر روز جنگ تحریک کند.

یک منبع کلمبیایی دیگر هم که یک کارشناس امور امنیتی است گفت امارات از طریق اعزام مخفیانه مزدوران به یمن در ائتلاف عربستان علیه یمن شرکت دارد.

این افسر سابق ارتش کلمبیا هم گفت که بهترین افسران این کشور به امارات می روند چون این کشور  ترجیح می دهد از نظامیان آماده و متخصص استفاده کند.

روزنامه نیویورک تایمز نیز چندی قبل در گزارشی نوشت که دولت امارات به طور مخفیانه صدها مزدور کلمبیایی را برای مشارکت در تجاوز به یمن به این کشور اعزام کرده است.

بر اساس این گزارش، این مزدوران جزو اولین نیروهای خارجی هستند که امارات مخفیانه آنها را در شهر نظامی "زاید" آموزش داده است.

به گفته افراد مطلع، پروژه آموزش این نیروها توسط شرکتهای پیمانکار امنیتی بویژه شرکتهایی که با «اریک پرینس» مدیر شرکت "بلک واتر" و "ورلد واید" در ارتباط هستند، اجرا شده است.

امارات از جمله کشورهای اصلی است که از آغاز تجاوز عربستان به یمن با این کشور همراه شده و این کشور هرچند متحمل شکستهای سنگین از ناحیه ارتش و کمیته های مردمی یمن شده اما همچنان اصرار دارد در باتلاق یمن دست و پا بزند.

در ماه سپتامبر گذشته در پی یک حمله موشکی ارتش یمن به مقر نیروهای اماراتی در مأرب 63 تن از  آنها کشته شدند.

مرتبط‌ها

حضور 3 میلیون افغان در ایران

همسر دلخواه خود را دانلود کنید

دوئل مرگبار دو اراذل محله فلاح برای قدرت نمایی

تصاویر/ شاسی‌ بلند جدید آمریکایی

تصاویر/کاپیتان پرسپولیس باید اخراج می شد

آغاز برخورد با بدپوششی و کشف حجاب در تهران