دیدبان

برآورد فدراسیون دانشمندان آمریکا: صلح با ایران 60 میلیارد دلار سود دارد/ هزینه حمله، 1700 میلیارد دلار

برآورد فدراسیون دانشمندان آمریکا: صلح با ایران 60 میلیارد دلار سود دارد/ هزینه حمله، 1700 میلیارد دلار
"دیدبان":یک گزارش جدید منتشره از سوی تعدادی از کارشناسان آمریکایی نشان می دهد هزینه اقدام یکجانبه نظامی آمریکا علیه ایران ممکن است تا سقف 1700 میلیارد دلار هزینه برای اقتصاد جهانی به همراه داشته باشد.

به گزارش عصر ایران هیئتی 9 نفره از " فدراسیون دانشمندان آمریکا" (FAS ) در گزارشی با برآورد میزان هزینه های اقتصادی ناشی از اقدامات احتمالی تحریمی یا نظامی آمریکا علیه ایران نوشته است که این هزینه در کمینه ترین حالت از 64 میلیارد دلار تا بیشینه ترین سناریو که ممکن است تا 1700 میلیارد دلار خسارت به همراه داشته باشد در نوسان است.

در این گزارش با برشمردن سناریوهای محتمل برای برخورد های احتمالی آمریکا با برنامه هسته ای ایران به سناریوهایی چون محاصره دریایی ایران، بلوکه کردن تنگه هرمز و ممانعت از فروش بین المللی نفت ایران اشاره شده که طبق این سناریوها که اقدام نظامی در آن مطرح نیست هزینه اقتصاد جهانی 325 میلیارد دلار برآورد شده است.

در سناریو های دیگر ، بمباران ایران و حمله نظامی مطرح است که هزینه آن برای اقتصاد جهانی از 700 تا 1700 میلیارد دلار دلار برآورد شده است.

پاول سولیوان استاد اقتصاد دانشگاه جورج تاون در این باره می گوید : " هر گونه حمله به ایران ممکن است قیمت نفت را تا مرز 250 دلار بالا ببرد و این مساله می تواند اقتصاد ایالات متحده را به یک دوره رکورد دیگر ببرد."

در این گزارش توصیه ای خاص به دولت آمریکا نشده است اما به طور صریح مخاطرات و هزینه های اقدامات نظامی و غیر نظامی آمریکا علیه ایران مورد اشاره قرار گرفته و هزینه های آن بر اقتصاد آمریکا و اقتصاد جهانی برشمرده شده است.

6 سناریوی بر شمرده شده در این گزارش به شرح زیر است :

1- تشدید فشارها علیه ایران : در این سناریو آمریکا به سمت تحریم کامل بانک مرکزی ایران و مجازات شرکت ها و دولت هایی که به بانک مرکزی معامله می کنند حرکن می کنند . هزینه این سناریو بر اقتصاد جهانی 64 میلیارد دلار برآورده شده است.

2- محاصره دریایی ایران و بستن تنگه هرمز : در این سناریو ایران محصره دریایی می شود و از فروش نفت آن به هر خریدار بین المللی جلوگیری می شود. هزینه این سناریو بر اقتصاد جهانی 325 میلیارد دلار برآورد می شود.

3- عملیات محدود نظامی علیه تاسیسات هسته ای و برخی تاسیسات نظامی : در این سناریو حملاتی محدود و هدفمند علیه تاسیسات هسته ای و برخی مراکز نظامی ایران انجام می شود . هزینه این سناریو بر اقتصاد جهانی 713 میلیارد دلار برآورد می شود.

4- بمباران همه جانبه ایران : در این سناریو آمریکا نه تنها به دنبال نابودی تاسیسات هسته ای است بلکه توان ایران برای واکنش و حمله به منافع آمریکا در منطقه را نیز هدف می گیرد . هزینه این اقدام نظامی برای اقتصاد جهانی 1200 میلیارد دلار برآورد می شود.

5- حمله تمام عیار نظامی به منظور اشغال ایران که در این سناریو اقتصاد جهانی متحمل  1700 میلیارد دلار هزینه خواهد شد.

6- مصالحه و سازش با ایران که اقتصاد جهانی از این مساله 60 میلیارد دلار منتفع خواهد شد.

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن