دیدبان

برنامه امریکا در دوران پسابرجام:رفع حصر موسوی و کروبی!

برنامه امریکا در دوران پسابرجام:رفع حصر موسوی و کروبی!

به گزارش دیدبان به نقل از ایران هسته ای ، در یکی از جلسات استماع مجلس نمایندگان امریکا، کارشناسان دعوت شده خواستار آن شدند که به عنوان بخشی از برنامه پسا برجام امریکا، آزادی موسوی و کروبی درخواست شود.

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا روز ۱۹ شهریور جلسه استماعی با عنوان «پیامدهای توافق هسته ای ایران» برگزار کرد که هدف از آن بررسی آثار و نتایج اجرای برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران و ۱+۵ بوده است.

لیان ویسل تییر (Leon Wieseltier) کارشناس ارشد حوزه فرهنگ و سیاست گذاری، سیاست خارجی و حکمرانی در شعبه برلین موسسه تحقیقاتی بروکینگز و سردبیر و منتقد ارشد نشریه آتلانتیک یکی از کارشناسانی بود که در این جلسه سخن گفته است.

ویسل تییر که دیدگاه هایی نزدیک به رژیم صهیونیستی دارد در این جلسه تاکید می کند امریکا باید به عنوان بخشی از برنامه خود برای مدیریت دوران پسابرجام، برای رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی تلاش کند.

ویسل تییر می گوید: «ما باید روند حمایت از دموکراسی را به جایگاه والای خودش در اولویت های سیاست خارجی آمریکا بازگردانیم. ما باید بر حکام ایران به هرشکل ممکن فشار وارد کنیم. این کار ما باید به صورت کلامی و اقدام عملی باشد و مخالفت سازش ناپذیر خود را با نوع رفتار آنها با مردمشان بیان کنیم. ما باید از مخالفان ایرانی به هر شکل که می توانیم حمایت کنیم تا اینکه آنها احساس نکنند تنها و رها مانده اند. ما باید به گونه ای خستگی ناپذیر آزادی موسوی و کروبی را از حصر خانگی مطالبه کنیم. آنها از زمان اقدام رژیم ایران در سرکوب قیام دموکراسی خواهی در سال ۲۰۰۹، در حصر به سر می برند. دولت آمریکا به آن قیام مردمی پشت کرد».

نکته مهم این است که وی این امر را به عنوان بخشی از راهبرد «تشدید خصومت با ایران پس از توافق هسته ای» مطرح کرده است.

وی تاکید می کند: «در شرایطی که برنامه جامع اقدام مشترک به تصویب می رسد ما باید این کار را با اقداماتی همراه کنیم که متضمن از سرگرفته شدن خصومت ما با رژیم ایران و نیروهای مختلف آن باشد».

این کارشناس صهیونیست در بخش دیگری از بحث خود تاکید می کند از دید وی توافق هسته ای تنها زمانی ارزشمند است که پیش درآمدی بر بحث تغییر رژیم در ایران باشد.

ویسل تییر گفته است: «اینها بازیگرانی نیستند که حاضر باشند داوطلبانه کنار بروند یا زمانی به طریق درست هدایت شوند. این اتفاق به این شکل نخواهد افتاد. تنها شکلی که این اتفاق خواهد افتاد به این علت است که جامعه ایران پر از افراد خوب و لیبرال و غرب گرا و طرفدار دموکراسی است، همانطور که گفتم در ایران پایگاههای اجتماعی وجود دارد که رژیم جدیدی در تهران شکل بگیرد. البته رژیم جدید در تهران چیزی نیست که آمریکا خودش بتواند یا باید در تهران مستقر کند بلکه چیزی است که اگر در داخل مردم ایران و کشور ایران جنبشی وجود داشته باشد، به نظر من سیاست خارجی آمریکا باید آن را یکی از اولویتهای خود قرار دهد و از آن حمایت کند. البته این کار زمان می برد. همیشه افرادی بودند که به ما می گفتند شوروی جاودانی است و فرونخواهد پاشید اما دیدیم که فروپاشید».

مرتبط‌ها

رونق تولید و تعلل یک لایحه

سیاست «حفظ نفت»: شروع یک چالش آشنای ایرانی

پتروشیمی ایران و تحریم‌ احتمالی آمریکا

طبقه متوسط و بحران اقتصادی پس از انقلاب

فاتف و تکرار یک بازی قدیمی

تورم 20 تا 40 درصدی در انتظار سال 98