دیدبان

۳۰۰ هزار تن گندم اروپایی در راه ایران!

۳۰۰ هزار تن گندم اروپایی در راه ایران!

به گزارش دیدبان به نقل از تسنیم، رویترز گزارش داد: تجار اروپایی گفتند، خریداران بخش خصوصی ایران، حدود ۲۵ هزار تن گندم از اوکراین خریداری کرده اند. این محموله ها در نیمه دوم ماه می از اودسا یا نیکولایف به مقصد ایران بارگیری خواهد شد.

به گفته تجار، خریداران بخش خصوصی ایران در فاصله اواخر مارس تا اوایل آوریل نیز خریدهایی انجام داده بودند. کارخانجات ایرانی گندم را وارد و پس از تولید آرد آن را مجددا به دیگر کشورهای خاورمیانه صادر می کنند.

تجار همچنین در روز ۵ مارس گفتند، خریداران بخش خصوصی ایران حدود ۸۵ هزار تن گندم از اتحادیه اروپا و منطقه دریای سیاه خریداری کرده اند. برخی تجار انتظار دارند در صورت انعقاد توافق هسته ای و لغو تحریم ها، تقاضای قابل توجهی از خریداران بخش خصوصی ایران در راه باشد. ایران که زمانی دومین تولید کننده بزرگ اوپک پس از عربستان بود، امیدوار است با لغو تحریم ها بتواند صادرات نفت خود را یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

ایران بر اساس تحریم های غرب هیچگاه از خرید مواد غذایی محروم نبوده، اما تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا موجب شده تجارت با ایران به دلیل موانع پرداخت ها و حمل و نقل بار، دشوار شود.

یک تاجر در این باره گفت: «وضعیت بیشتر بستگی به نتیجه مذاکرات هسته ای ایران و همچنین میزان تولید گندم داخلی ایران در فصل برداشت دارد که هر دوی آنها در راه اند.»

یک تاجر دیگر گفت، دولت ایران ممکن است امسال گندم وارد نکند، زیرا کشور دارای ذخایر زیادی است و محموله های بیشتری که قبلا از کشورهایی از جمله آلمان خریداری شده اند در راه اند.

یکی از تجار اروپایی گفت: حدود ۳۰۰ هزار تن گندم از آلمان و دریای بالتیک در ماه های مارس و آوریل به مقصد ایران بارگیری شده که تاریخ خرید آنها به سال ۲۰۱۴ برمی گردد.

مرتبط‌ها

حضور 3 میلیون افغان در ایران

همسر دلخواه خود را دانلود کنید

دوئل مرگبار دو اراذل محله فلاح برای قدرت نمایی

تصاویر/ شاسی‌ بلند جدید آمریکایی

تصاویر/کاپیتان پرسپولیس باید اخراج می شد

آغاز برخورد با بدپوششی و کشف حجاب در تهران