دیدبان

علم‌الهدی: تجاوز جده ریشه سیاسی دارد نه اخلاقی

علم‌الهدی: تجاوز جده ریشه سیاسی دارد نه اخلاقی

به گزارش دیدبان به نقل از صبح صبح توس ، آیت‌الله علم‌الهدی در خصوص تعرض مأموران فرودگاه جده به دو نوجوان ایرانی، بابیان این‌که من معتقد هستم این کار یک جنایت و فاجعه اخلاقی نیست بلکه این حرکت یک حرکت سیاسی بود، گفت: ما هرسال در جریان عمره و حج در عربستان با مشکلات متعددی مواجه می‌شویم که به افراد توهین می‌شود و اموالشان به سرقت می‌رود.

وی ادامه داد: این جریان سرکوبی حجاج ایرانی در بقیه مکان ها نیز وجود دارد که این جریان‌ها به‌طور مکرر یا در رهگذرها، هتل و یا در مسجدالحرام و مسجدالنبی رخ می‌داد اما این‌که در یک موقعیت نظامی و امنیتی این اتفاق بیفتد، مسئله است.

این عمل کثیف ریشه سیاسی دارد نه اخلاقی

امام‌جمعه مشهد مقدس اظهار کرد: در موقعیتی که حجاج در حال عبور از گمرک و بخشی که کاملاً در طول مدیریت انتظامی دولت عربستان هست، این جنایت صورت بگیرد، حتماً ریشه سیاسی دارد زیرا هیچ مأمور دولتی در اجرای برنامه کثیفی در زمان انجام مأموریت، جرأت نمی‌کند آن‌هم دستگاه انتظامی عربستان که آن‌قدر محدود و تحت کنترل شدید است.

هدف این جنایت، اهانت صریح به ایران و ایرانی است

وی با تأکید بر این‌که نمی‌توان این حرکت جانور صفتانه را تنها یک فساد اخلاقی دانست، خاطرنشان کرد: این کار یک حرکت سیاسی بود تا اهانتی صریح به ایران و ایرانی انجام دهند و به خیال خود، سرکوبی جانور صفتانه نسبت به قشر ایرانی به‌جا بیاورند، ما نمی‌توانیم این را به‌عنوان یک فساد اخلاقی از یک مأمور بپذیریم.

اقدام دولت مناسب و حساب‌شده بود

عضو خبرگان رهبری به بیان این‌که برخوردها باید حساب‌شده صورت گیرد، تصریح کرد: برخوردها باید حساب‌شده باشد، این‌که بخواهند به‌یک‌باره حرکت تندی انجام دهند و برخورد خیلی شدید انجام بگیرد ممکن است آن اهداف سیاسی که پشت پرده است، به نتیجه برسد، ازاین‌رو، دولت روش خوبی را در برخورد با این عمل انتخاب کردند که این موضوع را با رییس دیپلماسی عربستان در ایران در میان گذاشته و آنان نیز قول تعقیب و پیگیری موضوع را داده‌اند.

وی به لزوم برخورد قاطع‌تر در صورت عدم رسیدگی دولت عربستان  به این موضوع اشاره و بیان کرد: اگر این موضوع پیگیری شد و این مأموران به اذعان خودشان که حکم چنین عملی در کشور عربستان اعدام است، به این نقطه رسید و دولت عربستان چنین عکس‌العملی نشان داد تااندازه‌ای مسئله جبران شده اما اگر بخواهند مسئله را به‌گونه‌ای بگذرانند و لاپوشانی کنند، نباید همچون گذشته برخورد کرد.

لزوم برخورد جدی تر در صورت عدم پیگیری عربستان

آیت‌الله علم‌الهدی اضافه کرد: اگر از راه دیپلماتیک نتیجه نداد، باید برخوردهای متناسب انجام دهند؛ اگر به این نتیجه رسیدند که این قضیه قطعاً ریشه سیاسی دارد، باید ریشه‌یابی شود و برخورد قوی‌تر و گسترده‌تری صورت گیرد.

تعطیلی حج یک حرکت فقهی بر عهده مراجع و رهبری است

وی در خصوص موضوع تعطیلی حج عمره نیز گفت: بحث تعطیلی حج به عهده مراجع تقلید و مقام معظم رهبری است، نمی‌توان به‌یک‌باره بگوییم حج عمره تعطیل، کسی با یک تحلیل سیاسی نمی‌تواند بگوید حج باید تعطیل شود، این‌یک حرکت فقهی است که در درجه اول مقام معظم رهبری باید تصمیم بگیرند.

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن