دیدبان

صحبت های عراقچی درباره مذاکرات امروز

صحبت های عراقچی درباره مذاکرات امروز

به گزارش دیدبان به نقل از تسنیم ، سید عباس عراقچی مذاکرات روز گذشته با آمریکایی‌ها را فشرده، جدی و صریح خواند و گفت: در بعضی از موضوعات کارشناسان هم به جلسات مذاکرات ملحق شدند و در مجموع قرار شد مذاکرات پنجشنبه در سطح معاونان وزرای خارجه ادامه یابد.

وی با اشاره به برنامه کاری ظریف و سفر وی به چند کشور اروپایی افزود: وزیر امورخارجه صبح پنجشنبه ژنو را به مقصد برلین آلمان ترک خواهد کرد و پس از آن به فرانسه خواهد رفت.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا دیدارهای دوجانبه ظریف و کری راه را برای نشست های معاونان و کارشناسان ترسیم خواهد کرد گفت: این خیلی طبیعی است. وقتی که روسا ملاقات می کنند مسیر را برای معاونان و کارشناسان خود روشن می کنند و چارچوب مباحث مشخص تر می شود.

هنوز با توافق فاصله داریم

معاون وزیر خارجه کشورمان در گفتگو با واحد مرکزی خبر افزود: مهم این است که مذاکرات در فضای کاملا جدی و صریح جریان دارد و اراده دو طرف برای رسیدن به توافق، مشخص است، اما اینکه آیا توافقی که هر یک از طرفها می خواهند به آن برسند، مورد توافق دیگری هم باشد، کار سختی است و هنوز با آن فاصله داریم، با این همه تلاش ها ادامه دارد اما هنوز برای قضاوت درباره نتایج مذاکرات زود است.

وی در پاسخ به این سوال که ایا ایده های جدیدی در این جلسات مطرح شده است گفت: به طور مسلم در هر جلسه ای ایده هایی مطرح می شود که برخی جدید و بعضی تکراری هستند و این طبیعی است، اما تا وقتی طرفها در همه موضوعات به توافق نرسند در حقیقت در هیچ موضوعی به توافق نرسیده اند.

عراقچی با بیان اینکه کار بسیار سخت و پیچده ای در حال انجام است، افزود: علت اصلی آن این است که موضوعات متنوع و بسیار متعددی وجود دارد به گونه ای که یک سوی آن بحث تحریم هاست و در سوی دیگر بحث برنامه صلح امیز هسته ای ایران است که این برنامه خود ابعاد مختلفی را چون راکتور اب سنگین، برنامه غنی سازی، تاسیسات مختلف و بحث نظارت ها شامل می شود که به واسطه وجود ابعاد مختلف و پیچیده اش، باعث نگرانی های دوطرف در همه موضوعات شده است.

وی در ادامه گفت: البته طرفهای مذاکره کننده هم متنوع هستند. در مقابل جمهوری اسلامی ایران، شش کشور هستند که اتحادیه اروپا هم به نوعی وجود دارد، بهر حال همه اینها مذاکرات را پیچیده کرده و یکی از علل طولانی شدن آن، همین موارد است.

معاون وزیر خارجه ایران افزود: با این حال تلاش ها ادامه دارد و امیدوار هستیم در نهایت به توافقی جامع برسیم.

عراقچی درباره رویکرد امریکا در این مذاکرات گفت: بهرحال جدیتی که در این مذاکرات لازم است در فضای مذاکرات شاهد هستیم. همانطور که ایران جدی هست همه طرفهای مذاکره کننده هم جدی هستند. ما قبل از مذاکره با امریکایی ها با مقامات روسیه و شخص معاون وزیرخارجه آن کشور یک روز کامل در تهران مذاکره داشتیم و ان جدیت را در آنجا هم احساس کردیم.

وی در پایان گفت: فضای مذاکرات کاملا جدی و صریح است و طرفها علاقمند به رسیدن به توافق هستند. اما نفس توافق به دلایلی که اشاره شد کار مشکلی است.

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن